Přejít k hlavnímu obsahu

Jaká byla císařovna Sissi doopravdy: Obdivovaná kráska řešila utajované mindráky různými způsoby

Krásná, laskavá a milující. Tak je obvykle prezentována císařovna Sissi. Byla milována nejen císařem Františkem Josefem I., ale i rakousko-uherským lidem a dodnes je opěvována jakožto jedinečná a pokroková žena. Pravda je ale trochu někde jinde. Císařovna dokázala být také posedlá, nevyzpytatelná, agresivní i nevěrná. Co o Sissi možná nevíte?

Sissi nebyla věrnou manželkou

Veřejnosti je známý především romantický příběh o velké lásce Alžběty Bavorské (Sissi) a rakousko-uherského císaře Františka Josefa I. tak, jak byl vykreslený ve filmech z 50. let minulého století. Skutečnost ale byla trochu jiná. O tom, že František Josef svoji ženu opravdu hluboce miloval od první chvíle, nemohlo být pochyb. Proto také císařovně splnil, co jí na očích viděl, a tiše trpěl všechny její vrtochy. 

O nekonečné lásce mladé Sissi ale nemohla být tak úplně řeč. Její city byly daleko chladnější než císařovy a to hlavně z důvodu rozdílného pohledu na svět. Zatímco císař byl pedant a stará škola, Sissi toužila po svobodě a poznávání. Svým způsobem předběhla svoji dobu a byla na tehdejší poměry velmi moderní. U císaře však nenacházela porozumění, a tak ho hledala v náručích jiných mužů. Známý byl především její dodnes spekulovaný románek s maďarským hrabětem Andrássym. Ani císař ale nebyl bez viny a sám měl několik milenek.

Císařovna Marie Terezie. Porodila 16 dětí, zažila těžké komplikace, které si dnešní ženy neumí představit

Panovnice Marie Terezie svými reformami přinesla do života i těch nejchudších dětí to, co dnes vnímáme jako dětství. V prostých rodinách kdysi už tříleté děti musely pracovat a pomáhat v domácnosti. Císařovnina školská reforma jim ale umožnila strávit alespoň část dětských let učením a hrou. Osvětou v oblasti porodnictví se zasloužila i o to, že mnohé tyto děti vůbec porod přežily. Děti byly pro císařovnu nejen téma politické, ale i osobní. Matkou se sama stala celkem patnáctkrát (dcera Marie Karolína se narodila mrtvá), což bylo i v aristokratických kruzích úctyhodné číslo.
svetzeny.cz

Krásou posedlá císařovna

Císařovna Sissi je dodnes považována za nejkrásnější šlechtičnu všech dob, její vzhled ji ale stál hodně úsilí. Svojí krásou byla Sissi doslova posedlá a podřizovala jí velkou část svého života. Hodně času jí zabíral sport, protože neexistovalo, aby její váha překročila 55 kg a v pase nesměla mít víc než 50 cm. Sissi tak denně jezdila na koni, podnikala dlouhé pěší túry, věnovala se plavání a gymnastice a vynikala v šermu, kde často předčila i některé muže. Zašlo to dokonce tak daleko, že si ve svých komnatách nechala vybudovat malou tělocvičnu, což byl v té době pro ženu naprostý nezvyk. Známý je také fakt, že se v jídle omezovala natolik, až se u ní rozvinula porucha příjmu potravy známá jako anorexie.

Nejvíc si však zakládala na svých dlouhých vlasech, které se staly jejím poznávacím znamením. Postupně si je nechala dorůst až ke kotníkům a měla služku, jejíž náplní práce bylo starat se pouze o císařovniny vlasy. Jejich úprava denně trvala i několik hodin a Sissi byla posedlá počítáním každého vypadlého vlasu. Pokud jich bylo víc než obvykle, neváhala svoji služku zfackovat a obvinit ji ze zanedbané práce. Takto dlouhé vlasy byly samozřejmě těžké a císařovně způsobovaly velké bolesti hlavy. Aby si alespoň občas ulevila, nechávala si svoji hřívu zavěsit na speciální hák visící ze stropu, čímž váhu vlasů nenesla sama.

Stejně tak šílela, když se jí objevila nová vráska, a dělala všechno pro to, aby zastavila čas. Neváhala podrobit se nejrůznějším experimentům, kdy na pleť aplikovala nejrůznější kůry od syrových vajec přes zvířecí krev po sperma. Císařovna si moc dobře uvědomovala, jak je její krása opěvována, proto trvala na tom, aby ji v pozdějším věku nikdo nemaloval ani nefotografoval. Chtěla, aby si ji lidé pamatovali krásnou a svěží bez vrásek, jako by byla stále mladá. Později se téměř neukazovala na veřejnosti, a pokud ano, zahalovala svoji tvář závojem, nebo se ukrývala za vějířem.

Milenka císaře Františka Josefa: Kateřina Schrattová mu 30 let mazala chlebíčky a vyprávěla vtipy

Každý zná příběh lásky rakouského císaře Františka Josefa a krásné Alžběty Bavorské zvané Sissi. Ale v životě významného monarchy hrála významnou roli také jeho druhá osudová žena, jeho milenka Kateřina Schrattová. Se slavnou herečkou udržoval císař milostný poměr přes třicet let. Věrně mu stála po boku až do jeho smrti.
svetzeny.cz

Námořnické tetování císařovny Sissi

Císařovna Sissi byla pokroková žena a měla mnoho na její dobu nezvyklých zálib, které si prosazovala. Jejím největším koníčkem bylo rozhodně cestování, a tak procestovala celé Rakousko-Uhersko, ale i Německo. Její země jí však byly málo a toužila poznávat i vzdálenější místa, vydala se tedy například na Madeiru, Korsiku, Korfu, Mallorcu či do Velké Británie. Milovala také otevřené moře a ze všeho nejvíc zbožňovala plavby na lodi. Těch si díky své zálibě v cestování mohla užít dosyta, stejně jako pozorování života drsných námořníků. Kdo ví, co se na jedné z jejích zámořských cest na lodi stalo, jedno je ale jisté, císařovna se vrátila „ocejchovaná“. Možná se chtěla cítit stejně jako námořníci, a tak si nechala na rameno vytetovat kotvu. Tuto její ozdobu císař Franz Josef nesl velmi těžce, z pohledu emancipace však byla Sissi rozhodně vzorem.

Zdroj článku