Přejít k hlavnímu obsahu

Jak dnes vypadá Petr Bajza ze seriálu Bylo nás pět: Natáčení pro něj bylo kvůli výpraskům utrpení

Příběhy knihy Bylo nás pět spisovatele Karla Poláčka se sice odehrávají kolem roku 1930, přesto jsou stále oblíbené. Nejinak je tomu i v případě jejich televizního zpracování. Stejnojmenný seriál, který natočila v devadesátých letech Česká televize, je plný výborných hereckých výkonů. V hlavní dětské roli se tenkrát představil Adam Novák, kterému mnozí předpovídali hvězdnou kariéru. Jenže on se postupně z obrazovek vytratil. Kde je mu konec?

Když se režisér Karel Smyczek rozhodoval, koho obsadí do rolí dětských postav v úspěšném seriálu Bylo nás pět, měl Adam Novák na kontě už několik hereckých zkušeností. Objevil se už v šesti letech v pohádce Motýlí křídla, zahrál si také v seriálu Arabela se vrací a účinkoval také v Dismanově rozhlasovém dětském souboru. Pro roli Péti Bajzy byl jako stvořený, protože ačkoliv chodil do osmé třídy, vypadal jako druhák, ale díky svému věku měl všechny předpoklady náročnou roli zvládnout.

Natáčení bylo pro Adama Nováka utrpení

Ačkoliv Adam Novák působí v roli Péti Bajzy naprosto přirozeně a uvolněně, při natáčení vždy na růžích ustláno neměl. Naopak, občas prožíval docela peklo, přesto ale překonal svůj strach a situaci zvládl. Herec má například obrovský strach z výšek, v seriálu ho ale čekala scéna, ve které létá. Ačkoliv ho kaskadéři perfektně zajistili a nemusel tak mít důvod k obavám, fobie se ozvala a Adam tak trpěl nejen při natáčení, ale také při kamerových zkouškách.

Postava Péti Bajzy se také čas od času dočkala výprasku rákoskou od svého otce Vendelína Bajzy v podání Oldřicha Navrátila. Ačkoliv měl Adam při natáčení těchto scén vždy vycpané kalhoty, stalo se že mu to příliš nepomohlo. Oldřich Navrátil se totiž párkrát nechtěně trefil vedle a způsobil tak mladému herci pořádná jelita, které Adam po natáčení všem ukazoval.

Roztomilý klučík ze seriálu Báječná léta se stal postrachem žen: Fred Savage byl obviněn z nevhodného chování při natáčení

V devadesátých letech si Freda Savage (47) všichni zamilovali. Příběhy malého chlapce, který se zamiloval do krásné Winnie a jeho potrhlé rodiny v seriálu Báječná léta, sledovali diváci po celém světě. Roztomilý kluk je ale pryč a herec nyní čelí obviněním, že na place obtěžoval kolegyně více, než by si mohl ze své pozice dovolit.
svetzeny.cz

Se sestrou po boku

Málo se to ví, ale Adam Novák nebyl jediný herecký talent v rodině. Jeho sestra Sandra Nováková je dnes známá a úspěšná herečka a byla to právě ona, která si po boku svého bratra zahrála v seriálu Bylo nás pět Evičku Svobodovou zamilovanou do postavy Péti Bajzy. Zvláštní, říkáte si? Možná, mezi sourozenci ale zřejmě před kamerami fungovala zvláštní chemie, protože se v podobné situaci ocitli také ve filmu Český Robinson, kde k sobě jejich postavy též chovaly city.

Roli v seriálu zvládl Adam Novák na výbornou a tím se mu otevřely dveře do hereckého světa dokořán. Částečně toho využil a po skončení Bylo nás pět si ještě několikrát zahrál. K vidění byl například v seriálu Zdivočelá země nebo ve filmech Romeo, Julie a tma, Modrý Mauritius či Taková normální rodinka. Jeho definitivně poslední hereckou štací pak bylo v roce 2010 účinkování v seriálu Cesty domů.

Pamatujete si na dnes legendárního Čáryfuka? Děti socialismu nešikovného čaroděje hltaly, příběhy bavily celou rodinu

Potrhlý čaroděj, jenž se dostane do světa sedmdesátých letech, bavil diváky po celém světě. Jeho představitel Geoffrey Bayldon (†93) měl na svém kontě zajímavou řádku filmů, přesto pro všechny navždy zůstane neschopným černokněžníkem. Úsměvná dobrodružství Čáryfuka by asi u dnešních dětí příliš neobstála, ale děti socialismu nešikovného čaroděje hltaly.
svetzeny.cz

Poté se rozhodl s hraním definitivně skoncovat a věnovat se své druhé kariéře – scénografii. Tu studoval na střední průmyslové škole a když se kdysi rozhodoval, kterému povolání má dát přednost, scénografie vyhrála. Byl to ale dlouhý boj, protože ještě během studií vystupoval v pražském divadle Rokoko, kde vydržel dvanáct let. Poté z divadla odešel, aby se scénografii mohl věnovat naplno. Prkna, která znamenají svět, však opustil pouze jako herec, v rámci svojí profese s divadlem stále spolupracuje a k tomu se věnuje malování i sochařině. S rodinou žije v Praze a i když mu nabídky na role v seriálech stále přicházejí, zarputile je odmítá.

Adam Novák v roli Péti Bajzy v seriálu Bylo nás pět
Zdroj článku