Přejít k hlavnímu obsahu

Mladá a krásná Helena Růžičková: Bývala štíhlou baletkou, s kily navíc dobyla svět filmu, nakonec psala knihy

Prostorově výrazná postava, typické kudrnaté vlasy, znělý hlas a nepřehlédnutelný herecký projev. Helena Růžičková na sebe dokázala upozornit i v té sebemenší roli a diváci ji milovali pro její komediálnost a nenáročný humor. Koho by napadlo, že korpulentní herečka měla být původně baletkou?

Hřmotná přes metrák vážící Helena Růžičková nemusela mít dokonalou tvář a míry modelky, aby se stala miláčkem národa. Přízeň si získala svojí komediálností, kdy často nemusela říct ani slovo, stačilo jen pár gest a její nezaměnitelný smích, aby se diváci popadali za břicho. Ze své tloušťky dokázala udělat přednost a její role převážně výrazných ženštin, které nešly pro facku daleko, vešly do dějin české kinematografie.

Z baletky zdravotní sestrou

Stát se herečkou ale nebyl sen Heleny Růžičkové odjakživa. Narodila se 13. června 1936 a už jako tříletou ji rodiče přihlásili do baletní přípravky primabaleríny Heleny Štěpánkové a o pár měsíců později podepsali smlouvu v Národním divadle. Heleně se v baletu dařilo, byla pohybově nadaná a ladná, během dospívání však začala nabírat na váze a s vidinou éterické baletky na prknech Národního divadla byl konec.

Maminka Heleny zakročila a poslala dceru studovat zdravotnickou školu, v hlavě mladé studentky už se ale rodila touha stát se profesionální herečkou. Při přijímacích zkouškách na DAMU ale dvakrát neuspěla, seznámila se zde však se svým budoucím manželem Jiřím Růžičkou. A právě přes něj si cestu k herectví přece jen našla.

Nejdříve se držela vystudovaného řemesla a pracovala jako zubní laborantka, s manželovou podporou ale postupně začala pomáhat u něj v divadle s choreografií a v příbramském divadle fungovala dokonce jako osvětlovačka. Pomalými kroky mířila na prkna, která znamenají svět, moc dlouho se na nich ale neohřála.

Co dnes dělá inženýrka Tejfarová ze Slunce, seno? Kateřina Lojdová má peněz jako šlupek, hereckou kariéru pověsila na hřebík

Inženýrka tříbarevná, jedna. Kateřina Lojdová (61) sice už dávno pověsila herectví na hřebík, ale tohoto titulu z letní komedie Slunce, seno a pár facek se už nikdy nezbaví. V reálném životě se má sympatická blondýnka jako královna. Vdala se za movitého muže a stala se maminkou a manželkou na plný úvazek.
svetzeny.cz

Padák v divadle a smrt syna

Helena totiž nikdy nebyla věhlasnou divadelní herečkou, její doménou byl především film a také televizní estrády. Přesto ale v letech 1971 – 73 působila v Divadle Na zábradlí, odkud byla údajně vyhozena. Traduje se, že důvod byl ten, že se opila a posílala do patřičných míst komunisty. Ačkoliv Helena působila jako drsná žena, která se jen tak něčeho nezalekne, odchod z divadla ji poznamenal natolik, že se zhroutila, skončila na psychiatrii a k divadlu se již nikdy nevrátila.

Vyjmenovat všechny zásadní role Heleny Růžičkové by vydalo na samostatný článek. Ať už to byla postava Droběny v pohádce Tři oříšky pro Popelku, Heduš v trilogii o rodině Homolkových, Dívka na koštěti, Což takhle dát si špenát nebo „stará Škopková“ v komediální trilogii Zdeňka Trošky Slunce, seno…, ve všech Helena excelovala a výrazně pomohla k tomu, že se filmy staly nezapomenutelnými.

V devadesátých letech začal zájem o její jedinečné herectví tak trochu opadat. Diváci už možná byli přesyceni rudolících temperamentních postav, kterých bylo všude plno a všude je bylo slyšet, a zatoužili po trochu kultivovanějším humoru. Neznamenalo to ale, že by Helena zmizela ze scény, naopak. Zaměřila se spíš na televizní estrády, kde stále nacházela velkou spoustu příznivců, které bavila svými vzpomínkami a historkami ze zákulisí showbyznysu. Krom úbytku filmových rolí se navíc musela vyrovnávat se smrtí syna Jiřího, který zemřel v roce 1999 na následky mozkové mrtvice.

Jak dnes žije Miluna z trilogie Slunce, seno…: Od hoštické potvory po velmi úspěšnou manažerku se zlatým kontem

Dnes už legendární trilogie se řadí mezi nezapomenutelné letní komedie. Zrodila několik hvězd a mezi nimi i potvoru Milunu, kterou si zahrála Petra Pyšová (55). Sympatická brunetka se ke smůle všech jejích obdivovatelů ale herectví dále nevěnovala a vyšlapala si zcela jinou a velmi úspěšnou kariéru.
svetzeny.cz

Rakovina a okultní vědy

Herečka si našla i jiné vyžití a vrhla se na psaní. Jelikož ráda vařila, vydala pět kuchařek a občas i hostovala v kulinářských pořadech. Když onemocněla rakovinou, neschovávala se mimo objektivy fotoaparátů a kamer, naopak. Rozhodla se, že o nemoci bude mluvit veřejně a dokonce o ni napsala další tři knihy s názvem Deníky mezi životem a smrtí.

Věnovala se také charitě a založila charitativní organizaci Slon, díky které se děti z dětských domovů mohly poprvé podívat k moři. V neposlední řadě ji zajímaly také okultní vědy, kterým se s chutí věnovala. Pěstovala bylinky, zkoušela nejrůznější lektvary, kouzla a čáry a jednou z jejích nejoblíbenějších činností bylo věštění. Věštila budoucnost nejen svým kolegům a známým, ale údajně dokázala předpovědět i tragické události jako pád dvojčat v New Yorku nebo povodně. Svoji smrt ale vyvěštit nedokázala. Zemřela v roce 2004 a se životem se rozloučila svojí poslední filmovou rolí v komedii Kameňák 2.

Růžičková ho neustále fackovala: Co dnes dělá Jirka Škopek ze Slunce, seno...

Dodnes nás jeho hlášky rozesmívají. Martin Šotola (47) nezapomenutelně ztvárnil malého blonďatého uličníka z trilogie Slunce, seno… Svůj herecký talent mladý Jirka Škopek, jehož filmová maminka neustále fackovala, k velké škodě dále nerozvíjel, ale vydal se zcela jiným směrem. Ve své profesi je však Martin velmi úspěšný.
svetzeny.cz
Helena Růžičková ve filmech
Zdroj článku