Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Víte, co znamená rožnout, erteple nebo štrample? Otestujte své znalosti v českých nářečích

Info ikona
České nářečí

Ačkoliv je Česká republika poměrně malou zemí, má rozhodně co nabídnout. A to i po jazykové stránce. V malých obcích v Čechách, na Moravě a ve Slezsku se stále užívají zajímavá nářečí s bohatou slovní zásobou. Avšak mladší generace této různorodosti dialektů často nerozumí . Zkuste si sami vyzkoušet, jak dobře těmto slovům rozumíte vy.

Nářečí a dialekty aneb jazykové kulturní dědictví

Čeština se vyznačuje pestrou škálou dialektů. Kdekoliv v této zemi můžete objevit určité rozdíly v mluvě místních obyvatel a to jak v menších, tak ve větších městech a obcích. Bohužel, některá unikátní dialektická slova postupně upadají v zapomnění. Mladší generace mnohdy tyto výrazy nezná a nic jí neříkají. Nicméně, stále je možné narazit na mnoho originálních slov a frází, jejichž zachování je pro jazykové kulturní dědictví opravdu důležité.

KVÍZ: Znáte význam nejoblíbenějších českých jmen? Otestujte se!

S rychle se měnící společností a trendy se proměňuje i popularita jmen, která rodiče dávají svým novorozeným dětem. Ovšem i přes to existují některé stálice, které se nadále drží v předních příčkách těch nejčastějších a nejoblíbenějších jmen. Napadlo vás ale někdy, jaký mají tato jména význam?
svetzeny.cz

Jeden jazyk, spoustu variant

Ačkoliv máme jeden společný jazyk, Česko má několik nářečních oblastí. Může se tak někdy stát, že některým výrazům zkrátka nebudeme rozumět. Nářečí jsou ale kusem naší historie a část jazykového kulturního dědictví, a tak by byla velká škoda je nechat zaniknout. České nářeční skupiny se dělí na čtyři podskupiny: středočeskou, jihozápadočeskou, severovýchodočeskou a českomoravskou.

Uvnitř každé z nich existují ještě drobnější nářeční jednotky, tedy místní nářečí. Nejen, že se v jednotlivých nářečích liší výslovnost některých slov a souhlásek. Existují i specifické výrazy, kterým ne vždy všichni rozumí. A co vy? Jak dobře znáte slova, která můžete v různých nářečích slyšet?

KVÍZ: Jak dobře znáte české popové klasiky? Otestujte, jakou máte paměť!

Zavzpomínejte s námi na nezapomenutelné chvíle, kdy zněly ty největší hity české hudební scény. Kvíz klasických českých populárních hitů vás provede nostalgickou cestou časem a ozkouší vaši paměť v tom, jak dobře si tyto písně a jejich interprety. Připravte se na hudební nostalgii a vydejte se na dobrodružství, které vám připomene, proč jsou tyto písně tak nezapomenutelné.
svetzeny.cz
Zdroj článku