Přejít k hlavnímu obsahu

Retro kvíz: Vzpomenete si, jak se žilo za socialismu? Otestujte svou paměť

Od pádu komunistického režimu na našem území uběhlo již více, než třicet let. Život v socialistickém Československu s sebou nesl spoustu výhod i nevýhod. Každý toto období zkrátka vnímal jinak. Jedno je ale jisté – vzpomínky na něj v nás všech vyvolají velkou vlnu nostalgie. Zjistěte, kolik si toho z tohoto období pamatujete a zavzpomínejte na něj spolu s námi díky zábavnému kvízu.

Život v socialistickém Československu

Od roku 1948 až do roku 1989 byly životy obyvatel Československa ovlivňovány komunistickou stranou, ideologií a režimem. Kromě změn a specifických zásad, které se odrazily v politice, ekonomice, hospodářství a celkovém fungování státu, se tato ideologie samozřejmě promítla i do životů obyčejných lidí. Když pomineme všechna omezení a další nemilé okolnosti, které každodenní fungování lidí provázely, na některé věci přeci jen vzpomínáme s radostí a určitou nostalgií.

Kvíz: Poznáte legendární české filmy podle jediné věty? Otestujte si svoje filmové znalosti

Určité filmy jsou prakticky nepostradatelnými poklady české kinematografie. Mnoho z nás je vidělo tolikrát, že z nich bez problémů dokážeme opakovat celé úryvky textu. Vybrali jsme několik ikonických výroků z nezapomenutelných českých filmů. Schválně, jestli se vám podaří určit, ze kterých pocházejí.
svetzeny.cz

Věci ze socialismu, na které rádi vzpomínáme

Dnešní svět, ve kterém žijeme, je moderní, mnohdy zrychlený a hektický. Navíc žijeme v digitální době – to znamená, že každý člověk má při nejmenším telefon, počítač a další vychytávky, aby zůstal ve spojení s okolním světem. Když se vrátíme o pár desítek let zpět, nic takového v tehdejším Československu nebylo. Vzpomeňte si na to, jak si děti celý den hrály venku až do stmívání, jak vypadaly tehdejší bytové interiéry, jaké oblečení se nosilo, kde lidé nakupovali a podobně. Zkuste se na chvíli oprostit od jakéhokoliv politického zabarvení tehdejší doby a myslete pouze na specifickou atmosféru, která v té době vládla naší krajinou. Pojďme si na některé milé aspekty této doby společně zavzpomínat v zábavném kvízu. Kolik si toho ze socialistického Československa pamatujete vy?

Zavzpomínejte na dobu socialistického Československa v zábavném kvízu

Podívejte se, jak vypadal život za socialismu

Kvíz: Víte, co znamená rožnout, erteple nebo štrample? Otestujte své znalosti v českých nářečích

Ačkoliv je Česká republika poměrně malou zemí, má rozhodně co nabídnout. A to i po jazykové stránce. V malých obcích v Čechách, na Moravě a ve Slezsku se stále užívají zajímavá nářečí s bohatou slovní zásobou. Avšak mladší generace této různorodosti dialektů často nerozumí . Zkuste si sami vyzkoušet, jak dobře těmto slovům rozumíte vy.
svetzeny.cz
Zdroj článku