Přejít k hlavnímu obsahu

Špatný dech? Triky, jak se ho zbavit

Svěží dech je pro dobrou komunikaci skoro tak důležitý jako to, co říkáte. Zařiďte si jej snadno a rychle.

Zápach z úst je obtěžující a navíc může být signálem zánětu dásní. Zpravidla ho vyvolávají biliony mikrobů, jimiž je osídlena dutina ústní. Ty se mimo jiné živí zbytky potravy a přitom vylučují nepříjemně zavánějící sloučeniny síry. Tomu pomáhá předcházet především důkladné čištění zubů zahrnující i používání zubní niti, případně škrabky na jazyk. A navíc lze, pro větší úspěch, zařadit také následující tipy.

Dostatečně pijte

V suché ústní dutině zůstávají zbytky jídla, škodlivé zárodky se v nich tedy mohou mnohem lépe množit. Proto je důležité pít dostatek tekutin (asi dva litry denně). Nejlepší je voda nebo bylinkový čaj (mátový či kmínový), které působí antibakteriálně a pomáhají chránit před záněty. 

Pěkně žvýkejte 

Při žvýkání (ideálně žvýkačky bez cukru) se zvyšuje vylučování slin a čistí se jazyk. Mátová příchuť osvěžuje dech a překrývá pachy potravin, jako jsou sýr, česnek nebo cibule. 

Zelená síla 

K přírodním SOS opatřením patří žvýkání petržele. Bylinka obsahuje velké množství chlorofylu, který zápach okamžitě zastaví. Podobně působí i chlorofylová dražé z lékárny. Také éterické oleje z pažitky umějí zahubit bakterie. Na druhé straně mají bohužel specifické aroma, které také každému nevoní. 

Jiné důvody

V některých případech se příčina zápachu nenachází v ústech, ale jejími původci jsou onemocnění v oblasti jícnu nebo trávicího traktu. Takže pokud vám nepomohou tipy na osvěžení dechu, raději vyhledejte ORL specialistu nebo internistu, aby zjistili důvod.