Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Mohly se potkat tyto historické osobnosti? Vyzkoušejte svoje znalosti v testu, kterým projde bez chyby málokdo

Info ikona
Historické osobnosti

Připravili jsme pro vás další vědomostní kvíz. Tentokrát zabrousíme nejen do historie, ale také do všeobecného přehledu. Osobnosti, které vám nabízíme, jsou totiž z různých oblastí. Jestliže máte dobré znalosti, měli byste si umět dát do kontextu, zda se tito lidé mohli potkat. Neptáme se ovšem na to, zda k tomu skutečně došlo, ale zda to bylo čistě teoreticky možné.

Ačkoli se může na první pohled zdát, že půjde v tomto kvízu o prověření vaší paměti a znalostí historie, úplně tomu tak vlastně není. Pamatovat si přesně dny a roky narození různých osobností snad ani není 100 % možné. Tento test je tedy spíše takovou rafinovanou prověrkou vašich všeobecných znalostí, které bývají mimo jiné i součástí testů inteligence. Otázky totiž zahrnují osobnosti napříč různými obory. A tak můžete být skvělým znalcem hudebních dějin a pamatovat si, kdy složil Bedřich Smetana Prodanou nevěstu, ale neprojdete testem, pokud nebudete vědět, že byl v té době rakouským císařem František Josef I. K takovým znalostem je tak nutný komplexní přehled a ten nemá každý. 

Kvíz: Poznáte české historické osobnosti podle fotografií? Testem projdete bez chyby, pokud jste dávali ve škole dobrý pozor

V dětství jsme se o nich učili a fotografie mnohých z nich zdobily stěny školních tříd, jiné jsme vídali v učebnicích. Znalost významných osobností naší historie patří k všeobecnému přehledu každého z nás. Pojďte si s námi připomenout slavné Čechy, kteří formovali naše politické, kulturní a společenské dění. Poznáte je na dobových fotografiích? Otestujte své znalosti v našem zábavném kvízu.
svetzeny.cz

Jak zlepšit svůj všeobecný přehled? 

Získání všeobecného přehledu, je cestou, která nikdy nekončí, protože svět se neustále vyvíjí. Na druhou stranu chcete-li si své znalosti vylepšit, je potřeba začít od základů, na kterých můžete budovat. Klíčovým prvkem jsou přitom znalosti historie, která nám pomáhá porozumět současnosti a připravuje nás na budoucnost. Nejde o to začít studovat historické encyklopedie a snažit se biflovat vývoj naší civilizace od starověku. Rukama by vám ale měly projít zásadní klasická díla, jež formovala svět, jak ho známe. Jde například o Bibli, alespoň některá díla Platóna a Aristotela, al i klíčové historické dokumenty jako je Magna Charta, Deklarace nezávislosti nebo Listina základních práv Evropské unie.  

Pokud vás čtení klasiků nebaví, snažte se prostřednictvím knih nebo třeba učebnic dějepisu získat povědomí o důležitých historických obdobích, jako jsou středověk, renesance, osvícenství, průmyslová revoluce, světové války a studená válka. Každé období přineslo své vlastní výzvy a příležitosti, které ovlivnily vývoj světaOdpovědi na otázky „Mohli se potkat…?“ nabízí také mnoho vzdělávacích videí či popularizačních článků, které jsou dostupné na internetu.

Zdroj článku