
Konec vztahu, ať je jakýkoliv, je vždy o velké dávce bolesti, se kterou se musíme naučit žít. Člověk je zvyklý na společný život, na každodenní maličkosti i na pocit jistoty, který s partnerem sdílí. O to těžší je přijmout, když jednoho dne zjistí, že všechno může zmizet během několika holých vět a jako mávnutím kouzelného proutku. V této nelehké situaci teď stojí paní Ivana.
Nejvíc bolí chvíle, kdy za rozpadem vztahu stojí někdo další. Najednou se objevují otázky, jestli jsme byli nebo nebyli dost dobří, jestli jsme něco nepřehlédli nebo kde přesně se to celé vlastně pokazilo. Člověk si často nese pocity viny, i když za nastalou situaci nemohl. Podobnou zkušenost má i Ivana (42). Ještě před dvěma lety byla přesvědčená, že její manželství je stabilní. „Samozřejmě jsme měli období, kdy jsme si nerozuměli úplně ideálně, ale nikdy jsem si nemyslela, že odejde kvůli jiné ženě,“ říká.
Byli spolu sedmnáct let
S manželem byli spolu sedmnáct let. Vychovávali dvě děti a jejich život vypadal zvenčí úplně obyčejně. „Měli jsme rutinu jako každý dlouhodobý pár. Práce, domácnost, děti. Neříkám, že to bylo pořád romantické, ale měla jsem pocit, že jsme tým.“ První změny začala vnímat postupně. „Byl čím dál víc uzavřený. Pořád někam odcházel s telefonem a doma byl duchem nepřítomný.“ Ivana si prý dlouho namlouvala, že jde jen o stres nebo pracovní problémy. „Člověk nechce vidět něco, čeho se bojí.“ Pak přišel večer, na který nikdy nezapomene. „Sedl si ke mně a řekl, že se zamiloval do jiné. Měla jsem pocit, že se mi zastavil svět.“ Krátce nato se odstěhoval a začal nový život s mladší ženou.
Nejtěžší nebyl odchod
Nejtěžší pro ni nebyl samotný odchod, ale pocit odmítnutí. „Připadala jsem si úplně zbytečná. Najednou jsem měla pocit, že všechna ta léta nic neznamenala.“ Přiznává, že první měsíce jen přežívala. Fungovala kvůli dětem, ale uvnitř byla zlomená. Postupně se ale začala měnit. „Začala jsem chodit mezi lidi, víc se starat sama o sebe a dělat věci, které jsem dlouho odkládala.“ Nešlo to rychle, ale po čase si uvědomila, že už nemyslí jen na minulost. Právě ve chvíli, kdy se konečně začala cítit silnější, se její bývalý manžel znovu ozval. „Napsal mi, že udělal chybu. Že si myslel, že našel něco lepšího, ale že přišel o to nejdůležitější.“ Ivana přiznává, že ji to překvapilo. „Část mě chtěla slyšet přesně tohle. Jenže zároveň jsem cítila vztek.“
Strach z opuštění
Začali spolu znovu komunikovat a několikrát se viděli. „Najednou byl úplně jiný. Pokornější, milejší. Pořád opakoval, že chce zpátky domů.“ Ivana ale neví, jestli dokáže znovu věřit. „Když vás někdo opustí kvůli jiné ženě, něco se ve vás zlomí. Přijdete si do jisté míry bezcenní a máte pocit, že jste selhali. Přijmout takového člověka zpět je krokem, který vás o vaší nevině může utvrdit, přesto si s sebou nese jistá rizika, protože lidé se málokdy měni,“ uvedla Ami Rocach, psychoterapeutka zabývající se vztahy. Ivana dnes stále stojí na rozcestí. „Pořád ho nějakým způsobem miluju, ale zároveň se bojím, že bych už nikdy nebyla v klidu.“ Ví ale jedno. „Už nechci být žena, která čeká, až si ji někdo znovu vybere.“ Její příběh ukazuje, že návraty nebývají tak jednoduché, jak si lidé představují. Omluva může přijít, ale důvěra se vrací mnohem pomaleji. A někdy už vůbec.
„Nemůžu si najít práci a můj manžel mi dává ultimáta, jinak se nebude o rodinu starat,“ je na pokraji zhroucení Tereza
Dostávala jsem dřevákem na zadek: Herečka Zuzana Zlatohlávková otevřeně nejen o svém divokém temperamentu a tenisové kariéře
Nejčtenější články
Doporučujeme

"Rozešla jsem se s mužem, kterého miluji. Důvodem byl strach, že by to konečně mohlo vyjít," napsala paní Simona

"Zamilovala jsem se do bratra svého přítele. Marka to úplně zničilo," píše nám smutně Lucie

"Když jsem se z toho konečně dostala, Radek se vrátil. Prý se změnil," svěřila se Aneta

"Přebrala jsem své sestře přítele. Nenávidí mě a lásku mi nepřeje," svěřila se Petra

"Kamarádka si našla mladšího partnera a vykašlala se na své dítě," vypráví Iveta

"Začala jsem randit s mužem, který by mohl být mým synem. Jeho energie mě zcela pohltila," svěřila se Ivona

"S Petrem nás dělí rovných 20 let, přesto je to láska jako trám," svěřila se Monika

"Rozešel se se mnou ve chvíli, kdy jsem ho potřebovala nejvíc. Chladnější přístup jsem nikdy nezažila," svěřila se nám Jitka

"Opustil mě kvůli jiné. Bylo to to nejlepší, co pro mě mohl udělat," svěřila se Tereza






