Přejít k hlavnímu obsahu

Jak by dnes vypadaly historické ikony: Známý fotograf ukazuje jejich podoby v moderním světě

Info ikona
Audrey Hepburn

Turecký fotograf Alper Yesiltas si oblíbil práci s umělou inteligencí. S její pomocí vytváří různé podoby veřejně známých lidí a ukazuje tak, jak by teoreticky mohli vypadat. Od snímků celebrit, které mezi námi již nejsou, přes snímky, které ukazují, jak budou lidé vypadat až zestárnou, až po snímky historických ikon kde zobrazuje, jak by pravděpodobně vypadaly v současnosti. Jak by podle něj některé z nich vypadaly v dnešní moderní společnosti?

Projekt „Thisness

V tomto projektu se Alper Yesiltas soustředil na vytvoření hyperrealistických portrétů historických ikon. Hlavní myšlenkou a otázkou, která celý projekt provází je: „Jak by vypadali někteří ikoničtí lidé z historie, kdyby žili v naší době místo toho, aby žili v jejich?” K vytvoření moderních portrétů použil Yesiltas původní fotografie těchto jedinců, které pečlivě studoval. S pomocí umělé inteligence rekonstruoval jejich oblečení a kompozici fotografie tak, aby tyto historické legendy proměnil v moderní ikony a zasadil je tak do dnešní doby.

Jak by dnes vypadaly celebrity, které jsou po smrti: Fotograf vytvořil jejich podoby pomocí umělé inteligence

svetzeny.cz

Jak se zrodil projekt „Thisness

Sám fotograf se zachycováním snímků a tvořením scének zabývá již 19 let. Lidé, které se rozhodl v projektu „Thisness” zvěčnit jsou tací, které sám toužil vidět ve fotorealistické verzi, nebo přizpůsobené do dnešní moderní doby. Říká, že lidé, které se do projektu rozhodl zahrnout, jsou skutečně jedny z největších ikon, které kdy žily. Sám byl zvědavý na to, jak by asi v současné době vypadali, a proto se svou ideu rozhodl realizovat. V rozhovoru pro web Boredpanda.com uvedl, že má velkou radost z tvoření děl, která odráží právě jeho vlastní zvědavost a zároveň jsou prý desítky dalších osobností, které by rád do své sbírky jednoho dne přidal. Zpětná vazba na jeho práci je většinou pozitivní, ale setkává se i s negativními komentáři. To ho ale od práce absolutně neodrazuje. „I když čtu recenze z mnoha různých úhlů pohledu na obrázky generované umělou inteligencí, většina lidí chce, abych pokračoval v tom, co dělám. To mě opravdu velmi těší a inspiruje k další tvorbě”, říká fotograf. V projektu „Thisness" najdeme různé historické ikony nejen z řad celebrit, ale i politické a aktivistické osobnosti, sportovce, zločince, vědce a objevitele.

Jak by vypadaly celebrity, kdyby neexistovala plastická chirurgie: Kreativní grafik vytvořil jejich podoby. Některé byste možná nepoznali

svetzeny.cz

Jak tyto obrázky vznikají?

K vytvoření snímků používá Yesiltas různé softwary, včetně Remini, AI Photo Enhancer, Lightroom a VSCO. Klíčové pro něj je, aby snímek vytvářel dojem reality. Své modely dlouho a pečlivě zkoumá a studuje. Do svých děl se snaží co nejlépe převést i ty nejmenší detaily a charakteristické rysy jedinců. Při vytváření tohoto projektu důsledně myslel na to, aby historické postavy neztratily svůj osobitý šarm a identitu. Fotografovým velkým snem je jednou své projekty dotáhnout do takové umělecké úrovně, aby je mohl vystavovat v uměleckých galeriích po celém světě. Jak se mu projekt „Thisness" povedl se podívejte v naší galerii.

Zdroj článku