Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Jak dobře znáte evropské šlechtické rody? Vévodkyni Kate pozná každý, další otázky tak lehké nejsou

Většina z nás vyrostla v trochu jiném státním uspořádání, než je monarchie. S králi a princeznami jsme se setkávali maximálně v pohádkách. Když jsme se postupně dozvěděli, že existují opravdová království, byli jsme povětšinou překvapeni. Šlechtických rodů je po světě celá řada, ale pojďme se nyní zaměřit na ty evropské. Otestujte v našem kvízu, jak dobře je znáte.

Evropská šlechta se může pochlubit velkým množstvím šlechtických rodů, které se v průběhu staletí nesmazatelně zapsaly do dějin. Mnoho evropských šlechtických rodů bylo úzce spjato s monarchiemi různých zemí a království. Někdy byli jednotliví členové povýšeni ve společnosti díky svým vojenským nebo politickým snahám. Mnohem častější bylo, že se potomci šlechtických rodů do královských kruhů dostali sňatkem a plodili dědice, kteří si činili nárok na královské dědictví pro další generace.

Evropské šlechtické rody ve 20. století

Kdysi prakticky všem zemím v Evropě vládly královské rodiny, dnes však zůstalo pouze 12 knížectví a království. Politické změny přineslo zejména 20. století, kdy vznikly, zejména po první světové válce, nové státy a rozpadly se velké monarchie. V mnoha zemích zaniká monarchie a státní uspořádání se změnilo v republiku. Někde byly šlechtické tituly zrušeny úplně a potomci aristokracie se stali běžnými občany s tím, že jejich majetek byl konfiskován. Jinde si směli tituly i majetek ponechat, ale o politickou moc, kvůli novému státnímu uspořádání, přišli.

Přísná pravidla královského stolování: Jak vypadá kultivované chování a dokonalá etiketa?

Stolování královské rodiny je jednou z tradicí monarchie a důležitou součástí veřejného života královského dvora. Královská rodina dodržuje řadu přísných pravidel při stolování, která mají zajišťovat kultivované chování a ukázat úctu k hostům a tradicím.
svetzeny.cz

Ačkoli vládne napříč Evropou liberální demokracie, přesto mají některé země místo prezidenta monarchu, navíc s dědičným titulem. Sílí i názory, že monarchie je přežitek a patří do historie, ale většina lidé žijících v tomto státním uspořádání, své královské rodiny uctívá. Někteří členové jsou oblíbeni více, jiní méně, přesto mají evropské monarchie zatím i ve 21. století své místo.

Jak to bylo s českou šlechtou?

Ačkoli se mnozí lidé domnívají, že šlechta skončila v Československu po nástupu komunistů k moci, není tomu tak. Šlechtické tituly byly u nás zrušeny zákonem, který vešel v platnost po vzniku samostatného Československa, a to 18. prosince 2018. Šlechta si (až na potomky Habsburské dynastie) mohla svůj majetek ponechat, ale po Vítězném únoru 1948 byl majetek všem postupně konfiskován.

Korunovační kuře a zlatý kočár: Připomeňte si nejzajímavější fakta o korunovaci královny Alžběty II.

S korunovací krále Karla III. nastal správný čas připomenout si korunovaci královny Alžběty II., která se konala 2. června 1953 ve Westminsterském opatství v Londýně, a byla první televizní korunovací na světě. Byla to již šestá korunovace, která se v tomto opatství konala, a šlo o naprosto úchvatnou podívanou.
svetzeny.cz

Královské rodiny pod drobnohledem

Členové královských rodin jsou dnes pod drobnohledem celé společnosti prostřednictvím médií a stali se prakticky celebritami. Díky tomu můžeme sledovat, jak dnes nejvýše postavení aristokraté žijí a co dělají.

Pojďte s námi otestovat své znalosti a vyplňte si náš zábavný kvíz, který prověří vaše znalosti evropských šlechtických rodů.

Pokud se vám kvíz nezobrazuje správně, klikněte na odkaz ZDE.

Zdroj článku