Přejít k hlavnímu obsahu

Největší chyby při mytí vlasů, kvůli kterým máte vlasy splihlé, mastné nebo roztřepené: Které nedostatky v péči o kadeře se týkají i vás?

Info ikona
Chyby při mytí vlasů

Krásné, dlouhé a zářivé kadeře jsou snem většiny dívek a žen. Jenže abyste jich docílila, musíte se o své vlasy správně starat. Jedině tak bude vaše kštice zdravá, pevná a lesklá. Ovšem není péče jako péče. Jednou z jejích nejdůležitějších zásad je důkladné mytí vlasů. Jenže právě v tom mnoho lidí hodně chybuje. Zjistěte, jaké jsou ty nejčastější přešlapy při umývání vlasů.

Nesprávné mytí vlasů často způsobí, že jsou vlasy poškozené, vysušené nebo roztřepené, některé se zase začnou příliš mastit. Navíc je překvapující, že i když umývání hlavy patří mezi základní hygienické rituály, chybuje v něm většina lidí. Jaké jsou podle kadeřníků nejčastější nedostatky?

Nevhodný šampon

Jednou z nejčastějších chyb, které mohou pokazit kvalitu vaší kštice, je výběr nesprávného šamponu. Je důležité, aby byl vhodný právě pro váš typ vlasů. To znamená, že šampon, který dokonale vyhovuje vaší kamarádce, vám už tolik vyhovovat nemusí. Před nákupem šamponu tedy raději ze všeho nejdřív ověřte, jaký typ vlasů vlastně máte. Jsou vaše kadeře kudrnaté, hladké, rovné, suché nebo se rychle mastí?

Všechny vlastnosti vašich vlasů berte při výběru šamponu v potaz, a kupte si jen přípravek, který je pro ně vhodný. Neméně důležitá je ale také dostatečná kvalita šamponu. V případě, že si nevíte s výběrem rady, nechte si poradit od své kadeřnice. Nekvalitní přípravek může vaše vlasy příliš zatěžovat. Raději si tedy připlaťte za ověřenou značku šamponu. Další možnou alternativou jsou i bylinkové šampony a masky na vlasy, které si můžete namíchat i sama doma.

5 chyb, které poškozují vlasy při sušení

svetzeny.cz

Na teplotě záleží

Dalším poměrně častým nedostatkem mnoha žen při mytí vlasů je jejich oplachování příliš horkou vodou. I když se řadíte mezi „teplomilky“, vaše vlasy horkou vodu pravděpodobně moc neocení. Ba právě naopak se vlivem horké vody podle vlasových expertů mohou začít více mastit. Preferujte proto při umývání vlasů raději vlažnou vodou, kterou na úplný závěr umývání přepněte na studenou. Vaše vlasy budou díky studenému oplachu mnohem více lesklé a lépe se zatáhnou.

Šampon do délek vlasů

Většina lidí opakuje při umývání vlasů pořád dokola stále tu stejnou a přitom podstatnou chybu. Šampon totiž nanáší nejen na pokožku hlavy k vlasovým kořínkům, ale také do jejich délky. Tam však šampon nemá co dělat, protože vlasy zbytečně zatíží. Pamatujte proto, že do délek vlasů patří pouze kondicionér nebo maska na vlasy. Zatímco šampon vlasovou strukturu otevírá, kondicionér ji správně uzavře a zpevní, takže zabraňuje následnému poškozování vlasů a usnadňuje jejich rozčesávání. V případě kondicionéru se ale naopak vyhněte jeho aplikaci ke kořínkům.

Světlejší vlasy díky přírodě: Staňte se plavovláskou s pomocníky ze spíže

svetzeny.cz

Všeho moc škodí

Na známém rčení „všeho moc škodí“ je rozhodně hodně pravdy. A platí to i v případě množství šamponu, který na vlasy nanášíte. Některé dámy se totiž domnívají, že více šamponu učiní jejich vlasy zářivější a čistější. Jedná se ale o jednu z nejčastějších chyb. Příliš velké množství šamponu totiž jeho účinky rozhodně nijak nenásobí. Naopak je zde nebezpečí, že se vám šampon ve větší dávce nepodaří z vlasů dostatečně vymýt. Neúplné vymytí šamponu vaše kadeře zatěžuje a rozhodně jim neprospívá. V některých případech může způsobit i větší maštění vlasů či stojí za problémy se suchou pokožkou hlavy.

Příliš kosmetických přípravků na vlasy nebo žádný?

Některé dámy se v domnění, že jejich vlasy nejsou dostatečně oslnivé, snaží navrátit jim ztracený lesk a formu nanášením příliš velkého množství vlasových přípravků najednou. To je ale velká chyba. Právě nadužívání kondicionérů, balzámů či masek na vlasy vaše vlasy zbytečně zatěžuje a ztrácí svůj efekt. Po každém mytí vlasů si tedy bohatě vystačíte s kondicionérem. Masky nebo balzámy na vlasy je vhodné nanášet maximálně jednou až dvakrát týdně, abyste zachovala jejich vyživující účinky na vaši kštici.

Mezi lidmi se ale najde také opačný nedostatek v mytí vlasů. Někteří jedinci totiž po umývání šamponem zcela vynechávají aplikaci kondicionéru. To je však velká chyba. Kondicionér napomáhá vlasové struktuře se zpět zatáhnout, zjemňuje ji, a zabraňuje tak následnému poškozování vlasů. Kromě toho usnadňuje i rozčesávání vlasů, takže vás díky němu už vlasy nebudou při česání tahat a zamezíte i jejich třepení z neopatrného rozčesávání.

Krásnější díky potravinám: Které musíte jíst pro lepší pleť, vlasy a nehty?

svetzeny.cz

Rady kadeřnice: Několik jednoduchých kroků jak si správně umýt a vysušit vlasy. Nedělejte zbytečné chyby!

svetzeny.cz

Avokádová, banánová nebo rumová? 3 domácí masky na vlasy, které dodají vaší hřívě lesk a sílu

svetzeny.cz