Přejít k hlavnímu obsahu

Štědrovečerní pohádka v režii Karla Janáka: David Novotný v účesu Kazisvěta, půvabná Kohoutová i nesmrtlený Nárožný

Info ikona
David Novotný v pohádce Klíč svatého Petra

Pokud patříte k fanouškům vánočních pohádek v programu České televize, můžete se letos těšit na novinku několikrát vyzkoušeného režiséra Karla Janáka. Ke štědrovečerní tabuli nám tentokrát naservíruje Klíč svatého Petra s hvězdným obsazením i zapeklitým příběhem.

Scénář pohádky pro Štědrý den napsal autor Hastrmana

Filmová pohádka pro letošní Štědrý den vznikla v koprodukci tří zemí, Česka, Slovenska a Německa podle scénáře Petra Hudského. Ten v minulosti zaujal jako autor filmového romantického thrilleru Hastrman s Karlem Dobrým v hlavní roli. I tentokrát se scenárista ve svém vyprávění vydal do imaginárního světa, v němž se část příběhu odehrává u rybníka, střeženého vodníkem v podání Lukáše Příkazkého. „Je to romantik. Nikoho netopí a pro lásku je ochotný opustit svoje podvodní království,“ poodhalil na tiskové konferenci České televize režisér pohádky Karel Janák.

Kvíz: Jak dobře znáte české pohádky? Otestujte se v zábavném kvízu! Zvládnou ho jen opravdoví znalci

K Vánocům neodmyslitelně patří i pohádky. A ačkoliv každý rok vznikají nějaké nové, staré klasiky neomrzí. Jak dobře znáte české pohádky? Otestujte se v zábavném kvízu, kterým projdou jen opravdoví znalci.
svetzeny.cz

Příběh se drží tradičního souboje dobra se zlem

Pohádka Klíč svatého Petra nás přenese do příběhu tří postav, které se budou snažit ukrást klíč k nebeské bráně. Když se zloděj Vilém, podvodnice Emílie a nevinný Tobiáš začnou přetahovat o uloupené věci, spadnou do zámeckého rybníka, střeženého vodníkem. Stanou se z nich dušičky a svatý Petr je pošle zpět na zem, aby v určitém časovém limitu našli klíč od nebeské brány. Jinak nepůjdou do nebe, ale skončí v pekle. Jejich cesta je zavede na zámek, kde se jejich osudy propletou nejen s krásnou princeznou a králem, ale také dvojicí vykutálených kancléřů, kteří si rozhodně nebudou chtít příchozí partou nechat narušovat svoje plány. Už podle synopse je tedy jasné, že se dá očekávat tradiční pohádkový souboj dobra se zlem. Podle těch, kdo již měli šanci Klíč svatého Petra vidět na projekci, také skvělé herecké výkony.

Smutný osud pohádkové Marušky: Milena Dvorská se rozhádala s dcerou, nezvládla setkání s milovanou osobou

Postavou Marušky v pohádce Byl jednou jeden král Milena Dvorská (†71) všechny okouzlila a nabídky na další role se jen hrnuly. Život se ale s krásnou herečkou nemazlil. Rozhádala se s dcerou, kterou pak už nikdy neviděla, ač o usmíření velmi stála. Nakonec se dočkala alespoň setkání s vnučkou, ale její srdíčko takový nápor emocí bohužel nevydrželo.
svetzeny.cz

Petr Nárožný si roli krále upravil

Produkčnímu týmu se povedlo do role krále získat krále českých pohádkových králů Petra Nárožného. Ač letos herec oslavil 85. narozeniny, stále je na place pro tvůrčí tým velkou inspirací. Svého krále, který byl v původním scénáři tak trochu pod pantoflem svých dvou kancléřů, předělal svými nápady na vtipálka, který jim dělá naschvály. A koho Petr Nárožný bude v pohádkové detektivce trápit? Sabinu Remundovou a Davida Novotného, kterým kostyméři dopřáli poměrně extravagantní paruky. Zvlášť Novotný svým sestřihem nenápadně odkazuje na Martina Růžka coby Kazisvěta v legendární Princezně se zlatou hvězdou.

Březina šel na casting kvůli babičce

O ruku princezny se bude ucházet vodník Lukáš Příkazký„Režisér mi roli nabízel s otázkou, jestli mi nevadí mít otevřené oči pod vodou. Hned mi bylo jasné, co mě čeká. Hraji asi tři sta let starého vodníka, který se poprvé zamiluje, a to tak intenzivně, že si vůbec neuvědomuje, že nemůže žít na suchu a jeho vyvolená zase pod vodou.“ Láskou k princezně, jíž hraje Sára Korbelová, zahoří také nevinný Tobiáš v podání Filipa Březiny. Ten v pohádkách nikdy hrát nechtěl, ale co byste pro babičku neudělali. Té se nelíbilo, do jakých rolí si jej filmaři vybírali, a tak udělal výjimku. „Dlouho jsem odmítal chodit na castingy na pohádky. Až nedávno jsem názor změnil a uvědomil jsem si, že chci patřit do klubu herců, kteří si zahráli ve vánoční pohádce.“ A tak se ocitl před kamerou vedle herecké legendy Petra Nárožného, jehož roli v pohádce S čerty nejsou žerty má Březina nejraději. 

45 let od natočení pohádky Princ a Večernice: Jak dnes vypadá a co dělá princ Velen?

Oblíbená pohádka Princ a Večernice neodmyslitelně patří k Vánocům. Krásná Libuška Šafránková (†68) a chrabrý Juraj Ďurdiak (71) dokáží i po čtyřiceti pěti letech vykouzlit úsměv na tváři mnoha diváků. Slovenského herce ženy milovaly, ale dnes by v něm už asi těžko viděly idola mládí. Stále je ještě trochu aktivní ve své kariéře, ale s vlasatým princem má pramálo společného.
svetzeny.cz

Princezna ze seriálu Policie Modrava

Berenika Kohoutová se představí jako podvodnice Emílie, Mark Kristián Hochman v roli vykutáleného zloděje Viléma. Princeznu hraje teprve jednadvacetiletá Sára Korbelová. Půvabná herečka už v minulosti natočila dvě pohádky, hrála v seriálech Slunečná nebo Policie Modrava a je vnučkou slavného kaskadéra Karla Engela. Komu nakonec bude patřit v pohádkovém příběhu Klíč svatého Petra její srdce? To se dozvíme při rozbalování dárků na Štědrý den na programu ČT 1. Ale už teď se můžeme těšit na kulisy zámku Sychrov, hradu Zvíkov nebo centra krásných Slavonic, kde se pohádka během letních 25 dnů natáčela. 

Může Klíč svatého Petra diváky něčím překvapit?  

Kreativní producentka České televize Barbara Johnsonová věří, že Klíč svatého Petra bude diváky bavit. „Někteří lidé říkají, že pokud jde o pohádky, všechno už tu bylo. Jsem přesvědčená, že to není pravda, jen to dá mnohem více práce.“ Kde se tedy scenárista Petr Hudský nechal inspirovat? „Cíleně pro inspiraci nikam nesahám, mnoho českých pohádek a legend samozřejmě znám. A hodně se zajímám o antickou mytologii. Vítězství dobra nad zlem ale je a pořád bude základem každé pohádky.“ Jestli se toto poselství povedlo převést režiséru Karlu Janákovi i do reality, uvidíme. Se svou tvorbou vstupuje 24. prosince do českých domácností déle než deset let. Ne všechna Janákova díla ale byla diváky veřejnoprávní televize přijata s nadšením. V roce 2014 natočil pohádku Princezna a písař, která se třeba podle ohlasů v diskuzi na ČSFD moc nelíbila, Princeznu a půl království už ale sledovalo o pět let později téměř 2,5 milionu lidí. Před třemi lety režisér zabodoval s příběhem O vánoční hvězdě, ovšem pohádkou Jak si nevzít princeznu s Markem Adamczykem vyvolal mnoho kontroverzních reakcí. Bude nám letošní Ježíškův dezert z Janákovy kuchyně letos chutnat víc? „Příběh od všech postav vyžaduje, aby se chovaly jinak, než jak jim předurčuje jejich přirozenost. Svatý Petr musí otvírat nebeskou bránu šperhákem, hlavní hrdina zpívá lidem o tom, jak mají být poctiví a slušní a nesmí krást, ale sám se pak shodou okolností dá dohromady s jedním zlodějem a jednou podvodnicí.“ 

Pohádka Klíč svatého Petra
Zdroj článku