Přejít k hlavnímu obsahu

První 3 vteřiny rozhodnou o tom, co si o vás lidé myslí: Psychologové radí, jak udělat nejlepší první dojem v nové práci, na rande či důležité schůzce

Info ikona
Žena si nanáší řasenku

Podle psychologů je první dojem člověka natolik důležitý, že ovlivňuje i to, jak vás lidé budou nadále vnímat a jak k vám budou přistupovat. Proto je třeba, abyste kdykoliv to budete potřebovat, doslova zazářila. Jak ale na to a na co si dát především pozor?

Záleží na úpravě vlasů, výběru správného outfitu i na celkovém vystupování. Na co se zaměřit, abyste byla pro své okolí za hvězdu? Zde jsou nejdůležitější rady a tipy, které se vám mohou hodit nejen při pohovoru do nové práce či na prvním rande nebo schůzce s rodiči partnera.

Vytvoření prvního dojmu trvá podle vědců a jejich vědeckých studií pouhých 0,1 vteřiny. Tento až trochu děsivě krátký časový interval určuje, jak lidé vnímají vaší krásu a důvěryhodnost. Další tři 3 sekundy pak stačí k tomu, aby si o vás lidé vytvořili téměř kompletní představu. Získají názor nejen na vaše povahové vlastnosti, sexuální orientaci, chování, ale i na vaše společenské postavení. Tyto krátké časové intervaly tedy rozhodují o tom, jak k vám budou ostatní přistupovat. Alespoň až do doby než vás poznají lépe.

Podle názoru psychologů je však i v možné úpravě názoru na druhého po bližším poznání háček. První dojem lidé totiž často už dále příliš nepřehodnocují. Například i po 20 minutovém rozhovoru tedy jejich domněnky o vás zůstanou stejné, jak se ukázalo i na výsledcích nedávno provedeného vědeckého výzkumu s fotkami různých lidí. Lidé, kteří se experimentu zúčastnili, svůj dojem získaný z fotografií nepřehodnotili ani po osobním rozhovoru. Jistě se tedy shodneme, že na tom, jak poprvé zapůsobíte, skutečně záleží. Vyhněte se proto častým chybám, které by vás v očích druhých ukázaly ve špatném světle. Zde je pár nejčastějších.

Tento psychologický test z Japonska odhalí vaše silné a slabé stránky: Stačí si vybrat dvě barvy. Sedí to i na vás?

svetzeny.cz

Roli hrají upravené vlasy i celkový vzhled

Jedním z nejvíce důležitých způsobů, jak podle psychologů uděláte dobrý první dojem, je péče o zevnějšek. Upravené vlasy a celkový vzhled lidem mnohé napoví. Naznačují vaše společenské postavení a prozrazují informace o vaší povaze. Upravené, umyté a učesané vlasy a nehty pak vypovídají i o tom, zda jste čistotná a dodržujete všechny zásady správné hygieny. Myslete na to, že do místnosti vcházíte ještě dříve, než s kýmkoliv promluvíte. Právě vzhled je tak tím prvním a zároveň nejvíce zásadním, čeho si na vás lidé všimnou.

S vaším vzezřením samozřejmě nepochybně souvisí také správný výběr oblečení. Oblékejte se vždy vhodně k dané příležitosti. Radou odborníků je nepsané pravidlo, které říká, že by váš outfit měl být vždy o maličko lepší, než je nezbytně nutné pro nadcházející příležitost. Pokud se tedy chystáte na rande či na důležité první setkání s partnerovými rodiči, pamatujte na to, že by váš outfit měl být zároveň velmi pohodlný a měla byste se v něm cítit skutečně dobře. Nemusíte zbytečně experimentovat a navštěvovat před schůzkou drahé obchody či butiky. Bohatě postačí, když vytáhnete ze skříně dobře padnoucí halenku nebo oblíbené koktejlky. Oblečení volte zároveň i podle místa, kam se chystáte. Pokud jdete na návštěvu k někomu domů, vsaďte především na pohodlí a čistotu. Větší míru formálnosti bude vyžadovat pracovní pohovor, více elegantnosti zase večeře nebo návštěva kina či divadla.

Tohle přijde mužům sexy: 6 věcí, které je přitahují jako magnet

svetzeny.cz

Pozor na řeč těla

Nezáleží ani tak na tom, s kým se máte setkat. Pokaždé byste se při schůzce měla snažit vypadat na první pohled mile a vstřícně. Tyto vlastnosti na vás určitě každý ocení. A právě řeč těla ovlivňuje vaše celkové vystupování a dojem, jaký z vás druzí mají. Právě proto je tak důležité, abyste se na své okolí usmívala a byla pozitivně naladěná. Nezáleží přitom ani na tom, že zrovna nemáte svůj den, nebo jste před prvním setkáním uvízla v dopravní zácpě. Usmívat byste se při prvním setkání měla vždycky, když chcete vypadat přátelsky a sympaticky.

Kromě milého výrazu si dejte pozor také na držení těla. Narovnejte se a snažte se nehrbit. Budete tak působit více sebejistě a úspěšně. Neošívejte se ani se neotáčejte ke své společnosti zády, jestliže chcete působit klidně a vyrovnaně. Je důležité, abyste lidem koukala vždy zpříma do očí. Dáváte tím najevo svou spolehlivost, jistotu a upřímnost. Dobrým a důležitým gestem je i podání ruky s pevným stiskem, který nepřipomíná leklou rybu. Vždycky se vám proto bude hodit upravená manikúra. Při podávání ruky ohlídejte, abyste neměla příliš nervózně upocené dlaně a dodržela jste pravidla etikety. V tomto případě etiketa říká, že ruku první podává společensky významnější osoba, tedy například váš budoucí šéf nebo otec partnera.

Sedm věcí, které říkají manipulátoři, abyste se cítili špatně

svetzeny.cz

Druhému naslouchejte a mluvte klidným vstřícným hlasem

Pamatujte na důležité pravidlo, že nezáleží pouze na tom, co říkáte.  Stejně podstatné je i to, jestli dokážete dobře naslouchat svému okolí. Dejte si proto na čas, rozmýšlejte pozorně své odpovědi vzhledem k tomu, co vám druhý říká. Dopřejte vašemu komunikačnímu protějšku dostatek prostoru na vlastní vyjádření. Pozorně si promýšlejte své odpovědi, kterými byste měla reagovat na to, co vám říká. Dáte tím najevo, že chápete, co vám druhý chce sdělit, a případně i to, že s ním souhlasíte. Při konverzaci pokládejte doplňující otázky, a doptávejte se na všechno, co vás zaujalo. Budete tak svému komunikačnímu protějšku sympatičtější a je možné, že vzájemné pochopení vám vytvoří ten nejlepší první dojem.

Při rozhovoru na první schůzce navíc nezapomeňte mluvit klidným, vlídným a vyrovnaným hlasem, který poukáže na vaše zdravé sebevědomí. Dojem uděláte, pokud své nové známé budete častěji oslovovat jejich jmény. Ukážete tak, že vám na nich záleží. Podle psychologů totiž lidé vlastní jméno rádi poslouchají, takže na ně lépe zapůsobíte, a získáte si jejich důvěru.

Zdroje: https://journals.sagepub.com; https://www.ilincev.com; https://www.wikihow.cz; https://zijuspesne.cz

Numerologická předpověď na říjen: Čeká nás harmonický měsíc! Jak se bude dařit jednotlivým životním číslům a komu se povede nejlépe?

svetzeny.cz