Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: My máme rádi víno. Jste-li vinař tělem i duší, otestujte své vinné znalosti!

Vína, pití vína a kultura spojená s vínem mají v České republice dlouhou a bohatou tradici. Ve světě nás sice berou jako národ pivařů, blízký vztah ale máme i k vínu. Dáváte moku z vinnýh hroznů přednost? Pak by pro vás následující kvíz měl být hračka.

Česká a moravská vína se vyznačují vysokou kvalitou a rozmanitostí. Mezi nejznámější odrůdy patří například Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené, Müller Thurgau, ale také modré odrůdy, jako jsou Frankovka či Svatovavřinecké. Každá z těchto odrůd má své specifické vlastnosti, které ovlivňuje nejen klima a půda, ale také způsob pěstování a zpracování hroznů. Dnes patří Česká republika mezi uznávané vinařské země, a to zejména díky regionům, jako je jižní Morava, kde se pěstuje většina naší vinné révy.

Degustace vína

Při degustaci vína hraje roli nejen chuť, ale i aroma, barva a struktura vína. Správná degustace začíná vizuálním hodnocením, kde sledujeme barvu a čistotu vína. Následuje přivonění, při kterém se snažíme rozpoznat jednotlivé aromatické složky. Teprve poté přichází na řadu ochutnávání, kde hodnotíme komplexnost a rovnováhu chuti. Je důležité si uvědomit, že chuť vína může být ovlivněna i teplotou podávání a použitým sklem.

V České republice je také velmi oblíbená tradice vinobraní, což je oslava sklizně hroznů, která se koná v různých vinařských obcích. Tyto slavnosti jsou nejen příležitostí ochutnat mladá vína a burčák, ale také se seznámit s procesem výroby vína a užít si kulturní programy, které často zahrnují folklórní vystoupení a místní speciality.

Dáváte před vínem přednost pivu? Vyzkoušejte si, jaké jsou vaše znalosti o chmelovém moku.

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: U „českého moře“ v Chorvatsku bude letos opět plno. Otestujte, jak dobře rozumíte chorvatštině

Chorvatsko je už dlouhé roky nejoblíbenější destinací českých dovolenkářů a zřejmě se najde jen málokdo, kdo krásnou zemi na pobřeží průzračného Jadranu ještě nenavštívil. Češi často oceňují i to, že se v Chorvatsku jakž takž domluví bez znalosti angličtiny, jelikož chorvatština se češtině v mnoha ohledech podobá. Najdou se však i rozdíly. Jak jste na tom s chorvatštinou vy?
svetzeny.cz
Zdroj článku