Přejít k hlavnímu obsahu

Sedm jednoduchých rituálů sebelásky na každý den. Změňte svůj život k lepšímu

Naštěstí je slovo sebeláska nyní skloňováno víc než dost a vzniká tak prostor pro to, abychom si začali vážit sami sebe, a abychom i sobě věnovali nějaký ten čas. Následující malé rituály lze snadno integrovat do každodenního života a jsou velmi účinné.

Než budeš moci milovat někoho jiného, musíš nejprve milovat sám sebe.“ Přísloví, jako je toto, může být pravdivé, ale vždy zůstává otázkou, jak se člověk může naučit milovat sám sebe. Odpověď je jako u tolika věcí: krok za krokem a s každodenními malými změnami to jde. Toto jsou nejlepší „sebeláskové“ rituály:

Poslouchejte svůj vnitřní hlas

Mluvíme sami se sebou pořád, ale jak vlastně mluvit doopravdy sama se sebou a naslouchat svému vnitřnímu hlasu? Povídejte sobě to, co byste řekli kamarádce.

Naučte se říkat ne

Potřeba potěšit každého a udělat každému radost může zablokovat přístup k našim vlastním potřebám - a způsobit velkou frustraci. Spíše bychom měli nejprve naslouchat sami sobě a zeptat se sami sebe, zda vůbec chceme dělat to, než abychom se vším automaticky souhlasili. A nebojte se říct ne, brzy si všimnete, že lidé kolem vás budou na vaše rozhodnutí reagovat mnohem pozitivněji, než byste čekali. Žít podle svých vnitřních pocitů není snadný úkol, ale pokud si to každý den trochu procvičíte, budete k sebelásce o krok blíže.

Dodržujte hygienu spánku

Správný a přiměřený spánek je nezbytný pro všechno, co děláme v každodenním životě, protože pokud nespíte dobře, máte méně energie a jste rychleji podrážděni. Aby to vaší cestě sebelásky nebránilo, je dobré rozvíjet zdravou hygienu spánku. Dopřejte si osm hodin spánku za noc, vyvarujte se mobilních telefonů apod. alespoň hodinu před spaním a zkuste se uklidnit, například meditací nebo uklidňující koupelí.

Veďte deník vděčnosti

Skvělým způsobem, jak každý den procvičovat sebelásku, je zapisovat si seznam toho, za co jste dnes vděční. To vám ukáže pozitivní stránky vašeho života, na které ve stresujícím každodenním životě tak rychle zapomeneme. Pokud se vám nezdá, že byste za den zažili něco hezkého, stačí napsat, za co jste vděční obecně. Mohou to být také velmi základní věci, jako je střecha nad hlavou nebo to, že jste dnes vstali.

Známky, že zažíváte záchvaty úzkosti. Netrpíte některou z nich?

Úzkost je to, co lidé zažívají, když se buď obávají, nebo se cítí něčím ohroženi. Takto reaguje mysl a tělo, když je pod tlakem nebo prochází obtížným obdobím. Když má člověk záchvat úzkosti, pravděpodobně pocítí určité změny v těle. Někdy může být obtížné určit povahu vaší úzkosti, a proto zde uvádíme některé příznaky záchvatu úzkosti, na které si musíte dát pozor.
svetzeny.cz

Spojte se s přírodou

Lesy, jezera a moře na nás mají nesmírně uklidňující účinek. V přírodě si můžeme připomenout, co je opravdu důležité a jaký je zázrak, že jsme v tuto chvíli právě tady. Vychutnávejte si barvy, vůně a zvuky velmi vědomě a pocítíte, jak klesá vaše úroveň stresu a doplňují se vaše energetické zásoby.

Procvičujte si vědomé stravování

Dalším rituálem je vědomé stravování. Za tímto účelem nejprve zjistěte, zda jsou potraviny, které jíte každý den, pro vás skutečně dobré. Když si uděláte čas na vaření nebo na vychutnávání pokrmů všemi smysly, je to skvělý způsob, jak prožít čas sám se sebou. Vaše tělo si zaslouží být zásobováno těmi nejlepšími živinami!

Dopřejte si masáž

Samozřejmě je příjemné nechat se hýčkat profesionální masáží v drahých lázních, ale i doma si můžete dopřát masáž s partnerem nebo vyzkoušet masérské techniky na svém vlastním těle. Ať už jde o masáž rukou, hlavy nebo šíje - nechte se hýčkat. Možná máte doma také voňavý masážní olej, svíčku nebo jen uklidňující píseň, která umocní tento wellness okamžik. Sebeláska znamená, abyste se k sobě chovali stejně krásně, jako byste se chovali k lidem, které máte nejraději.