Přejít k hlavnímu obsahu

Magický letní slunovrat: Rituály našich předků vám pomohou splnit přání a propustit ze života, co už vám neslouží

Léto je tady! Začíná slunovratem ve čtvrtek 20. června 2024, což je astronomický první letní den na severní polokouli. Slunce má největší sílu a energii, které si byli vědomi i naši předci, pro něž byl letní slunovrat nejmagičtějším dnem celého roku. Patřilo k němu zapalování ohňů, uctívání přírody a provádění rituálů, které měly zajistit hojnost a zdraví.

V tento den dosahuje Slunce svého nejvyššího bodu na obloze a vrcholí nad obratníkem Raka na severní polokouli a nad obratníkem Kozoroha na jižní polokouli. Čeká nás nejdelší den a nejkratší noc v roce. Zatímco do letního slunovratu se dny prodlužovaly, nyní nastává zlom. Pohyb Slunce se obrátí a začne se posunovat zpět k jihozápadu. Dny se pomalu začnou zkracovat.

Ačkoli léto vlastně teprve začíná, polovina roku je pryč. A právě letní slunovrat je jeho pomyslným vrcholem, který můžete brát jako příležitost k bilancování. Podívejte se na různé oblasti vašeho života a upřímně si řekněte, co se vám za poslední půlrok povedlo, co vás brzdilo, kde máte rezervy a co vám naopak pomáhalo. Je tu také příležitost ještě zabrat, protože stále máte šanci letos dosáhnout toho, co jste si předsevzali

Mohlo by se vám líbit

Týdenní horoskop od 17. do 23. června 2024: Kozorohy potrápí peníze, Vodnáře čekají velké změny ve vztazích

Je tu další červnový týden, který poznamená nejen přesun Slunce ze znamení Býka do Blíženců. Svou energií bude působit také úplněk, jež se odehraje 22. června pod taktovkou zemského Kozoroha. Jeho stabilita bude přát realizaci našich dlouhodobých plánů. Co dalšího čeká na zrozence vašeho znamení zvěrokruhu? Nahlédněte do našeho týdenního horoskopu.
svetzeny.cz

Letní slunovrat symbolizuje vítězství světla nad tmou. Slunce je totiž nejblíže Zemi a má největší sílu a životodárnou energii, kterou propůjčuje všemu živému. Hojnost slunečního světla je často vnímána jako metafora duchovního osvícení a vědomí.

Z duchovního hlediska je letní slunovrat časem radosti z hojnosti, kterou nám dává příroda. Je tu vrchol vegetačního období, sklízíme plody léta. Je to také doba obnovy a růstu, jejíž magická energie podporuje hluboké spojení se Zemí, jejíž je vše živé součástí. Mnoho duchovních tradic považuje toto období za příznivé pro rituály, které vyjadřují vděčnost a stanovují záměry pro osobní i kolektivní růst.

Čtěte také: Velký přehled zatmění Slunce a Měsíce 2024: Kdy je letos očekávat a co přinesou?

Zatmění Slunce a Měsíce patří k astronomickým úkazům, které stojí v každém případě za pozornost. V letošním roce nás tyto momenty potkají hned čtyřikrát s tím, že první zatmění nastane už v březnu. Zajímavé budou i z pohledu astrologů. Vyznačte si je do kalendáře, ať vás svými energiemi nepřekvapí. Jako vždy půjde o výjimečné a energeticky náročné dny, kdy se může stát spousta důležitých věcí, jež mohou ovlivnit náš život.

Rituály pro letní slunovrat

K letnímu slunovratu se váže i celá řada tradic a rituálů, jimiž naši předkové oslavovali život a přírodu, jejíž jsme součástí a ve které je vše v přirozené rovnováze. Jejich rituály mohou inspirovat v dnešní době i nás. Mohou nám pomoci zastavit se a ujasnit si, kam v životě dál směřovat. Letní slunovrat je o rovnováze uvnitř nás a je o tématu "zevnitř - ven". Teď je ten čas vypustit energii, kterou jsme si střádali a začít realizovat plány, které v nás klíčily. Tento čas trvá do zimního slunovratu, který nás pak vrací do rovnováhy "z venku - dovnitř".

Naši předkové zapalovali v době letního slunovratu ohně, kolem kterých tančili, žhavé uhlíky rozsypávali po polích a zapálenými bylinami žehnali domácím zvířatům. Cílem bylo zajištění dobré úrody, zdraví a plodnosti. Sbírali byliny, které mají v tuto dobu největší sílu, tradicí slunovratu bylo také péct chléb. Ještě téhož dne do setmění se pak musel z části sníst a zbytek se hodil do ohně. Za očistnou se považovala také koupel v noci při slunovratu, a to v potoce či v řece. Tekoucí voda odplavila, co lidem již nesloužilo

Čtěte také: Magie noční oblohy: Jak si správně přát, když padají hvězdy? Vyberte správný čas a místo

Když se na noční obloze objeví padající hvězda, mnoho z nás věří, že je to příležitost k vyslovení tajného přání. Ačkoliv nikdy nebyla dokázána žádná souvislost, která by potvrzovala, že hvězdy opravdu dokážou plnit sny, tato tradice je rozšířena po celém světě. Přestože padající hvězdy jsou ve skutečnosti meteory, je s nimi spojena zvláštní magie, která přetrvává dodnes.

Rituál pro splnění přání a propuštění toho, co nám už neslouží

Udělejte si chvilku pro sebe a v klidu si promyslete, co si skutečně a z hloubi srdce přejete. Co chcete získat, nebo naopak odevzdat a nechat ze života odejít. Vezměte čistý list papíru a na něj své přání či záměr napište. V tuto chvíli myslete jen na to, nenechte se ničím rozptylovat. Pak rozdělejte oheň a poproste své duchovní průvodce o ochranu. Papír s vaším přáním roztrhejte na kousky a spalte. Pokud nemůžete zrovna rozdělat oheň, spalte papír bezpečným způsobem nad bílou svíčkou. Nezapomeňte si celý proces procítit a poděkovat Vesmíru za splnění vašeho přání a za vše, co v životě máte.

Tento rituál lze samozřejmě provést kdykoli, ale v době slunovratu má větší energii, a tím pádem je i větší šance na splnění vašeho přání.  

Zajímají vás staré rituály, horoskopy a ezoterika? Pak se podívejte, jak moc jsou vašemu znamení hvězdy nakloněny tento týden v našem horoskopu od 18. do 23. června.

 

Zdroj článku