Přejít k hlavnímu obsahu

Ideál krásy podle vědců: Která celebrita je nejkrásnější?

Krása může mít mnoho podob, vědcům přesto nedá už dlouhá staletí spát ideální představa krásy. Vypočítat dokonalé proporce lidského těla se snažil již Leonardo da Vinci, s pravítkem a kalkulačkou na to jdou ale i moderní vědci, ať už experti na plastickou chirurgii či matematici. Dokonale ženská tvář i postava má podle nich jasně daná měřítka.

Je až s podivem, že se vědci snaží do matematických tabulek nacpat něco tak abstraktního a proměnlivého, jako je ženská krása. Není to přitom jen požadavek moderní doby. Například opěvované míry devadesát - šedesát - devadesát nejsou diktátem moderních modelingových agentur nebo organizátorů soutěží miss, ale proporcemi, které měla jedna pradávná kráska, Venuše mélská. Tato světoznámá socha z mramoru byla vytvořena již sto let před naším letopočtem a od té doby její matematicky dokonalé proporce moří nejednu ženu, snažící se připodobnit ideálu. Od starověku se sice ideál krásy mnohokrát změnil, vyčíslit ho, se ale vědci snaží v každé době.

S matematikou by propadly i hollywoodské krásky

Dnešní vědci se domnívají, že nelze měřit jen jednotlivé partie, důležité pro líbivý vzhled jsou dle současných poznatků vědy proporce mezi nimi. Studie vedená University of Toronto například zkoumala míry mezi očima, ústy a ušima a vypočetla ideální model. Vzdálenost mezi očima a ústy ženy by měla činit 36 % celkové délky jejího obličeje, měřené od linie vlasů po bradu. Dále spočetli, že prostor mezi zorničkami ženy by měl být odpovídat 46 % šířky jejího obličeje od ucha k uchu.

Protože si nejspíš nedokážete pod těmito čísly nic moc představit, matematičtí experti z výzkumného týmu se snažili aplikovat dokonalý geometrický model na tváře celebrit, které svět dlouhodobě považuje za nejatraktivnější. V něm překvapivě propadla Angelina Jolie nebo Elizabeth Hurley. “Výsledky naznačují, že dokonalý výsledek geometrických měření jak v šířce, tak výšce, splňuje tvář kanadské zpěvačky Shaniy Twain,” prozradil vedoucí výzkumu profesor Kang Lee. Matematickému ideálu odpovídá také tvář zpěvačky Beyoncé.

Co muže doopravdy přitahuje na ženách: Kromě fyzické krásy hrají roli i další faktory

Existuje několik faktorů, které hrají roli v přitažlivosti a následném vztahu mezi mužem a ženou. Fyzická atraktivita sice hraje při prvním setkání velkou roli, ale ani s tváří jako anděl nemáte šanci, pokud se nespojí i s ostatními faktory, které jsou při seznamování klíčové. Přečtěte si, jaké to jsou.
svetzeny.cz

Parametry krásy podle celebrit

Obočí jako Holly Willoughby

Podle matematických formulek si můžete vytvarovat i obočí. Dokonale klenuté oblouky má například britská televizní moderátorka Holly Willoughby, nejvyšší bod jejího obočí linii rozděluje přesně dle zákonitostí tzv. zlatého řezu. Podle toho s oblibou fotí současní fotografové, své obrazy v souladu s ním vytvářel ale již zmíněný da Vinci.

Lícní kosti jako Cara Delevingne

Vysoké lícní kosti jsou častou doménou nejúspěšnějších supermodelek. Rajiv Grover, bývalý prezident Britské asociace estetických plastických chirurgů, proto změřil obličejové proporce 100 modelek a zjistil, že ideální úhel mezi středem brady a začátkem lícních kostí je 81 stupňů. Cara Delevingne se může pochlubit téměř dokonalým úhlem 80 stupňů.

Nos herečky Jennifer Lawrence

Podle vědců z New York University by měl být dokonalý nos dlouhý 5,1 cm, od horního rtu ke své špičce by se měl navíc otáčet vzhůru pod úhlem 106 stupňů. Dle měřítek je prakticky dokonalým modelem ten, který zdobí tvář herečky Jennifer Lawrence.

Labutí šíje Margot Robbie

Dlouhý štíhlý krk je prý známkou zdraví a elegance. Matematicky dokonalý obvod krku by měl dle vědců odpovídat polovině obvodu ženského pasu. Dle studie z roku 2016 by obvod pasu měl měřit ideálně 67 centimetrů, obvod krku by tak měl měřit 33,5 centimetrů. Takový má australská herečka Margot Robbie.

Ideál krásy žen před 100 lety: Fotografie z minulého století odhalují krásky z celého světa

Každé období má svůj ideál krásy a možná by se muži před sto lety velmi divili, co dnes vídáme na ulicích. Na začátku minulého století neexistoval botox, různě výplně a další estetické zákroky, díky kterým si některé ženy mění tvář k nepoznání. Dámy minulého století se samozřejmě líčily, jinak ale dokázaly žít tak, jak je příroda stvořila.
svetzeny.cz

Něžná brada Cameron Diaz

Tvar brady dokáže hodně změnit celkový výraz obličeje. Podle pravidel zlatého řezu má jt obličej na výšku opticky rozdělit na tři stejné části, vzdálenost mezi čelem a středem očí, očima a spodní částí nosu a výška od nosu ke spodnímu okraji brady by měly být stejné.

Špička ideální brady by měla sedět 1 až 3 cm od svislé linie vedené dolů od vnější linie spodního rtu, což dodává bradě lehký tvar srdce. Takovou linií brady se může pochlubit herečka Cameron Diaz.

Plné rty Angeliny Jolie

Dokonalá ženská ústa by podle výše zmíněné studie neměla mít méně než 50 procent šířky obličeje. Majitelka plných svůdných rtů, hollywoodská herečka Angelina Jolie, má dokonce 51 %. Větší ústa signalizují vysoké hladiny estrogenu a působí žensky a svůdně. Rty považované za nejpřitažlivější jsou 4-5 cm dlouhé a 1-2 cm vysoké, přičemž spodní ret je přibližně dvakrát větší než horní ret.

Symetrické uši Anne Hathaway

I když se uši často skrývají pod hřívou vlasů, neměly by zůstat opomenuty. Doktorka Kendra K. Schmid, profesorka biostatistiky z University of Nebraska Medical Center změřila, že uši by měly mít stejnou délku jako nos. Takovou symetrií se může pochlubit herečka Anne Hathaway.

Dlouhé vlasy Lily James

Zřejmě vás nepřekvapí, že za ženštější a atraktivnější jsou stále u žen považovány dlouhé vlasy. Dlouhovlasá britská herečka Lily James tak může být na svou hřívu pyšná.

Smutnit ale nemusí ani milovnice krátkých vlasů. Zda by krátký sestřih slušel právě vám, můžete snadno změřit podle kadeřnického “pravidla 2,25 palce”. Vezměte si k ruce tužku a pravítko. Pravítko umístěte svisle pod nejnižší bod ušního boltce. Tužku umístěte vodorovně od spodní linie brady a změřte, v jaké délce se tužka s pravítkem protnou. Je-li to méně než oněch 2,25 palce, což je 5,7 centimetrů, měli byste nosit krátké vlasy. Naopak větší délka si žádá delší vlasy. V potaz berte i proporce, tvar a úhly obličeje.

Galerie: Celebrity, které splňují ideál krásy
Zdroj článku