Přejít k hlavnímu obsahu

Korunní princ Rudolf: Syn císaře Františka Josefa zastřelil milenku i sebe. Tragédie v Mayerlingu změnila dějiny

Mayerlingská tragédie, která se odehrála 30. ledna 1889, otřásla nejen rakousko-uherskou monarchií, ale měla i výrazný dopad na evropské dějiny. Dokonce se říká, že byla jednou z příčin 1. světové války. Tehdy korunní princ Rudolf, syn císaře Františka Josefa I. a císařovny Alžběty Bavorské, společně se svou milenkou Mary Vetserou, spáchali sebevraždu v loveckém zámečku Mayerling. Tato tragédie nejenže ukončila životy dvou lidí, ale změnila také směr politických událostí v Evropě.

Korunní princ Rudolf, syn Františka Josefa a Sissi, žil velmi nešťastným životem

V závěru 19. století se Evropa ponořila do složitého období politických a společenských změn. Jednou z nejtemnějších kapitol tohoto období se stala bezesporu tzv. Mayerlingská tragédie, která se odehrála 30. ledna 1889 v loveckém zámečku Mayerling nedaleko Vídně. V samém srdci této tragédie byl korunní princ Rudolf, syn mocného císaře Františka Josefa I. a jeho milenka Mary Vetsera. Rudolf byl následníkem rakousko-uherského trůnu, a jeho život byl tvořen po vzoru monarchie. Byl na něj od dětství vyvíjen obrovský politický tlak a očekávání, kdy byl hned při svém narození jmenován plukovníkem. Jeho svoboda byla tedy značně omezena všemi vojenskými povinnostmi, které měl už jako dítě. Štěstí mu nepřineslo ani manželství, kdy byl ženatý s belgickou princeznou Stefanií. Ve vztahu chyběla láska a oba partneři si byli nevěrní.  Rudolf byl mezi ženami jako princ velmi žádaný, což mu zkalilo celkový úsudek o ženách a většinou jimi pohrdal. Dobrý vztah neměl ani se svou manželkou. Rudolf se zapletl do vášnivého mileneckého vztahu s Mary Vetserou, což bylo v konzervativním monarchistickém prostředí považováno za nevhodné a neetické. Ta na něj měla na rozdíl od jinýcch žen alespoň nějaký vliv. Tento skandální vztah měl dopady na jeho vztah s císařem Františkem Josefem I. a celkově na jeho postavení v rodině a společnosti.

Zastřelil milenku i sebe na zámečku v Mayerling

Se svou manželkou Stefanií i přes jejich chladný vztah čekal potomka, kdy se mu k jeho zklamání narodila dcera Alžběta. Svoji manželku navíc nakazil kapavkou, kvůli čemuž nemohla mít další děti a připravil se tak o možnost mít svého následovníka. Ke kapavce se navíc nabalily i další zdravotní problémy, jako je bolest kloubů, a Rudolf musel sáhnout po morfiu. Rodinou se navíc cítil zcela nepochopený. To všechno umocnilo Rudolfovo psychické problémy, kdy trpěl depresemi a emocionálními problémy. Kombinace těchto faktorů dohnala Rudolfa k zoufalému činu, ke kterému se uchýlil právě se svojí milenkou. Přesný způsob, jakým korunní princ Rudolf spáchal sebevraždu v Mayerlingu, zůstává jedním z největších tajemství této tragédie. Oficiální zpráva ale uvádí, že oba milenci, Rudolf a Mary Vetsera, byli nalezeni mrtví v Rudolfově ložnici na zámečku v Mayerling. Rudolf byl nalezen s pistolí vedle sebe a oba po sobě měli zanechat dopisy na rozloučenou. 

Jak žily kurtizány v 19. století, když zrovna nepracovaly. Fotky z nevěstince, které neměl nikdo vidět

Jedno z nejstarších řemesel funguje napříč každou dobou. Vždy se našly ženy, které za peníze prodávaly tělo. Jaký byl vlastně jejich život, když zrovna nepracovaly? V 19. století zachytil americký fotograf William Goldman v jednom z nevěstinců v pensylvánském Readingu chvíle prostitutek, když zrovna nepracovaly.
svetzeny.cz

Tragédie v Mayerlingu, která změnila dějiny

Po smrti korunního prince Rudolfa se stal následníkem rakousko-uherského trůnu jeho o pár let mladší bratranec, arcivévoda František Ferdinand. František Ferdinand se v roce 1914 stal obětí atentátu v Sarajevu, což bylo jedním z hlavních spouštěčů první světové války. I proto se považuje Rudolfova smrt za jednu z potenciálních příčin 1. světové války, i když nelze Mayerling přímo spojit s vznikem války. Jeho důsledky však pro stabilitu a dynamiku monarchie sehrály svou roli v obecném kontextu evropské politiky. Rudolfova sebevražda byla také kvůli svému skandálnímu charakteru dlouho tutlána a maskována, aby mohl proběhnout církevní pohřeb. Rudolfova hlava byla na posmrtných fotografiích maskována obvazy a jeho lebka se střelnými zraněními byla na pohřeb upravena pomocí vosku. 

Smrt korunního prince byla opředena mnoha spekulacemi

Záhadné okolnosti této události pak vyvolaly spekulace, kontroverze a různé teorie, které zahrnovaly politické spiknutí. Objevily se různé verze událostí, a to včetně teorií o tom, že byli zavražděni nebo oběšeni, a nešlo výhradně o dobrovolnou sebevraždu. Existuje také teorie o tom, že korunní princ Rudolf měl podepsat dohodu o milosti s otcem, císařem Františkem Josefem, která mu měla umožnit odstoupit od následnictví trůnu výměnou za bezpečný život s Mary Vetserovou. Tato dohoda, pokud vůbec existovala, byla později ztracena nebo zničena. Rudolf také údajně napsal dopis své matce, císařovně Alžbětě, který vysvětloval jeho rozhodnutí. Tento dopis se jí však nikdy nedostal do rukou a jeho obsah zůstává tajemstvím.  Po smrti Rudolfa a Mary Vetserové se začaly šířit pověsti o tzv. Mayerlingské kletbě, která údajně postihla rodinu Habsburků. Někteří věřili, že místo Mayerling bylo prokleté, což mělo způsobit neštěstí a smrt těm, kteří se pokusí zjistit pravdu o tragédii.

Milenka císaře Františka Josefa: Kateřina Schrattová mu 30 let mazala chlebíčky a vyprávěla vtipy

Každý zná příběh lásky rakouského císaře Františka Josefa a krásné Alžběty Bavorské zvané Sissi. Ale v životě významného monarchy hrála významnou roli také jeho druhá osudová žena, jeho milenka Kateřina Schrattová. Se slavnou herečkou udržoval císař milostný poměr přes třicet let. Věrně mu stála po boku až do jeho smrti.
svetzeny.cz
Zdroj článku