Přejít k hlavnímu obsahu

Nejlepší poloha pro naše tělo během spánku: Na břiše, nebo na boku?

Jaká je nejlepší poloha při spánku? S polštářem, bez něj, na anatomické matraci nebo snad na futonu? Každý jsme jiný a každému vyhovuje něco jiného. Vědci však vyzkoumali, v jaké pozici si naše tělo nejlépe odpočine a čím mu můžeme prospět natolik, že jej ve spánku co nejméně zatěžujeme. Je to na zádech, na boku, schouleni do klubíčka nebo snad břiše?

Kdo netrpí poruchami spánku nebo nešidí správný spánkový režim, se ráno probudí dobře vyspaný a odpočinutý. Ale jaké by to bylo, kdybychom nevstávali jen dobře vyspaní, ale s mnohem lepším pocitem? Při usínání je tělo většinou ještě poměrně aktivní - mozek zpracovává prožitky, tráví večeři, během pozdějších fází spánku si dobíjí baterky a samozřejmě vdechuje vzduch a zajišťuje cirkulaci kyslíku krevním oběhem. A právě na pozici, v níž se nacházíme po nejdelší část noci, závisí to, jak moc velký rozdíl bude v efektivitě procesů, které probíhají v těle během odpočinku. A jedna poloha je pro spánek jasně nejlepší! 

Sedm benefitů spánku na levém boku

Pozice, při nichž usínáme, jsou různé. Někdo vyznává scénář - je mi jedno jak, hlavně, že usnu, někdo uléhá zásadně na zádech na vysokém polštáři. Mnozí potřebují odpočívat na břiše, s hlavou zabořenou do matrace nebo schouleni do klubíčka s polštářem mezi koleny. Menší procento lidí se ráno probouzí v téměř stejné pozici, v jaké usnuli, většina populace se během noci různě přesouvá, otáčí nebo dokonce rotuje po posteli. To vše je v pořádku, dokud vás změny polohy těla ze spánku nebudí. Jak tedy spát co nejlépe? Odpočívat na levé straně je zlatý standart a existuje sedm důvodů, proč je to zdaleka nejlepší pozice. 

Starověké kultury praví: Část těla, kterou myjete ve sprše jako první, prozradí váš charakter

Tělo je posvátný chrám a zažívá s vámi všechno. Pomáhá vám den co den vstát, jít do práce a mnoho dalšího. Dodává energii, ženám pomáhá přivádět na svět nový život a drží jako skála i ve chvílích, kdy vám není úplně dobře. Je důležité se k tělu chovat správně a dobře. Různé starověké kultury věří, že první část těla, kterou si ve sprše myjete vypovídá o vaší osobnosti.
svetzeny.cz

1. Komfortní pozice pro žaludek a slinivku

Říkali vám rodiče, abyste se na noc nepřejídali, protože pak vám potrava zůstává v žaludku, což způsobuje usazování tuků, a tím vzniká nadváha? Tato často opakovaná výstraha není úplně pravdivá. Tělo totiž vstřebává živiny a tráví jak v bdělém stavu, tak i ve spánku. I proto je malá svačinka později večer úplně v pořádku, neboť tělo potřebuje doplnit potravu a zajistit si tím dostatek energie na proces trávení. A i když tato aktivita probíhá v jakékoli pozici, právě při spánku na levé straně tělu pomůžeme, aby zvládlo proces lépe. Žaludek je totiž umístěn na levé straně dutiny břišní, a jídlo se tak do tlustého střeva dostane mnohem snadněji. V této pozici žaludek neleží ani na vrcholku slinivky, což podporuje lepší uvolňování trávicích enzymů. 

2. S tlukotem pomáhá srdci gravitace 

Od prvního stahu po narození musí srdce tlouct nepřetržitě a pravidelně, aby udrželo tělo při životě. A je opravdu mnoho faktorů, které mohou tento proces narušovat. Srdeční choroby jsou největším zabijákem lidstva, a minimalizovat riziko jejich vzniku by mělo být zájmem každého člověka. A právě spánek na levé straně je jednou z cest. Srdce totiž dostává podporu od gravitace, a ta mu napomáhá s průtokem krve. Aorta odvádí ze srdce krev po celém těle a na začátku této cesty je oblouk doleva. Pokud ležíte na levé straně, je toto místo dole a srdce má tak mnohem méně práce s odvodem krve. 

Známý cvik z tělocviku se vyplatí i po 50: Cvičte ho každý den a stanou se zázraky

Rozcvičky při školním tělocviku probíhají již desetiletí víceméně stejně. Děti si uvolňují krční a bederní páteř i nožky. To vše probíhá většinou krouživými pohyby a to samé dělají i s pažemi. A právě protažení ramenního kloubu uvolňovacím kroužením je cvik, který bychom měli dělat i po padesátce. Proč je nezbytné pečovat o svůj nejpohyblivější kloub v těle pravidelně?
svetzeny.cz

3. Úleva od bolesti zad a krční páteře

Kdo z nás se občas neprobudí s bolestí zad nebo za krkem, protože jsme spali v tak krkolomné pozici, že se nám skříply svaly.  Pokud se v tomto stavu probouzíte častěji než v té lepší formě, pak byste měli určitě spát na levé straně. Eliminuje to stres na páteři, neboť čím větší tlak máte během spánku na záda, tím větší úsilí musí vynaložit vaše svaly, aby vše udržely na správném místě. Už víme, že když spíte vlevo, zlepšíte si krevní oběh, a s tím souvisí fakt, že zároveň snižujete potenciální možnost vzniku zánětu, spojeného s namoženými svaly.

4. Imunita v dobré kondici

Lymfatický systém je síť cév, kterými teče čirá tekutina zvaná lymfa. Tento systém hraje klíčovou roli v procesu rozvodu tekutiny tělem a má blahodárný vliv na dobře fungující imunitu. Lymfa odvádí z těla toxiny a biologický odpad, což napomáhá udržení se ve zdravé kondici. Je prokázáno, že spánek na levém boku podporuje funkci lymfatického systému a filtraci odpadu. Lymfa totiž odtéká vlevo skrz hrudní kanál, takže i v tomto případě napomáhá gravitace při přirozené tělesné funkci. 

Duhová dieta: Zpěvačka Christina Aguilera díky ní zhubla neuvěřitelných 20 kilo

Dělená strava, vynechání cukru, absence bílého pečiva či přerušovaný půst - všechny tyto změny v běžných stravovacích návycích na lidské tělo dobře fungují. Při striktním dodržování jdou kila poměrně snadno dolů, ale chce to velké sebezapření. Zpěvačka Christina Aguilera násilné snahy o pevnou vůli vzdala a začala jíst jako jednorožec. Efekt duhové diety byl v jejím případě enormní.
svetzeny.cz

5. Zbavte se pálení žáhy

Pálení žáhy je velmi nepříjemný projev a je často spojován s konzumací většího jídla jen chvíli před tím, než ulehneme do postele. Pálení žáhy se děje velmi často lidem, kteří usínají na břiše nebo na pravé straně těla - tato pozice umožňuje žaludeční kyselině snadnější průnik do jícnu. Vědci zjistili, že spánek nalevo může tento nepříjemný projev téměř eliminovat. Jak už víme, žaludek je umístěn na levé straně dutiny břišní, a tím spojení s jícnem zůstává výše než hladina žaludeční kyseliny. Na pravé straně však zůstává dolní jícnový svěrač otevřený a může kyselinu propouštět. 

6. Pečujte v těhotenství o játra a páteř

Těhotné ženy zajišťují cirkulaci krve pro dvě těla, což je pro organismu velmi intenzivní zátěž. I v tomto případě tedy platí, že spánek na levoboku zajistí lepší a rychlejší okysličení obou organismů. Rostoucí embryo  rozšiřuje dělohu, čímž vzniká stále intenzivnější tlak na páteř a orgány. Spánek na levém straně je tedy u těhotných žen prospěšnější pro páteř, která nezůstává několik hodin pod silným tlakem a napomáhá tomu, aby nebyla tolik stlačena játra. 

7. Partnerské štěstí bez chrápání

A posledním benefitem spánku na levé straně je spokojenější partnerské soužití. Pokud chrápe váš manžel, nebo jste to vy, kdo obtěžuje svou drahou polovičku nepříjemnými zvuky ze spaní, můžete vaše společné štěstí významně prohloubit změnou polohy při nočním odpočinku. Váš jazyk a hrdlo budou v mnohem klidnější, respektive neutrálnější, poloze. Dýchací cesty tak zůstanou volné a intenzita i síla chrápání se značně sníží. Ve spánku hrdlo, ústa i jazyk odpočívají, a tak je spaní na zádech úplně nejhorší polohou pro všechny chrápající jedince. Chrápání je totiž vibrace, vznikající nasáváním vzduchu uvolněným prostorem v ústní dutině a hrdle. 

Zdroj článku