Přejít k hlavnímu obsahu

Úspěšný režisér Viktor Tauš: Z drogového pekla se dokázal dostat zpět na vrchol, známé ženy pro něho mají slabost

Závislost, léčba a opět propad do drogového pekla. Taková byla devadesátá léta pro Viktora Tauše (50). Režisér nemá problém mluvit o své temné minulosti, ze které se dokázal dostat na vrchol. Držitel Českého lva má také nesporné charisma, které působí na ženy jako magnet. Před oltář dostal krásnou Vendulku utěšitelku z Básníků a jeho kouzlu podlehly i další naše úspěšné herečky.

Malý Viktor neměl zrovna lehké dětství, protože maminka byla alkoholička. Rozhodně jí ale Tauš nedává za vinu, že kvůli tomu spadl do drog, jako tomu je ve většině případů, kdy lidé neřeší problém v sobě, ale hází vinu pouze na okolí. 

Drogové peklo odstartoval heroin

Kolotoč závislosti neměl u Viktora klasicky vývoj. Nezačal s kouřením marihuany, a když už mu ‚‚tráva” nedávala to, co od ní očekával, přešel by na tvrdší materiál. Tauš rovnou skočil do drogy, kterou se většinou končí… Když u sebe tehdy student FAMU ubytoval kamaráda, k němuž na střední škole vzhlížel, otevřely se pro Viktora brány pekla. ‚‚Vzal jsem ho k sobě domu a pak jsem zjistil, že bere heroin. Pro mě to byla první droga, kterou jsem kdy zkusil,” svěřil Viktor webu Aktualne.cz s tím, že si naivně řekl, proč to také nezkusit. A to byl začátek konce. 

Taušův režijní debut komerčně neuspěl

Svou vysněnou filmovou školu musel opustit, protože kvůli závislosti nebyl schopen plnit studijní povinnosti. Naštěstí se ozval pud sebezáchovy a Viktor se rozhodl nastoupit léčbu. Ze svých drogových večírků se pak vypsal při svém režijním debutu Kanárek (1999). Film byl kritiky velice dobře hodnocen a vysloužil si také nominaci na Českého lva. Bohužel komerčně zcela propadl a to byla pro režiséra velká rána. ‚‚Zůstal mi na tom dluh přes dva miliony,“ přiznal Tauš v pořadu 7 pádů Honzy Dědka. Zavřel se doma a utápěl se v myšlenkách vnitřní prázdnoty. Jednoho dne přišlo nemile zaklepání a režisér se musel vystěhovat.  

Za zavřenými dveřmi newyorského klubu Studio 54: Neřízené orgie, drogy a nekončící hvězdné party

Pokud byste v 70. letech žili v New Yorku a nenavštívili alespoň jednou vyhlášené Studio 54, jako byste nežili. Legendární klub, kde se konaly ty nejlepší party za přítomnosti největších hvězd, byl proslavený po celém světě. Drogy byly v klubu volně dostupné a pak se děly věci. Neřízené orgie byly na denním pořádku a divokým večírkům se nebránily ani světově známé osobnosti.
svetzeny.cz

Tvrdý dopad na dlažbu ulice

Ze dne na den tak skončil na ulici, kde zvládl přežít dva roky! Pro většinu lidí je to nepředstavitelná situace, ale podle Viktora se člověk na nové prostředí rychle adaptuje. ‚‚Musíte se každý den postarat o to, kde se umýt, kde přespat, jak nezmrznout, jak se najíst. Ale to v takzvaně normálním světe přece musíte taky,” vysvětlil Tauš, jak to na ulici chodí. Ztráta bydlení, absence práce, peněz znamenala návrat k drogám. Tentokrát Viktor skončil na pervitinu. Paradoxně pro něho nebylo nejhorší bílé krystalky či prášek sehnat, to se dle jeho slov vždy nějak zařídilo, problém měl s botami. ‚‚Už nikdy nechci zažít situaci, že bych neměl kvalitní obuv. Když se do nich dostane plíseň, je to konec. Pak chodíte od kontejneru ke kontejneru a hledáte jiné, nebo si z kartonů vystřiháváte vložky do bot, ale ty vydrží tak deset minut, než jsou zase mokré,” popsal Viktor, jenž se tentokrát z omamného světa drog dokázal dostat sám.

Zdravotní problémy Tauše dohnaly

Věděl, že do světa závislosti, marnosti a prakticky nulové budoucnosti nepatří. Znovu se zvedl z totálního dna a pomalými kroky na sobě začal pracovat. ‚‚Jednoho dne, unuděn sám sebou, jsem si pod Jiráskovým mostem na jezu vypral a šel jsem do reklamní agentury se zeptat, jestli nepotřebují kreslit storyboardy,” zavzpomínal sympatický režisér pro Idnes.cz, že práci nakonec dostal. Za pár týdnů si vydělal na první nájem a postupně začal splácet dluhy. Do pořádku musel dát i své tělo, jenž dostalo pořádně zabrat. ‚‚Měl jsem hodně zdravotních trablů, velké problémy se zuby, žloutenku typu C. Tělo bylo třeba vyčistit a vyzdravovat velmi dlouho. Vlastně to dělám doteď,” přiznal Viktor s tím, že z drogové minulosti mu zůstala samovolně létající brada do strany. To ovšem charismatickému muži rozhodně neubírá na atraktivitě.

Známé herečky mají pro Viktora slabost

Možná i jeho příběh a vnitřní síla, která mu nedovolila skončit navždy na okraji společnosti, působí na ženy jako magnet. Jeho kouzlu podlehla Eva Jeníčková alias Vendulka utěšitelka z Básníků. Za režiséra se provdala a na veřejnosti působili jako dvojice pro sebe stvořená. Stačila však jedna tajná líbačka s hereckou kolegyní a lásce byl konec. Viktora nachytaly blesky fotoaparátu, když se vinul ke Kláře Melíškové, která v tu dobu také ještě nosila snubní prstýnek. Provalení románku tak nakonec stálo dvě manželství. Partnerský vztah však dlouho nevydržel. Spekulovalo se také o úletu s další známou herečkou, a to Lenkou Krobotovou. Viktor však s naší úspěšnou umělkyní pouze spolupracoval. 

Lamač ženských srdcí

Ostatně, jakmile Viktor natáčí nějaký film, hned je spojován s některou z hereček. Naposledy začaly prosakovat informace o ‚‚zaručeném” vztahu s Eliškou Křenkovou (34), jež hraje jednu z hlavních rolích ve filmu Amerikánka. To se však nepotvrdilo a senzacechtivý lidé netrpělivě čekají, až bude mít Taušova původně divadelní hra a dílo, na kterém pracoval poslední roky květnovou premiéru. Kdo se objeví po jeho boku? Bude to opět známá herečka, nebo vyvede držitel několika cen Český lev neznámou dámu a dopřeje jí pár minut slávy? O ženy tak nemá úspěšný režisér nouzi a není se čemu divit. Vždy dobře naladěný Viktor má neuvěřitelné charisma a navíc je ve své práci opravdu precizní. 

Charismatický Viktor Tauš je pro slavné ženy jako magnet
Zdroj článku