Přejít k hlavnímu obsahu

Orgánové hodiny: Naslouchejte jim a budete přesně vědět, kdy odpočívat nebo pracovat

Info ikona
psychologie

Tikají neslyšně, ale velmi spolehlivě a pravidelně. Nepřetržitě řídí chod našeho organismu a vědí, kdy kterou jeho část probudit, a kdy by měla být naopak v útlumu a sbírat síly. My bychom jim měli naslouchat, abychom se cítili plní energie.

Všichni víme, že naše tělo žije podle určitých biorytmů. Nikoho neudiví, že se nám v noci chce spát a přes den bdít. Každý zažil, že se nechtěně budil v noci, pozoruje, že se přes den chvíli cítí svěžejší či naopak unavenější, že ho někdy honí mlsná anebo ho myšlenky a pocity odvádějí od reality. Když budeme pozorní, snadno zjistíme, že se nám tyto stavy dějí dennodenně, a dokonce s téměř s železnou pravidelností. V tu chvíli si můžeme konkrétně uvědomit, jak fungují naše orgánové hodiny. Jedná se o starobylý systém v čínské medicíně, který popisuje aktivitu našich tělesných orgánů. Stejně jako celý vesmír má své cykly a periody, tak i naše tělo během života prochází opakujícími se ději, které ovlivňují fungování našich orgánů, a tím i našeho prožívání.

NALAĎTE SE NA DENNÍ CYKLUS SVÉHO TĚLA. KDY JE JAKÝ ORGÁN VZHŮRU A POTŘEBUJE NAŠI PÉČI?

1:00–3:00 JÁTRA

Játra potřebují na detoxikaci organismu skutečný klid. Mozková činnost je v tomto intervalu minimální. Rozhodně bychom neměli nic jíst, pít ani řešit. Do všeho se nám totiž začnou vkrádat agresivní myšlenky, které mohou být značně destruktivní. Zde nejvíc platí heslo, že ráno je moudřejší večera. Pokud se budíte v tento čas, nemáte v sobě zpracované své hněvy a z toho pramení vaše přemíra energie, která vám takzvaně nedá spát. Může jít i o potíže se žlučníkem, který s játry úzce souvisí.

3:00–5:00 PLÍCE

Čistí se plíce, životní energie je na minimu, tělo potřebuje dodat energii tepla zvnějšku. Je to skutečně čas tzv. mezi psem a vlkem. Všichni bychom měli ještě spát. Kdo se budí, mívá respirační problémy, astma či kašel. Hlavně kuřáci tuto dobu znají. Pokud musíte vstávat, zahřívejte se, vsaďte na dechová cvičení, kterými roztahujete hrudník a okysličujete plíce. Nedělejte zásadní úvahy a rozhodnutí, psychika je slabá, naladění úzkostné, plné obav a smutku. Každý detail vnímáme zveličený a je schopen nás zavalit.

5:00–7:00 TLUSTÉ STŘEVO

Organismus se probouzí, zvyšuje se tlak a zrychluje tep. V tomto čase byste měli ideálně pravidelně chodit na toaletu. Tlusté střevo umožňuje, abychom se zbavili všeho nepotřebného a vypustili všechno staré. Pokud máme problémy s opuštěním minulosti, projeví se to často zácpou a hromaděním toxinů v těle, které se pak mohou manifestovat na kůži v podobě vyrážek a kožních neduhů. Pro povzbuzení tlustého střeva je dobré pít v tomto čase třeba vlažnou vodu s citronem. Vyhněte se stresu a spěchu. Nemocní by si měli nastavit budík až na sedmou hodinu.

7:00–9:00 ŽALUDEK

Je ideální čas na snídani, která by měla obsahovat celozrnné obiloviny (vločky z jáhel, ovsa), jednoduché cukry (ovoce, sušené ovoce, med). Žaludku dobře udělá i tepelná úprava snídaně, tedy různé kaše. Pozitivně se tím nastartuje i psychika. V tento čas plňte úkoly, které vám jsou nepříjemné, zvládnete je totiž snadněji než v jiné hodiny dne. Klidně si zazpívejte, příjemně vás to naladí.

9:00–11:00 SLINIVKA A SLEZINA

Jde o dobu, kdy slinivka a slezina přetvářejí snídani na energetickou podporu těla a dodávají nám sílu na naše aktivity. Máme nejvíc duševní síly a měli bychom řešit nejobtížnější úkoly dne. Mozek jede naplno a potřebuje rychlou energii, proto je i čas na svačinu, nejlépe sladkou či s ořechy. Rozhodně ale ne na alkohol! V 11 hodin nastává první výkonnostní vrchol dne.

11:00–13:00 SRDCE

Doba na lehký tepelně upravený oběd, který zbytečně nezatíží srdce ani trávicí systém. Můžete si ale dopřát lehký vinný střik. Pomůže vám zbavit se stresu, zklidnit se, uvolnit a dodat energii srdci, které je na vrcholu aktivity a potřebuje okysličit celé tělo a rozvést po něm energii. Ideálně bychom měli odpočívat, či si dokonce na chvíli lehnout, dát si tzv. „dvacet“. Dvacetiminutový ozdravný spánek nás připraví na druhou pracovní část dne. Zejména kardiaci by si měli tento režim zavést. Vyhýbejte se kávě. Pokud se potřebujete dostat z útlumu, který v tuto dobu často přichází, projděte se raději na čerstvém vzduchu a aktivně se prodýchejte.

13:00–15:00 TENKÉ STŘEVO

Trávicí proces vchází do další fáze, tělo potřebuje zavodnit, aby střevo mohlo začít oddělovat živiny od nepotřebných částí stravy a nedošlo k dehydrataci. Další jídlo byste tedy v tuto dobu neměli přijímat. Spíš se zkuste víc hýbat a plnit fyzicky náročné výzvy dne. Dejte se do úkolů, které vyžadují odvahu a odhodlání. Také se snižuje citlivost zubů, je tedy ideální čas na zubařský zákrok.

15:00–17:00 MOČOVÝ MĚCHÝŘ

Jde o druhý výkonnostní vrchol dne, je proto ideální doba vypotit se sportem nebo v sauně. Zároveň si ale zajistěte přísun kvalitních tekutin, například bylinných čajů či minerálky. Močový měchýř totiž potřebuje podpořit různými solemi a detoxikovat. Rozpusťte aktivitou objevující se možné splíny.

17:00–19:00 LEDVINY

Je čas na večeři a nebojte se slané chuti (pozor, nejde o přesolování jídla!). Skvělé je, pokud nevečeříte sami. Ledviny jsou párový orgán a dělá jim dobře smích a zábava. Nezatěžujte je alkoholem, kávou, chemickými přísadami, mléčnými výrobky ani limonádami. Naopak cvičení typu jóga nebo protahování, chůze, masáže optimálně vyladí mysl i tělo.

19:00–21:00 OSRDEČNÍK

Pomalu zklidňujte své aktivity a ubírejte tempo, psychicky se nerozrušujte. Sice ještě nejdete spát, ale oběh krve v těle jede na plné obrátky a rozvádí živiny a navštíví doslova každou buňku. Relaxujte, meditujte, čtěte, jděte do divadla, poslouchejte hudbu, protože všechny vjemy se násobí. Mozek je ještě bystrý a psychika vyladěná. Máte prostor vstřebávat nové informace. Antibiotika zabírají v tuto dobu nejvíc, také je vhodné potírat bolestivá místa a přikládat hojivé obklady. Zvyšuje se hmatové cítění, což lze využít i při sexu, prožitek bude mnohonásobně větší.

21:00–23:00 TROJITÝ OHŘÍVAČ

Tímto výrazem čínská medicína nazývá orgánový okruh, kam patří srdce a plíce, žaludek a vylučovací soustava. V této denní době se spojují energetická centra těla a potřebují, aby se síla v nich uchovala tím, že půjdete spát. Nastává čas na přípravu ke spánku. Dělejte jen to, co zklidňuje tělo a mysl, proto už nesportujte, nepijte kávu ani alkohol, nekuřte. Vhodné jsou tišící bylinné čaje. Narušení trojitého ohřívače se odráží na stavu psychiky.

23:00–1:00 ŽLUČNÍK

Žlučníkáři tuto dobu důvěrně znají. Budí se, nebo dokonce je trápí žlučníkové záchvaty. Žlučník je orgán spojený nejen s tvorbou žluče, která odbourává tuky, ale také s pocity vzteku a zlosti. Pokud v tuto dobu nemá prostor na klidné fungování a vy ho zatěžujete bděním, můžete začít přibírat na váze. Není vyloučené zhoršení zraku a sluchu. Ráno cítíte únavu, hromadí se ve vás nespokojenost a napadají vás negativní myšlenky. Také vás začnou trápit potíže s klouby, trpí váš imunitní systém. Jdete-li v tuto dobu spát, dopřejte si deci piva jako iontový nápoj, který díky hořčinám zklidní žlučník, chmel navodí spánek, kapka alkoholu jako lék vše urychlí.

Newsletter

Svet Zeny logo

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.