Přejít k hlavnímu obsahu

4 mobilní aplikace, které vám o prázdninách vytrhnou trn z paty

S ohledem na koronavirovou situaci to vypadá, že většina Čechů stráví nadcházející prázdniny doma, v tuzemsku. Podle průzkumů jich letos vyrazí do zahraničí pouhých 13 %, a to zejména k našim sousedům, na Slovensko, do Rakouska nebo také do oblíbeného Chorvatska. Jaké aplikace je dobré stáhnout si do mobilu, než vyrazíte na cesty?

Záchranka v mobilním telefonu 

Zdraví je na prvním místě, tím by se měl řídit každý. Přesto to zejména v létě bývá problém. Podle statistik jsou totiž letní měsíce jedny z nejrizikovějších. Ministerstvo zdravotnictví uvádí, že k nejvíce úrazům dochází v srpnu, jenom u dětí je jich více než 3 tisíce. Aplikací, která by v telefonu rozhodně neměla chybět, je Záchranka. Ta jenom za loňský rok pomohla více než 40 tisícům uživatelů. Stačí třívteřinové zmáčknutí symbolu červeného tlačítka a bude odeslána nouzová zpráva s přesnou polohou, kde se zraněný nachází a zároveň dojde k vytočení linky 155. Aplikace je uzpůsobena také neslyšícím a využít ji lze jak na území ČR, tak v Rakousku, Maďarsku a na slovenských horách. Kromě dalšího obsahuje interaktivní návod první pomoci nebo Lokátor, pomocí kterého je možné najít nejbližší pohotovost či místo s defibrilátorem. 

Už žádné směnárny, vyměňte si peníze online

Vládní semafor určující země k vycestování dal sice zelenou do většiny zemí Evropy, dá se ale očekávat, že Češi zůstanou věrní Slovensku, Rakousku i Chorvatsku. Vyjma chorvatských Kun se cesty k našim sousedům pojí s cestou do směnárny a výměnou Korun za Eura. Jak a kde peníze směnit co nejvýhodněji? Nevyplatí se i v zahraničí platit kartou? Užitečnou aplikací je v tomto případě MONETA Smart Banka, jejíž součástí je i online Směnárna, kde se kurzy mění během vteřin, a to podle aktuální situace na trhu. K tomu, aby se Směnárna aktivovala, je třeba jeden korunový a jeden devizový (v cizí měně) účet. Ten se dá zařídit na několik málo kliknutí v mobilu. Pak už stačí mezi těmito účty převádět peníze dle aktuálního kurzu, čímž lze ušetřit nejen cestu do směnárny či na pobočku banky, ale také stovky korun. Kromě online směnárny je další důležitou funkcí také možnost okamžitého zablokování karty při její ztrátě. 

Hlášení škod bez zbytečného papírování 

Desetitisíce lidí vyrážejí na dovolenou autem či vlakem, což s sebou přináší určitá rizika. Může jít o dopravní nehodu, úraz či ztrátu zavazadel. S prožitím prázdnin v klidu a bez stresu může pomoci pojištění, díky kterému lze předejít nechtěným a mnohdy také vysokým výdajům. Pokud už k nějaké takové situaci dojde, je nutné vzniklou škodu nahlásit. Díky pojišťovně Uniqa můžete vyřídit škodu přímo z mobilu, a to v jednoduché webové aplikaci, kde celý proces zvládnete během několika minut. Stačí zadat základní informace o škodě a u jednoduchých škod si můžete jejich náhradu rychle spočítat a do druhého dne mít peníze na účtu. 

Naplánuje výlet, upozorní před kolonou aneb ideální společník na cesty

Komu se to alespoň jednou nestalo – po cestě na dovolenou stačí jednou špatně odbočit a už se „vezete“. Papírové mapy vystřídaly ty v mobilu, bez nichž se dnes obejde už jen málokdo. Největším oblíbencem Čechů je bezesporu aplikace Mapy.cz. Umožňuje navigaci včetně hlasových povelů i v offline režimu a zároveň zobrazí např. předpověď počasí pro jakékoliv místo na světě. Pomůže také s inspirací na výlety, stačí jen vyhledat místo, v jehož okolí chcete hledat, a zobrazí se seznam atrakcí. Stejně tak pomůže od bezcílného bloumání a naplánuje procházku či projížďku na kole v požadované délce, náročnosti a lokalitě. Nově upozorní také na možná zdržení na cestě v podobě uzavírek nebo kolon a automaticky navrhne jinou cestu, čímž mnohdy ušetří spoustu času a vy si tak budete moct užít dovolenou bez nečekaných překvapení.