Přejít k hlavnímu obsahu

Magie čaker. Naučte se určité afirmace a změní se vám život

Vliv těchto energetických center je větší, než by se mohlo zdát. Čarky sídlí na středové linii těla podél páteře a slouží jako regulátory a rozvaděče životní síly a dechu. Jsou zodpovědné za fyzický i psychický rozvoj jedince v příslušné oblasti těla.

Čakru jakožto energetický vír si můžeme představit jako květ s mnoha okvětními plátky. Energie rotuje uvnitř těchto center ve spirále a vystupuje i nad povrch těla. Čím víc je čakra otevřená, tedy čím víc je aktivní, tím víc je člověk ve spojení se svým tělem, duší a se svými duchovními vlastnostmi. Pro fyzické i duševní zdraví každého jedince je proto naprosto nezbytné, aby všechny čakry zůstávaly v energetické rovnováze, příjem a výdej energie mezi nimi byl stálý a plynulý, bez nežádoucích blokád. Pokud naopak dojde k jakémukoli narušení a dysbalanci energetického toku v čakrách, mohou vznikat nemoci jak těla, tak duše. V nepohodě se pak ocitají rovněž vztahy a člověk se dostává do komplikovaných životních událostí. Kdo chce zůstat zdravý, měl by se snažit o maximální harmonii těchto energetických center těla.

Sedm základních čaker

Rozpoznejte jejich vliv na váš život. Zjistěte, jak se projevují v našem chování, myšlení i zdraví.

1. KOŘENOVÁ

(základní) – múladhára
Umístění: na konci páteře pod kostrčí
Barva: červená
Hormony: nadledvinky (kortizol, adrenalin)
Mantra: LAM
Vlastnost: vědomí sebe sama
Afirmace: „uvědomuji si svou roli zde na zemi, moje základní potřeby budou vždy naplněny.“

U rodinného krbu bude v tomto roce milo a rádi se k němu budete vracet. Budete sice řešit řadu finančních otázek, ale nebude to pro vás nic bolestného. Motivací se totiž stane transformace ve vašich letitých vztazích. Jako by se zase probudila ta stará chemie mezi vámi. Staré problémy smetete ze stolu nebo najdete konečně jejich společné řešení. Pro mladší nastane čas budování rodinného hnízda. Touha završit svůj milenecký vztah a přetvořit ho v něco pevnějšího se setká i s nadšením partnera, a tak je naděje na potomka. Vysněných vnoučat se mohou dočkat ti Lvi, co už nedoufali, že se jejich děti někdy usadí. Touha po přírůstku do rodiny může dostat podobu roztomilého zvířecího mazlíčka. Přes všechen tento pozitivní trend se nenechte ukolébat do přílišného klidu. Nečekaně vás probere závist nepřejících, a to dokonce z řad velmi blízkých! Proto nespoléhejte na radu či finance druhých, vše raději nechte jen a jen na sobě. Nemusíte mít obavy, že byste některé zvýšené nároky své rodiny nezvládli.

Mohlo by se vám líbit

Tři znamení zvěrokruhu, která ostatní nesnáší: Jste mezi nimi?

Asi každému z nás alespoň trochu záleží na tom, jak nás vnímá okolí. A součástí tohoto vnímání je i naše hvězdné znamení, které má vliv na to, jak se chováme k ostatním a prezentujeme se na veřejnosti. V dnešním článku vám prozradíme, jaká tři znamení jsou ostatními viděna nejvíce negativně a nedokáží na ostatní udělat dobrý dojem.
svetzeny.cz

2. SEXUÁLNÍ

(křížová) svádhišthána
Umístění: těsně nad stydkou kostí ve středu těla
Barva: oranžová
Hormony: pohlavní
Mantra: VAM
Vlastnost: sebeúcta
Afirmace: „ve vztazích uznávám jak potřeby své, tak i druhých, a jsem připraven podle toho jednat.“

Vyjadřuje vůli osobnosti, zajišťuje schopnost navazovat a udržovat vztahy, radovat se z nich i z toho, že jsme na světě. Projevuje se tvořivostí, kladným přijímáním vlastní sexuální mužské nebo ženské role (sex jako rozmnožovací pud patří první čakře). Sexuální čakra má vztah ke všemu, co je v těle tekuté, a k orgánům k tekutinám náležejícím, také k vlasům, pokožce a urogenitálnímu systému. Blokáda této čakry se projevuje absencí radosti ze života, jakýmkoli strachem z blízkosti, nadužíváním sexuality (mám sex, tedy žiju!), nebo naopak odmítáním sexu, poruchami sexuality, strachem z výšek, z pádů či létání.

3. SOLAR PLEXUS

manipúra
Umístění: ve středu těla na šířku dlaně pod hrudní kostí
Barva: žlutá
Hormony: slinivka
Mantra: RAM
Vlastnost: vědomí vlastní ceny
Afirmace: „naslouchám pouze svému vnitřnímu hlasu a žiju svůj život plně beze strachu a pocitu viny.“

Třetí čakra přitahuje vše, co jedinec potřebuje ke svému uspokojení. Podporuje individualitu, ale i touhu po moci, a tím i manipulaci s jakoukoli energií, která se dostane do okruhu vlivu člověka. Je spojena s trávením (potravy, vztahů, informací a myšlenek), myšlením, analýzou. Odtud plyne i schopnost stanovit si hranice a říkat druhým ne. Její energetický stav se projevuje ve všech trávicích orgánech a jejich funkcích, ve stabilitě osobnosti, v její míře sebestřednosti, ve stavu nervového systému a také očí jakožto analytického smyslu. Blokády se projevují ve formě strachů, pocitů viny, chybějící energií, nebo naopak autoritářským vystupováním.

Mohlo by se vám líbit

Snažíte se přestat, ale nejde to? Skoncujte s nezdravým přejídáním jednou pro vždy. Jak začít?

Nejen během karantény a nuceného pobytu doma se někteří lidé potýkají s tendencí k přejídání. To často vede k bleskovému přibírání na váze, ale také k nevolnostem a dalším zdravotním potížím. Může se tedy stát, že vám při pohledu na váhu po karanténě zbydou už jen oči pro pláč. Co s tím?
svetzeny.cz

4. SRDEČNÍ

anáhata
Umístění: na hrudní kosti na šířku dlaně pod rameny
Barva: zelená, růžová
Hormony: brzlík
Mantra: JAM
Vlastnost: láska k sobě
Afirmace: „miluji bez podmínek sebe i ostatní, dávám i přijímám.“

Jejím prostřednictvím se člověk učí přijímat svět takový, jaký je, akceptovat sám sebe, milovat se jak se svými chybami, tak se silnými stránkami. Její význam je zásadní, protože žádná jiná čakra nemůže plně fungovat bez její podpory. Jen když je vybudován kvalitní vztah k sobě samému, je možné budovat kvalitní vztah k druhým. není divu, že svou energií ovlivňuje stav srdce, plic, přijímající části trávicího systému a tenkého střeva a imunitního systému. Blokáda této čakry se projevuje nemocností a nešťastným prožíváním, fanatismem, viděním reality skrze růžové brýle, netolerancí, černobílým hodnocením všeho, pocity nadřazenosti. Láska s podmínkami typu „kdyby“, „ale“, „až“ ovšem patří k mocenskému ovládání třetí čakry.

5. KRČNÍ

Višuddhi
Umístění: tři prsty pod hrtanem ve středové části těla
Barva: modrá
Hormony: štítná žláza
Mantra: HAM
Vlastnost: sebevyjádření
Afirmace: „Vyjadřuji své pravé Já, a tím se podílím na svém stvoření.“

Krční čakra je centrem komunikace a sebevyjádření ve všech rovinách. Umožňuje také umělecké vyjádření vlastní osobnosti, tedy vynášení vnitřní krásy navenek, formování životních návyků a těla. Zasahuje i aktivní manipulaci s druhými, která ale nevychází z využívání druhých pro své potřeby (ta sídlí ve třetí čakře), ale souzní s vůlí duše samotné. Zřetelnými znaky této čakry jsou hlas, držení a řeč těla, mimika a tělesné tvary. není divu, že má energetický vztah k hrtanu, hlasivkám, kostře, kosternímu svalstvu, kvalitě dechu a sluchu. Blokády se projevují v jednotvárné modulaci řeči, v příliš tichém, či naopak hlasitém projevu. Mohou dát o sobě vědět strachem ukázat, co jsem, potřebou se upozaďovat, nebo naopak být stále viděn, utvářením světa kolem sebe podle svých představ místo přijetí reality.

Mohlo by se vám líbit

Čínský horoskop 2021: Rok kovového Buvola s sebou přináší řád a ozkouší naši píli

Co si pro nás připravil na tento rok kovový Buvol, který přebírá vedení v Čínském horoskopu? Připravte se na to, že letošní rok, bude zkouška.
svetzeny.cz

6. TŘETÍ OKO

(čelní) Ádžňá
Umístění: na prst nad linií obočí ve středu čela
Barva: indigově modrá
Hormony: hypofýza
Mantra: ÓM
Vlastnost: zodpovědnost k sobě
Afirmace: „Přebírám odpovědnost za své myšlenky, slova a činy.“

Je to centrum naší intuice, tedy neochvějného pocitu, že konáme správně. Může se otevřít jen tehdy, jsou-li ostatní čakry v harmonii, a teprve pak člověk žije svůj život v souladu s vesmírem. Je zdrojem spirituality. Má spojení s očima, ovlivňuje schopnost přidat k analytickému uvažování ještě pocitové a syntetické myšlení a spojením těchto různých druhů myšlení vzniká celistvý způsob pohledu na svět, jeho pravé pochopení. Blokáda třetího oka se projevuje labilitou, kdy člověk nenachází svou životní cestu a svůj způsob života. Tápe mezi vizemi, předtuchami, strašidelnými představami a tvorbou života podle učení různých mistrů, naopak nevírou v cokoli.

7. KORUNNÍ

SahaSrára
Umístění: mimo tělo, tři prsty nad temenem hlavy
Barva: bílá (v níž se dají tušit všechny barvy duhy) nebo fialová
Hormony: epifýza
Mantra: AUM
Vlastnost: sebepoznání
Afirmace: „Jsem si vědom své vyšší mysli a přijímám její vůli.“

Sedmá čakra je spojením všech protikladů člověka v jeden harmonický celek. Energie této čakry je pasivní a vyčkává na sladění všech předchozích šesti čaker, teprve pak se může rozvíjet. Spojuje boha, člověka a vesmír v jedno. Poskytuje jedinci velmi hluboké duchovní prožitky, které ale nemá potřebu hlásat do světa. Do stavu této čakry se promítají všechny blokády předchozích čaker.

Poznejte své čakry

Zkuste malé cvičení. Posaďte se do klidu, narovnejte záda, soustřeďte se na svůj dech a pomalu si odříkávejte jednotlivé mantry čaker (lam, vam, ram atd.). Budete-li dost soustředění, pak při každém vyslovení mantry zachytíte místo v těle, kterým rezonuje, a tak si budete moct pomyslně „osahat“ skrze vibrace zvuku své vlastní čakry. Samozřejmě pokud neumíte z aury přímo vnímat jejich barvy…

 

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme S Lifee Valentýnská Nádoba Na Svíčku
Mohlo by se vám líbit

Každodenní procházky vám změní život. Kolik kroků denně ujít, abyste měli dobrou náladu, zdraví a ještě zhubli?

Zvláště v takzvané „době lockdownové“ jsou pravidelné procházky jednou z mála věcí, kterým se můžeme dál věnovat. A to je skvělé, protože, jak uvádějí odborníci, jsou právě procházky velmi prospěšné pro naše zdraví. Ovšem není chůze jako chůze. Když ji provádíte správně a v dostatečné míře, zlepší váš spánek, náladu i fyzickou kondici. Kolik kroků je třeba denně ujít, aby se obchůzky začaly blahodárně projevovat na našem zdraví, a proč tolik záleží i na jejich tempu?
svetzeny.cz
Mohlo by se vám líbit

Poznáte, zda žijete s manipulátorem? Toto jsou nejběžnější manipulační techniky

Zjistěte, jak rozpoznat manipulaci, a jaké zvolit protistrategie. Zde je popis základních typů manipulačních technik včetně řeči těla. Nemáte náhodou po svém boku někoho, kdo tyto techniky využívá ve svůj prospěch a vám ubližuje?
svetzeny.cz