Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Poznáte podle fotek hrady a zámky České republiky? Na mnoha z nich jste určitě už byli

Léto je ideální dobou na výlety a návštěvy hradů a zámků. V naší republice je jich mnoho, které stojí za pozornost. Některé znáte jen z televize a filmových pohádek, některé jste dost možná navštívili kdysi dávno a už jste zapomněli. Zkuste si projít naším kvízem, třeba vás inspiruje k naplánování prohlídky některého z objektů.

Naše republika je přímo vyhlášená množstvím hradů, zámků a dalších památkových objektů, které jsou z velké části přístupné veřejnosti. I to je důvod, proč k nám míří každoročně tolik turistů ze zahraničí. 

Hrady a zámky jsou v Čechách a na Moravě neodmyslitelnou součástí naší historie a kulturního dědictví a mnohé z nich jsou chráněny jako národní kulturní památky. Mnohé z nich jsou dokonce zapsány na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Jak dobře znáte evropské šlechtické rody? Vévodkyni Kate pozná každý, další otázky tak lehké nejsou

Většina z nás vyrostla v trochu jiném státním uspořádání, než je monarchie. S králi a princeznami jsme se setkávali maximálně v pohádkách. Když jsme se postupně dozvěděli, že existují opravdová království, byli jsme povětšinou překvapeni. Šlechtických rodů je po světě celá řada, ale pojďme se nyní zaměřit na ty evropské. Otestujte v našem kvízu, jak dobře je znáte.
svetzeny.cz

V historii hrady plnily především obrannou funkci a byly sídly feudálních pánů. Později, v období renesance a baroka, se v Čechách a na Moravě začaly stavět zámky jako reprezentativní sídla šlechty a královských rodů. Některé nepřečkaly a zbyly po nich jen trosky a rozvaliny, jiné se dochovaly v celé své kráse. 

V současné době jsou některé hrady a zámky ve správě Národního památkového ústavu a patří státu, jiné byly restituovány a jsou v soukromém vlastnictví. 

Návštěvní sezona hradů a zámků v České republice je v plném proudu. Všude můžete obdivovat nejenom architekturu a výzdobu, ale také se dozvědět mnoho zajímavostí o historii a životě v minulosti. Často se v rámci těchto objektů konají i kulturní akce, jako jsou koncerty, divadelní představení či tradiční slavnosti.

Zdroj článku