Přejít k hlavnímu obsahu

Zapomeňte na pěšinku uprostřed nebo jednolitou barvu: Jaký účes zvolit, když je vám 40, 50 a více let

Info ikona
Účesy

Vlasy jsou jedním z důležitých atributů ženské krásy, kterou správně zvolený střih ještě podtrhne. Jinak je ale třeba česat se v rozpuku mládí, odlišně v době, kdy už o životě víte své. Čemu se v souvislosti s účesem vyvarovat, a co vám naopak bude slušet, když je vám čtyřicet a víc? 

Říká se, že krása vychází zevnitř, což je do značné míry pravda. Ale ruku na srdce – která z nás by se nechtěla líbit taky navenek? Existuje řada způsobů, jak na první pohled zvýraznit svůj půvab, a vhodně zvolený účes k nim bezesporu patří. Jenomže který je ten správný? Účesy podléhají nejen módě, ale i věku a s ním související proměnlivé kvalitě vlasů. Jiný střih vám zkrátka bude slušet ve dvaceti, jiný v padesáti. Pokud máte blíž ke druhé variantě, pojďte si s námi projít stručný manuál. 

Základem je najít svůj styl

Čtyřicítka není žádný strašák, naopak. Ve spoustě ohledů přináší úlevu a nadhled, díky kterým řada z nás ještě rozkvete. Čtyřicátnice a starší ženy už obvykle mají jasno v tom, kým jsou a co se jim líbí. A taky vědí, že některé věci (už) nemají zapotřebí. Nehoní se za horkými trendy, protože si s postupujícím časem vytvořily svůj osobitý styl, ve kterém je jim dobře. Nesnaží se být někým jiným a chápou, že originál je vždy jen jeden.

Nejlepší účesy podzimu 2022: Zeštíhlí váš obličej a omladí vás. V módě jsou nejenom drdoly

svetzeny.cz

Aby účes lichotil

Ne každá žena však přibývající roky přijímá s lehkostí a některé z nás se zuby nehty snaží svůj skutečný věk skrývat. Jednou z oblíbených zbraní, prostřednictvím které se pokoušíme s časem bojovat, bývá účes. Ten opravdu může lichotit a roky zdánlivě ubírat, stát se ale může i pravý opak. 

Čemu se v této souvislosti vyvarovat? Podívejte se na naše tipy:

Dlouhé vlasy bez vrstev, uprostřed rozčesané na pěšinku

Přestože jsou dlouhé vlasy vnímány jako symbol mládí a nadčasové krásy, bez přidání jakýchkoli vrstev a pohybu může takový účes po čtyřicátém, resp. padesátém roce života působit nelichotivě ploše. Dlouhé vlasy s pěšinkou uprostřed protáhnou obličej a uberou objem. V kombinaci s vráskami, které se s věkem nutně objeví, vytvoří tento účes zcela opačný efekt. Budete vypadat starší a unavenější. Lepší je vlasy pravidelně zastřihávat a nenechat dorůst do přílišné délky. Účesy maximálně po ramena působí lichotivěji; navíc je můžete snadno oživit pomocí vrstev a ofiny.

Přerostlý „bob“ s jednou délkou po ramena

Tzv. „bob“ bez vrstev, který jednotně končí až na ramenou, může také působit kontraproduktivně a bez života, což logicky přitáhne pozornost ke známkám stárnutí. Tato délka nebývá pro ženy středního věku příliš lichotivá, protože zakrývá krk a ramena. To samo o sobě působí těžkopádně a přidává na unaveném dojmu. Nosíte-li takovou délku, oživte ji a provzdušněte vrstvami. 

Slavnostní účesy dle typu obličeje: Čtvercový obličej zjemní vlny, protáhlému prospěje tupírování vlasů

svetzeny.cz

Příliš sesekaný účes

Nepřežeňte to ale ani s prostříháváním vlasů. Střih, který je sesekaný příliš ostře, může u žen nad čtyřicet let působit tvrdě a vzít stopy ženskosti. Lepší je zvolit jemné vrstvy, které měkce orámují obličej a dodají mu svěžejší nádech.

Jednolitý tmavý odstín

Vlasy obarvené do výrazně tmavé barvy, zvláště pokud se jedná o jednolitý odstín bez melíru nebo odlesků, mohou působit drsně. S přibývajícím věkem sice bývá lákavé zakrýt tímto způsobem šediny, není-li vám ale tmavá barva vlastní, může mít vaše snaha vypadat mladší zcela opačný efekt. Budete vypadat unaveně a ztratíte šmrnc. Namísto toho oživte svůj vzhled pomocí strategicky rozmístěných melírů. Vlasům dodají objem a obličeji jiskru.

Příliš světlé vlasy

Ani extrémně světlé vlasy nebudou s přibývajícím věkem působit mladistvě. Naopak. Příliš světlé vlasy mohou „vymývat“ pleť; ta následně působí mdle a unaveně, což na příjemném vzhledu nepřidá. Pokud jste blondýna a chcete ve své klasice pokračovat, zvažte přidání rozměru pomocí jemných odlesků, které ztmaví celkový tón a dodají vlasům lichotivější vzhled.

Nepřijímání šedin

Stigma spojené s šedivěním je – zdá se – nadobro pryč. Patříte-li k ženám, které se kvůli šedivění pravidelně barví, ale nejsou přesvědčeny o tom, že to opravdu potřebují, nechte to být. Pokud si přestanete vlasy pravidelně odbarvovat, prospěje to jak jejich kvalitě, tak vaší peněžence. Namísto barvení se zaměřte na zdraví vlasů, a samozřejmě na správný střih. Některé ženy, pokud se zbaví předsudků o šedivých vlasech, následně zrají jako víno. Příkladem je třeba česká herečka Tereza Hofová, americká star Diane Keaton nebo herečka Jamie Lee Curtis.

Zdroj článku