Přejít k hlavnímu obsahu

Geniální recept pro svěží tulipány: Ve váze vydrží rozkvetlé i týdny

Info ikona
Tulipány ve váze

Pestrobarevné tulipány patří k nejoblíbenějším jarním květinám. Rozzáří vaši domácnost a vnesou do ní ten pravý nádech jara. Se správnou péčí vám řezané květiny vydrží čerstvé dlouho, minimálně dva týdny. S tímto jednoduchým receptem to zvládnete skoro jako profesionální květinářka. Na co si dát pozor už v obchodě a co pohlídat doma?

Ve květinářství vypadají něžná poupátka barevných tulipánů vždy tak lákavě. Jenže doma ve váze vám vždy rychle rozkvetou, brzy svěsí hlavičky a začnou opadávat? Přisypte jim do vody jednu obyčejnou ingredienci, kterou určitě máte doma, a užijete si jejich krásy a svěžesti klidně i dva týdny.

Tulipány rády sladké

Na záhonku jsou tulipány v plném květu dlouho, mají totiž neomezený přísun živin z půdy. I řezaným květům můžete dopřát potřebný životabudič. Do vázy stačí přisypat lžíci obyčejného cukru. Ten dodá květinám potřebnou energii, aby vydržely dlouho svěží. Při správné péči by mohly kvést až dva týdny. 
 

Triky, díky který vám vydrží řezané květiny téměř věčně

Dostali jste krásné květiny a nyní je máte doma ve váze. Jsou krásným doplňkem, ale vždy vydrží pouze pár dní. Vyzkoušejte tyto triky a nebudete se stačit divit.
svetzeny.cz

Výběr tulipánů je pro jejich dlouho výdrž klíčový

Květy dobře vybírejte už v obchodě. Všímejte si listů, ty by neměly být povadlé a unavené. Poupátka musí být pevná a barvu květu odhalovat jen zlehka. Doma seřízněte stonky a kytici, ještě zabalenou a svázanou, umístěte do vázy, ať se pořádně napije. Po cestě může být povadlá a obal udrží květy krásně v pozoru. Až získají zase dost vláhy, můžete je rozbalit a naaranžovat. 

Tulipány vydrží svěží, když se seříznou

Stonky seřezávejte každé tři dny, nezapomínejte dolévat vodu, ať už oslazenou, nebo s kupovanou výživou. Květům dělají dobře i další ingredience, které najdete běžně doma. Zkuste do vázy přidat k cukru i kyselou složku, třeba jablečný ocet nebo šťávu z citronu, stačí pár kapek. To zajistí květům delší svěžest a potřebnou výživu. Tolik se také nekazí voda, kyselina v ní totiž brání růstu bakterií, které by mohly zkrátit životnost vašich květin.

Vykliďte si domácnost, a zbavte svůj domov negativní a mrtvé energie: Ve kterých věcech se ukrývá? Pozor na umělé květiny

Ne nadarmo se říká, že úklid domácnosti nám může pomoci k utřídění myšlenek a psychické pohodě. Ještě než se do něj ale pustíte, zjistěte čemu se vyhnout a na co si dávat pozor, abyste ve své domácnosti zachovala, případně dodala pozitivní energii. Na jaké zásady je dobré pamatovat?
svetzeny.cz

Tulipánům vyberte vhodné místo

Dobu, po jakou vydrží tulipány krásné, může zkrátit nevhodné umístění vázy v bytě. Tulipánům nesvědčí průvan a přímé slunce. Nejdéle si čerstvost zachovají v místnostech s nižší teplotou. Je dobré vázu každý den pootočit, tulipány mají tendenci pnout se za světlem a mohly by se vám ve váze nehezky kroutit. 

Opatrně s aranžováním

Chcete-li si vyhrát s aranžováním a kytici s tulipány zajímavě oživit, pozor, s čím květiny kombinujete. Rozhodně si vystačíte jen s tulipány, kombinovat můžete různé barvy a tvary. Rustikální ráz dodá kombinace s větvičkami, přidat můžete i eukalyptus nebo šater. Pěkně ve váze vypadají i v kombinaci s jinými jarními květy, jako jsou frézie, kosatce nebo pryskyřníky, hodí se k nim i jemné hlavičky růží. Naopak pozor na narcisky. I když se často kombinují na záhonech, ve váze uvolňují narcisy ze své mízy do vody chemikálie, kteréživotnost tulipánů zkracují. 

Přidejte do vody k tulipánům měděnou minci

Tulipánům to nejvíc sluší v čiré skleněné váze, flóristé je ale někdy záměrně aranžují do měděných nádob, které pomáhají prodloužit svěžest květů. Pomůže ale, i když do jakékoliv vázy přidáte měděný penízek, třeba českou desetikorunu, nebo eurocenty. Měď působí jako přírodní fungicid, bránící ve vodě růstu bakterií a plísní. Právě díky jejich působení květiny rychleji vadnou.

Zdroj článku