Přejít k hlavnímu obsahu

Okouzlující Sylvě Langové se přezdívalo ‚‚Marilyn z východu”: Muži po ní šíleli, před kariérou dala přednost lásce k cizinci

Info ikona
Sylvie Langová

Něžný pohled, rozverný úsměv a lehké blond vlny předurčily cestu Sylvy Langové (†88) před záře reflektorů. Okouzlující herečka působila na muže jako magnet a všichni byli unešeni jejím šarmem. Rozjetou kariéru ve své rodné zemi ale ukončila a odešla za svou láskou do Anglie. Její charisma však nezůstalo bez povšimnutí a blondýnka si vysloužila lichotivou přezdívku ‚‚Marilyn z východu”.

K herectví Sylva tíhla už jako malá holčička a vzhledem k tomu, že pocházela z velmi dobře zabezpečené rodiny, měla na své cestě za štěstím velkou podporu. Poprvé se před kameru postavila už jako čtrnáctiletá dívka a bylo jasné, že v ní dřímá velký talent.

Sylva si zahrála po boku prvorepublikových hvězd

Kroky dospívající slečny pak vedly na Státní konzervatoř, kde se začala herectví věnovat naplno. Už během studií získala menší role po boku prvorepublikových hvězd, jako byla například Adina Mandlová či Stanislav Neumann. Do povědomí diváků se však dostala oblíbeným snímkem Dívka v modrém, kde excelovala v roli nevinné a lehce naivní Slávinky. Zde si zahrála po boku legendárního Oldřicha Nového a vyhlášené krásky Lídy Baarové. Film se těšil velké oblibě a Sylva se stala vycházející hvězdičkou. 

Láska dostala přednost před kariérou

Po úspěšném dokončení konzervatoře se se svým jménem ihned uchytila u divadla. Prkna, jež znamenají svět Sylvě otevřela další cestu a v různých představeních byla zcela precizní. Bohužel na úkor kariéry filmové. Divadla se o Langovou s nadsázkou prala, ale žádná pořádná filmová nabídka bohužel nepřicházela. Nakonec naděje svitla opět po boku tehdejšího idola Nového ve filmu Parohy, kde Sylva konečně dostala hlavní roli. Ovšem místo toho, aby naskočila do rozjetého vlaku, potkala osudovou lásku a bláznivě se zamilovala.

Věra Ferbasová: Kariéru ukončila jediným rozhodnutím a po válce jí život ničili komunisté. Nejveselejší prvorepubliková herečka měla smutný konec

Točila i dva filmy najednou, diváci ji milovali, a přesto se kariéry dobrovolně vzdala. Po válce jí život ztrpčovali komunisté, na úspěch už nikdy plně nenavázala.
svetzeny.cz

‚‚Marilyn z východu” okouzlovala svou krásou

Jejím vyvoleným se stal Angličan David Williams, jehož následovala do rodné země. Herectví však nechtěla opustit a zkoušela zabodovat i ve Velké Británii. Na velké role to bohužel nebylo, ale získávala menší postavy jak na divadlech, tak ve filmech. Sylvy velkého talentu si sice lidé moc nevšimli, ale co jim neuniklo, byla její krása. Okouzlující, usměvavá blondýnka si vysloužila přezdívku ‚‚Marilyn z východu”. V Anglii našla své štěstí, ale na situaci ve své zemi nezapomněla. Aktivně se zapojila do vysílání pro českou BBC a rádio Svobodná Evropa.

Čeští herci šíleli po krásné Langové

Do spokojeného manželství se narodily dvě děti a Sylva si mimo svých malých anglických roliček zahrála také v Německu. Zde se potkala s naším hereckým bardem Pavlem Landovským (†78) a ten byl šarmantní ženou také zcela okouzlen. „Sylva byla diva v tom pravém slova smyslu. Přišla do místnosti, prošla se, zůstala stát a každý o ní okamžitě věděl,“ vzpomínal herec pro web Blesk.cz s tím, že ze slavných mužů nebyl jediný, kdo se za krásnou herečkou mnohokrát otočil. „Byli jsme jednou s divadlem na zájezdu v Británii a Jirka Kodet se do Sylvy úplně zbláznil. Pořád kolem ní lítal, Jirka Hrzán taky. Oba je Langová naprosto uhranula. Měla obrovské charisma,“ dodal Landovský, jak moc velké kouzlo herečka měla.

Plzeňská rodačka se do Česka na skok vrátila, aby zde natočila film Postel (1998), ve kterém ztvárnila babičku. Langové se pak dostalo trošku zadostiučinění, když byla za svou postavu nominována na cenu Český lev. 

Talentovaná Sylvie Langová všechny zaujala především ve filmu Dívka v modrém
Zdroj článku