Přejít k hlavnímu obsahu

Křehká kráska Marta Vančurová: Odmítla vstupenku do Hollywoodu. Osudový muž ji opustil během boje s rakovinou

Info ikona
Marta Vančurová

Ve své době patřila k našim nejkrásnějším herečkám a není divu, že Marta Vančurová (75) očarovala také hollywoodské produkce. Bohužel se ale rozhodla zůstat v rodné zemi a před velkolepou nabídkou práskla dveřmi. Ve filmech zářila i nadále, ale osud ji připravil bolestivou zkoušku v podobě zrady milovaného muže.

Kdo by si nepamatoval okatou prodavačku z filmu Jáchyme, hoď ho do stroje (1974), po které pálil Luděk Sobota (80) a neustále mu rozměňovala a proměňovala drobáky. Křehká krátkovláska měla talentu na rozdávání, ale bohužel nechtěla za žádnou cenu opustit naší republiku kvůli kariéře.

Marta Vančurová dala Hollywoodu košem

V jednom ze svých prvních snímků Milenci v roce jedna (1973) Marta excelovala a film byl i vyslán na americké Oscary. „Tenkrát jsem dostala takovou nabídku do budoucnosti do Hollywoodu, že by mě zastupovali. Měla jsem ale potřebu tady zůstat – s lidmi, kterých jsem si vážila, kteří ale bohužel přestávali být aktivní. Spíš jsem dávala přednost místním,“ svěřila herečka pro Český rozhlas. Skvěle ztvárnila i roli ve filmu Den pro mou lásku (1976), kde vzniklo celoživotní přátelství s Vlastimilem Harapesem (77). Martě se dařilo i v osobním životě. Potkala osudového muže, kameramana Jana Malíře (75) a partnerům se narodil syn Jan. Vše vypadlo idylicky. Pak ale přišla zákeřná nemoc a velká zrada od milovaného člověka. 

Boj s rakovinou nikdy nevzdala

V roce 2000 byla Vančurové diagnostikována rakovina prsu, s níž se Marta hodlala poprat jako lvice. „Během té doby jsem měla okamžiky, kdy jsem opravdu nevěděla, jestli se ráno probudím. A pak mě napadlo, že to jsem přece nevěděla nikdy. Velmi mě to osvobodilo a už jsem se tím úplně přestala zabývat,“ popsala herečka deníku Blesk své pocity. „Podstatné bylo vědomí, že chci bojovat, že to nevzdám,” dodala Marta, kterou v nejhorších chvílích života opustil partner! Kvůli mladší ženě…

Jednoduchá snídaně, která podle odborníků předchází rakovině prsu

svetzeny.cz

Zrada během léčby rakoviny

Byli spolu přes 20 let, ale nikdy se nevzali, protože jim to nepřišlo důležité. Možná i tato skutečnost ulehčila Malíři odejít od těžce nemocné ženy. Mnozí jeho chování nepochopili a není se čemu divit. Marta se ale nesložila, naopak. „Paradoxně právě rakovina mi nakonec pomohla se s tím vším vyrovnat. Musela jsem se totiž rozhodnout, jestli budu žít, nebo ne,” svěřila upřímně herečka, jež dlouhých sedm let tajila nemoc před kolegy. Nechtěla žádný soucit a nemoc zvládla porazit.

Jedna rána za druhou

Marta statečně ustála i fakt, že bývalý partner si o dost mladší dokumentaristku Olgu Špátovou (39) vzal za manželku a má s ní dceru Olinku. Ani Olga není veřejnosti neznámá. Do povědomí lidí se dostala vztahem se zpěvačkou Anetou Langerovou! Aby toho nebylo na jednu ženu málo, herečka se musela podrobit operaci kyčle a čekal ji nedobrovolný odchod z Divadla na Vinohradech. ‚‚Život zvládám. Jako každý normální člověk. Chodím nakupovat, jezdím tramvají, vařím a uklízím. Po té operaci už také zvládám sama řídit, prostě si umím poradit,“ prozradila Marta Aha! pro ženy s tím, že velkou radost jí dělají vnoučata, která jí dodávají sílu a štěstí.

Podívejte se, jak vypadá Marta dnes

Zdroj článku