Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Jak dobře znáte lidské tělo? Otestujte své znalosti z biologie 8. třídy základní školy

Lidské tělo je fascinující a složitý stroj, který pracuje bez přestávky, ať už bdíme, či spíme. Ale z čeho se vlastně skládá a jak to v něm funguje? Vyplňte si náš zábavní kvíz, ať víte, jak jste na tom se svými znalostmi. Otázky jsou z učiva biologie pro 8. třídu základní školy.

Než se pustíte do vyplňování našeho kvízu, možná si rádi přečtete pár zajímavostí, které se lidského těla týkají.

Kostra člověka

Váží přibližně 10 kilogramů, což představuje asi 14 procent z celkové hmotnosti. Lidé však mají různý počet kostí. Děti mají více kostí než dospělí, protože časem některé kosti srostou.

Krev

Člověk má 4 až 5 litrů krve, tedy přesněji, ženy mají 4 až 5 litrů, muži 4 až 6 litrů krve. Když vám dá lékař odměřit hematokrit, měří objemový podíl červených krvinek v krvi. Člověk má přibližně 25 až 30 biliónů červených krvinek. V jednom milimetru krychlovém je až 5 milionů červených krvinek. Po 75 000 obězích, a tedy asi 120 dny, mezi plícemi, kde se okysličují, co trvá asi jednu čtvrtinu sekundy, červené krvinky umírají. Avšak každou sekundu se vytvoří až 3 miliony nových. Bílé krvinky žijí několik hodin až několik měsíců, záleží to na druhu. Tedy za jednu hodinu odumře v krvi dospělého člověka asi 1 miliarda červených krvinek a asi 5 miliard bílých krvinek. Za 24 hodin se tak zregeneruje 25 gramů krve.

V kolik hodin byste měli chodit spát, aby vám nehrozily zdravotní potíže?

Podle vědců lze snížit riziko srdečního onemocnění. Stačí, když si správně načasujete dobu, kdy půjdete spát. Přečtěte si, v kolik hodin je nejlepší ukládat se ke spánku, a co dělat, když se vám nedaří usnout.
svetzeny.cz

Lidské srdce

Tento orgán je velký přibližně jako vaše pěst a váží méně než půl kila. Jeho délka je asi 12,5 centimetru, tloušťka 6 a šířka 7,5 centimetru. Srdce za 24 hodin přečerpá až 10 000 litrů krve, například mozkem projde za minutu asi 750 mililitrů krve. Váš normální puls je 60 až 80 úderů za minutu, avšak srdce ženy bije o 6 až 8 úderů rychleji než srdce muže. Za život vám srdce udeří až 2,5 miliardy krát.

Kosti

Věděli jste, že je stehenní kost tvrdší než beton? Ruku tvoří až 54 kostí. Kosti mají obal, takzvanou okostici. Dlouhé kosti jsou duté a vyplněné jsou kostní dření. Ta je nejprve červená, později její část zežloutne, stává se tukovou. Červená kostní dřeň je vždy v hrudní kosti, žebrech, obratlích a lebeční kosti. Kostní dřeň dospělého člověka váží asi 2600 gramů. Tato dřeň vytváří v lidském těle krvinky a během života vytvoří asi 650 kilo červených krvinek a 1000 kilo bílých.

Otestujte svoje znalosti z biologie 8. třídy

Zdroj článku