Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Vzpomenete si na značky chemických prvků ze základní školy? Kdo zvládne všechny otázky, má paměť jako slon

Info ikona
Chemie

Chemie je předmět, který jsme buď milovali, nebo nenáviděli. Zabývá se studiem látek a jejich vlastností. Základní aspekt k pochopení chemie je znalost periodické tabulky prvků, kde má každá látka svou vlastní zkratku. Pamatujete si ještě tuto tabulku ze základní školy? Otestujte svou paměť v zábavném kvízu.

Periodická tabulka prvků

Periodická tabulka prvků je základní nástroj chemie, který uspořádává prvky podle jejich atomové struktury a chemických vlastností. Tato tabulka je organizována do řad a sloupců, kde každý prvek má své místo na základě jeho atomového čísla,  elektronové konfigurace a cyklicky se opakujících podobných chemických vlastností. Tabulku světu poprvé představil ruský vědec Dmitrij Ivanovič Mendělejev v roce 1869. Zařazení prvků do tabulky bylo podle něj seřazeno podle jím definovaného periodického zákona.

Jedním z hlavních prvků periodické tabulky je již zmiňovaný periodický zákon, který říká, že chemické vlastnosti prvků se periodicky opakují v souladu s jejich atomovými čísly. Tento zákon umožňuje předpovídat vlastnosti nově objevených prvků a objasňuje jejich chování v různých chemických reakcích. Periodická tabulka také poskytuje informace o vlastnostech prvků, jako je jejich atomová hmotnost, symbol, název, a chemické vlastnosti. Sloupci v tabulce nazývané skupiny či sloučeniny mají podobné chemické vlastnosti, zatímco řady označují postupné zvýšení atomového čísla.

Filmový kvíz: Neživíš, tak nepřepínej. Otestujte se, zda dokážete přiřadit hlášky, které zlidověly, ke kultovním filmům

Na některé české filmy se dá koukat stále dokola, i když už jejich repliky znáte zpaměti. Nadčasový humor, který je provází, se zkrátka neomrzí ani po letech, a právě proto se takové snímky stávají kultovními. Poznáte je podle hlášek?
svetzeny.cz

Chemii jsme buď milovali, nebo nenáviděli

Chemie je předmět, který vyžaduje určité logické myšlení a dávku soustředění k tomu, abychom probíranou látku pochopili. Pro děti na základní škole je v mnohých případech poměrně těžké porozumět něčemu, co nikdy neviděli, nebo co si nedokážou představit. Právě v tomto ohledu je chemie pro děti v mnohých případech trochu problematická - ne všechny děti jí rozumí a zkrátka se v množství chemických značek, sloučenin a vzorečků ztrácejí. Pro jiné děti je ale chemie naopak naprosto jednoduše pochopitelná, milují ji a fascinuje je. A co vy? Do které skupiny jste na základce patřili?

 

Kvíz: Jak dobře znáte legendární prvorepublikové herce a co o nich víte. Otestujte se a zavzpomínejte s námi

Během období První republiky v Československu se české divadelní a filmové scény rozkvétaly díky talentovaným a výrazným osobnostem. Například Vlasta Burian, Oldřich Nový, Adina Mandlová, Eduard Vojan, Lída Baarová, Karel Hašler a další patřili mezi ikony té doby, jejichž umění a výkony zanechaly nezapomenutelnou stopu v historii českého herectví. Kolik toho o těchto a dalších hercích víte? Otestujte své znalosti.
svetzeny.cz

Otestujte svou paměť v zábavném kvízu!

Kolik si toho pamatujete z chemie na základní škole? Otestujte svou paměť.

 

Pokud se vám kvíz nezobrazuje, klikněte zde.

 

Zdroj článku