Přejít k hlavnímu obsahu

Šílená doktorka Herta Oberheuserová: V Ravensbrücku schválně infikovala zdravé vězně

V koncentračních táborech se děly věci, nad kterými dnes zůstává rozum stát. Výjimkou nebyl ani tábor v Ravensbrücku, kde řádila bestiální Herta Oberheuser (†66). Doktorka dělala pokusy na vězních, kterým působila neskutečnou bolest. Například jim schválně infikovala řezné rány. Po válce se sice ocitla před soudem, ale po propuštění z vězení si s klidným svědomím otevřela vlastní lékařskou kliniku.

Původně Herta pracovala v oboru dermatologie, kde se specializovala na výzkum a provádění experimentů na živých zvířatech. Vzhledem ke své praxi na zvířatech byla Herta více než vhodnou kandidátkou, aby dělala pokusy také na zcela zdravých vězních. 

Oberheuserová nastoupila do tábora pro ženy

Po vstupu do nacistické strany sloužila Herta jako lékařka v Lize německých dívek. Pak však viděla inzerát, jenž hledal zaměstnance do tábora v Ravensbrücku, který sloužil výlučně pouze pro ženské vězeňkyně. Spolu s ostatními doktory se účastnila nucených potratů. Zapálená nacistka byla přesvědčená, že jejím úkolem je pomáhat svým mužským nadřízeným, tak se dostala k experimentování a pokusům na zcela zdravých vězeňkyních. 

Šílená Herta schválně infikovala vězenkyně

Prováděla děsivé operace, kdy léčila infikované rány, jež simulovaly opravdová zranění německých vojáků. Snažila se nalézt správná antibiotika, která by vojáky vyléčila. Svým ‚‚pacientkám” působila obrovskou bolest. Do otevřené rány jim vkládala rezavé hřebíky, střepy, třísky nebo piliny. Experimenty končily většinou smrtí, nebo vězenkyním doktorka pomohla smrtící injekcí odejít na věčnost. Ty, které náhodou přežily, byly znetvořeny do konce života. Bestiální lékařce neunikly ani nevinné děti. Oberheuserová jim dávala injekce oleje a evipanu, které je obvykle zabily do tří až pěti minut. 
 

Anděl smrti posedlý dvojčaty: Josef Mengele za své zvrácené zločiny nebyl nikdy potrestán

Druhá světová válka přinesla smrt a utrpení milionům lidí a odhalila mnoho krutých lidských bytostí, jejichž jméno dodnes kvůli jejich strašlivým činům vzbuzuje hrůzu. Jedním z takových jmen je bezesporu Josef Mengele – lékař v koncentračním táboře Osvětimi, který si díky svým zvráceným experimentům na lidech vysloužil přezdívku Anděl smrti.
svetzeny.cz

Přeživší vypověděla o všech pokusech zapálené nacistky

Po skončení války stanula Herta po zásluze před tribunálem v takzvaném Norimberském procesu. ‚‚Mengele v sukních” měla smůlu, že nechala přežít jednu z vězeňkyň, která detailně povyprávěla o hrůzách, kterých se nejen na ní šílená nacistka dopouštěla. ‚‚Myslela jsem, že budu popravena, ale zamkli mě a na otázku, co se bude dít, se jen německá zdravotní sestra ironicky usmála a dala mi injekci do nohy,” začala Vladislava Karolewska vyprávět svůj děsivý příběh. Když se probudila, měla celou nohu v sádře a něco z ní vytékalo. Další den k vězeňkyni přišel zástup lékařů i s Oberheuser. Dali jí hadr přes hlavu a začali se jí šťourat v noze. Vladislava cítila nepředstavitelnou bolest a měla pocit, jak když Herta něco z končetiny vyřezává. Po nekonečných dvou týdnech utrpení byla sádra sundána. ‚‚Zářez byl tak hluboký, že šla vidět kost. Z rány mi vytékal hnis a nemohla jsem chodit,” popsala Karolewska s tím, že o pár dní později přišla na řadu druhá noha. 

Krutá Herta Oberheuser neměla s vězni slitování

Vlastní lékařská klinika brutální Herty

Celkem Vladislava prodělala neskutečných šest operací, kdy její nohy byly jako v ohni a stala se pokusným králíkem zvrácené nacistky a jejích kolegů. Herta byla usvědčena z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Původně si měla odsedět dvacet let, ale v roce 1952 byla pro dobré chování propuštěna na svobodu. Bez nějaké špetky studu či soudnosti si Oberheuser otevřela vlastní lékařskou kliniku. V poklidu si ordinovala a nikdo z pacientů netušil, že je vyšetřuje kdysi brutální žena oddaná vůdci. Jak se však říká, karma je zdarma a došlo i na Hertu. Shodou náhod se do ordinace dostala jedna z přeživších z Ravensbrücku. 

Doktorku samozřejmě poznala a vše okamžitě nahlásila. Oberheuserové byla odebrána licence a neuspěla ani při žádosti o její navrácení. Lékařskou praxi musela zavřít a ve zdravotnictví si naštěstí už ani neškrtla. 


 

Zdroj článku