Přejít k hlavnímu obsahu

Znáte tajemství zdravých vlasů?

Určitě se o ně dobře staráte. Myjete vlasy kvalitním šamponem, ošetřujete je kondicionérem i maskou. Ani to ale nestačí. Pokud chcete, aby byly opravdu zdravé, je potřeba věnovat pozornost pokožce hlavy. Co dělat a čeho se naopak vyvarovat?

Pokožka hlavy je vrstva kůže, ve které se nacházejí vlasové cibulky. Zároveň slouží jako ochrana hlavy a tím, že jsou v ní i mazové a potní žlázy, reguluje tělesnou teplotu. Zdravá pokožka hlavy je dobře prokrvená, narůžovělá a obsahuje zhruba 100 000 až 150 000 vlasových kořínků. Narušení její rovnováhy může mít celou řadu příčin. 

Podráždění, svědění, vypadávání

Základem krásných, silných vlasů je nepoškozená pokožka hlavy. Právě proto je velmi důležité, aby byla zdravá a zásobovala vlasy živinami, které potřebují pro svůj růst. Každý vlas tvoří vlasový kořínek (cibulka) a vlasový stvol, tedy samotný vlas. Jakmile je narušena rovnováha pokožky hlavy tzv. mikrozáněty, dá vám to téměř okamžitě najevo.

Jasným signálem je například podráždění, svědění, pálení, zarudnutí či lupy. Trápit vás může také nadměrné vypadávání vlasů nebo to, že jsou mastné či suché. Ano i tyhle problémy mají co do činění s vlasovou pokožkou, přestože se projevují na vlasech. Jen pro váš klid - denně každému z nás vypadne přibližně stovka vlasů, což souvisí s vlasovým cyklem, který se stará o neustálou obměnu vlasů. Pokud vám jich ale vypadává příliš, zpozorněte. Důvody poškození vlasové pokožky můžou být různé… 

Čím ovlivňujete stav vlasů?

Z vnějších faktorů je to třeba přehnaná péče špatně zvolenými vlasovými produkty, změna ročních období, časté barvení vlasů, příliš horký vzduch při fénování, infekce, parazité a podobně. K vnitřním faktorům patří mimo jiné sklon k ekzémům, hormonální změny, stres, únava, neodhalený zdravotní problém či jen nevhodná strava a s tím související nedostatek živin. Jakmile totiž vlas nedostává „potravu“, vypadne.

Doporučuje se mýt si vlasy 2x až 3x týdně jemným neparfémovaným šamponem bez silikonů a konzervačních látek, používat kondicionér a jednou za týden masku. Pamatujte také na to, že příliš horká voda stimuluje produkci kožního mazu, proto používejte vlažnou. Jednou týdně prospěje vlasové pokožce extra péče v podobě peelingu, čistící masky, speciálního tonika, šamponu proti lupům a podobně.

Jaké látky jsou nejlepší pro vlasovou pokožku a co dalšího vlasy potřebují, zjistíte v listopadovém Světě ženy, který je právě v prodeji!