Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Diktát z českého jazyka pro základní školy, který nezvládne téměř nikdo bez chyby. Výjimky, které dostanou i zkušené češtináře

Český jazyk buď milujete, nebo nenávidíte. Ovšem učivo ze základní školy by měl znát každý z nás. My vám přinášíme krátký kvíz, který odhalí, jak jste na tom. Budete patřit mezi ty nejlepší, nebo naopak bude třeba oprášit nějaké staré poučky a pravidla?

"Nemilovat knihy znamená nemilovat moudrost. Nemilovat moudrost však znamená stávat se hlupákem."
Jan Amos Komenský

Pravděpodobně jeden z nejdůležitějších školních předmětů vůbec. Český jazyk je oříšek, jak pro cizince, tak pro rodilé mluvčí. Otestujte své znalosti, které by dle osnov, měl znát každý z nás, jelikož se jedná o učivo základní školy prvního stupně.

Jak na to?

Nepotřebujete vůbec nic, jenom svoje vědomosti. Začněte kvízem níže a na konci se dozvíte, jací jste češtináři. Nezapomeňte sdílet své výsledky a pochlubit se, jak se vám dařilo (nebo nedařilo?)

Čeština jako jeden z nejtěžších jazyků

Ano, čtete správně. Pro cizince je český jazyk hotové peklo. Ovšem existuje i řada dalších jazyků, které by dělaly problémy i ostříleným češtinářům. Mezi nejtěžší jazyky světa patří arabština, japonština, finština, maďarština a mandarinština.

Američtí lingvisté zařadili češtinu na páté místo.

Nic se nemá přehánět

Samozřejmě neříkáme, že místo volného času s rodinou máte trávit odpoledne v naučných knihách a učebnicích o českém jazyce, nicméně základní pravidla by měl znát každý z nás, ať už se jedná o psaní krátkého a dlouhého u, nebo psaní měkkého i v koncovkách. Učitelé českého jazyka potvrzují, že pouhé čtení knih zlepšuje výrazně náš pravopis.

Tedy možná nebudete znát každé pravidlo českého jazyka, ale budete vědět, jak se co píše. A to se taky počítá!

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme S Lifee Valentýnská Nádoba Na Svíčku