Přejít k hlavnímu obsahu

Bývalá televizní hlasatelka Saskia Burešová: Říká se o ní, že nestárne. Podívejte se, jak vypadala v 70. letech

I když funkce hlasatelů na českých televizích zanikla již před dvaceti lety, tváře, které provázely dětství a mládí mnohých z nás, jsou nezapomenutelné a dodnes si je bez problému vybavíme. Jednou ze stálic České televize je bývalá hlasatelka a dnes moderátorka Saskia Burešová.

Saskia se narodila 29. července 1946 na Slovensku, kde její rodiče zrovna trávili služební cestu. Jelikož maminka novorozené holčičky byla velkou fanynkou holandského malíře Rembrandta, pojmenovala svoji dceru po jeho manželce. Po základní škole studovala Saskia na gymnáziu a jakmile odmaturovala, vydala se za svým snem. Její studia pokračovala na DAMU a do televize jí pomohla v podstatě náhoda.

Od Barunky k hlasatelce

Kdysi se zúčastnila konkurzu na televizní inscenaci Babičky, kde měla ztvárnit roli Barunky. Projekt byl nakonec zrušen, Saskia však udělala velký dojem, navíc maminka jejího spolužáka Jaromíra Hanzlíka pracovala jako asistentka režie, a tak kamarádce svého syna trochu pomohla.

Psal se rok 1967, když Saskia debutovala na obrazovkách České televize, a to po boku Eduarda Hrubeše ve čtrnáctideníku Poštovní schránka určeném vojákům základní vojenské služby. Když po roce 1968 pořad zanikl, dostala neokoukaná tvář mladé Saskie šanci jako hlasatelka. V této pozici setrvala dlouhých dvaatřicet let až do roku 2000, kdy spolupráci ukončila kvůli nesouhlasu s nově zavedeným systémem střídání směn po celých týdnech.

Mohlo by se vám líbit

Co dnes dělá nejoblíbenější tvář České televize Alexander Hemala: Bývalý hlasatel si užívá sedmi vnoučat

Posledním pořadem, kterým se s diváky rozloučil, byl Silvestr 2005. Alexander Hemala uváděl pořady na Československé a později České televizi dlouhých dvaatřicet let a stal se tak nejdéle sloužícím hlasatelem v českých dějinách. V roce 1990 se dokonce stal nejoblíbenější tváří České televize, a i když už není na obrazovkách denně k vidění, jeho nezaměnitelný hlas a charisma zná dodnes každý.
svetzeny.cz

Téměř šest dekád na obrazovkách

Z obrazovek ale rozhodně nezmizela. Současně s prací hlasatelky totiž od roku 1993 fungovala i jako moderátorka pořadu Kalendárium, kde je možné vídat ji dodnes. Saskia Burešová totiž v televizi působí neuvěřitelných sedmapadesát let! Mimo to moderovala také pořady Vstupte, prosím a Neznámé osudy známých a spolupracovala s Rádiem Impuls. Jejím dalším pracovním závazkem je funkce voiceoverky, namlouvá komentáře pro populárně naučné filmy. Ve spolupráci s Vítkem Chadimou také napsala autobiografickou knihu Saskia, v níž vypráví nejen o své zajímavé profesi, ale vzpomíná i na své televizní kolegy.

V soukromí vede Saskia velice poklidný život. Svého manžela Petra Obdržálka, který je režisér, potkala hned zkraje své kariéry a manželi jsou dodnes. Mají spolu syna Petra, jenž pracuje jako realitní makléř. Ve volném čase moderátorka ráda pracuje na zahradě, kde mimo jiné pěstuje své oblíbené růže. Další její radostí je chaloupka v severních Čechách, a pak také její vnoučata, kterým se snaží věnovat dostatek času. V neposlední řadě tráví čas na procházkách se psem, nebo si ráda přečte dobrou knihu, ideálně od jejího oblíbeného spisovatele Karla Čapka.

Mohlo by se vám líbit

Stáňa Lekešová: Bývalá televizní hlasatelka tajila zákeřnou nemoc před světem, poslední chvíle života strávila doma

Mnoho známých osobností původně vystudovalo úplně jiný obor, který nemá se showbyznysem vůbec nic společného. Například z mnoha právníků se stali zpěváci, muzikanti, modelky nebo moderátorky. To byl i případ televizní hlasatelky a moderátorky Stanislavy Lekešové. Letos to bude pět let, co tato oblíbená tvář televizní obrazovky podlehla zákeřné nemoci.
svetzeny.cz

Recept na věčné mládí

Saskia působí, jako by na ní zub času nenechal žádné následky. Pravda, trik může být i v jejích velkých stínovaných brýlích, které možná dokážou zakrýt únavu a kruhy pod očima, přesto i tak působí svěže a v kondici. Jejím receptem na mladistvý vzhled je především optimismus. „Já jsem od přírody optimista, a říká se, že duševní pohoda se odráží i ve tváři. Tak to je asi celé kouzlo,“ přiznala pro Deník.cz. Vyhýbá se také alkoholu a tvrdí, že se dokáže skvěle bavit i bez něj. "Asi mám takovou tu vnitřní kontrolku a přesně vím, že když vypiji dvě skleničky, tak si poté dám vodu. Když se člověk opije, ty další dny jsou strašné. Já jsem se v podstatě nikdy neopila. Ale na večírcích jsem se uvolnila, bylo to fajn, ale říkám, ta kontrolka svítila," prozradila v rozhovoru v podcastu Boomer Talk.

Na zdravý životní styl však moderátorka dbá. Jak sama říká, pohybu má dost kolem chalupy a k tomu cíleně cvičí, hlídá si i jídelníček. Preferuje zdravější jídla, především hodně ovoce a zeleniny, když na to ale přijde, ráda si dá i klasickou českou kuchyni nebo cukroví. Dává si však pozor, aby všeho bylo s mírou. Nezapomíná ani na pravidelnou zdravotní prevenci a odpočinek, energii pak dobíjí krásnými zážitky. „Kávu ani vitamíny na dobití baterek nepoužívám. Mně pomáhá krásný duševní zážitek,“ říká.

Bývalá hlasatelka Saskia Burešová vypadá stále stejně
Mohlo by se vám líbit

Pamatujete si na krásnou na hlasatelku Annu Wetlinskou? Románek s Kopeckým jí nevyšel, nyní se věnuje úplně jinému oboru

Téměř dvacet let byla tváří, kterou jste na obrazovce mohla vidět téměř denně. Štíhlá blondýnka s lehce zasněným výrazem patřila mezi nejoblíbenější hlasatelky České televize, se zrušením tohoto postu ale zmizela očí veřejnosti. Co dělá Anna Wetlinská dnes?
svetzeny.cz
Zdroj článku