Přejít k hlavnímu obsahu

Proč nehubnete: Mezi hlavní příčiny nepatří jenom stres. Skrytý cukr je největší nebezpečí

Máte někdy dny, kdy jíte a jíte a stále nemáte dost? Máte pocit, že pro své tělo děláte opravdu dostatek, cvičíte, správně jíte, ale zbavit se tukových zásob, je prakticky nemožné. Nehubnete a nevíte už, co s tím. Někdy je snadné vysledovat příčiny toho, proč nehubnete, jindy je potřeba zaměřit se i na zdánlivé detaily. Vše souvisí se vším.

Nemůžete najít relevantní důvod, proč máte hlad. Snažíte se, jíte správně, cvičíte, ale váha se ne a ne pohnout směrem dolů. Příčin může být hned několik. Zkuste se zaměřit na zdánlivé drobnosti, které mohou však mít na vás a vaši váhu velký vliv.

1. Nekvalitní a nedostatečný spánek

Probouzíte-li se několikrát za noc nebo spíte jen pár hodin, pak nejste tolik produktivní. Tělo bývá unavenější, více hladové a snaží se vás tak donutit k tomu, ať mu doplníte energii, která chybí. Narušuje se také tělesná regulace, která má za cíl dávat do těla podněty, kdy jíst a kdy přestat. Je důležité pravidelně a kvalitně spát. Dospělí jedinci mají spát sedm až devět hodin každou noc. Choďte spát a vstávejte každý den ve stejnou dobu.

2. Jste ve stresu

Stresu se dnes asi jen tak někdo nevyhne a když čelíte větším stresorům, tělo uvolňuje hormony epinefrin a kortizol, známé jako hormony boje nebo útěku. Tělo se s krátkodobými stresy umí vyrovnat, ale je-li stres dlouhodobý nebo pravidelný, hladiny zůstávají zvýšené a mohou vám narušit stravovací návyky. Navíc se může přidat také zvyšující se chuť k jídlu, k určitým potravinám, sladkostem a podobně. A tělo začíná přibírat.

Mohlo by se vám líbit

Pro ženy nad 50: Šálek kontryhelového čaje denně dokáže zázraky. Pomáhá s hubnutím nebo ženskými problémy

Kontryhel je už celá staletí považován za bylinku mající blahodárné účinky na lidské zdraví. Zejména se o něm mluví v souvislosti s ženskými zdravotními problémy, například menopauzou. Při kterých dalších obtížích pomáhá?
svetzeny.cz

3. Nápoje s přidaným cukrem

Možná se vyhýbáte různých syceným nápojům s kolovými příchutěmi, protože obsahují spoustu cukru. Ale co takové ochucené vody nebo minerálky? Ty, ač se tváří, že jsou zdravé, v sobě mohou mít přidané cukry, které hubnutí neprospívají. Ty, které jsou označeny slovem dietní nebo light jsou obvykle doslazovány umělými sladidly a to také není vůbec dobré. 

4. Dostatečný pitný režim

Bez něj to nejde. Člověk by měl denně vypít dva a více litrů čisté vody, neslazených čajů nebo minerálních vod. I mírná dehydratace totiž může mít za následek to, že si tělo bude myslet, že má hlad. A v takovém případě sáhnete po jídle. Noste u sebe neustále láhev s vodou, postavte si sklenici na stůl. Po ránu je dobré vypít sklenici vody a tím pádem dodat tělu hydrataci po celé noci.

5. Vše na 100 %

Začnete hubnout a to znamená, že vše chcete splnit na 100%? Každý den se hýbat, jíst pouze tak, jak máte předepsáno. Ale ne vždycky to jde stoprocentně dodržet. Někdy jste nemocní, takže tělo si žádá odpočinek a ne běhání venku, jindy vám není dobře od žaludku a to poslední, na co myslíte, je jídlo. Naučte se, že ne vždycky jde vše tak, jak chcete. Malý výkyv ještě nemusí znamenat, že hubnutí můžete zahodit. Vraťte se zpět do své rutiny a bude vám mnohem lépe.

Zdroj článku