Přejít k hlavnímu obsahu

Galerie: Uma Thurman a další celebrity, které se staly matkami po 40

Info ikona
Uma Thurman

Mateřství je jedním z nejkrásnějších a zároveň nejnáročnějších zážitků, které život může nabídnout. Ačkoli dříve ženy rodily o mnoho dříve, stále více žen se rozhoduje pro mateřství až po 40. narozeninách. Tento trend s sebou nese určitá rizika, ale také i přínosy. Podívejte se do naší galerie, které celebrity se rozhodly pro pozdější mateřství

Sourozenci nejslavnějších celebrit: Jak vypadají a čeho dosáhli? Najdeme zde podnikatele, pekařku i vizážistku

svetzeny.cz

Mateřství v pozdním věku s sebou přináší určité komplikace a rizika

S postupujícím věku se zvyšuje riziko určitých zdravotních komplikací během těhotenství, jako jsou vysoký krevní tlak, cukrovka či genetické anomálie plodu. Také se snižuje schopnost ženy otěhotnět, a to zejména po 35. roce života. Tím se může prodloužit doba, po kterou se žena snaží o početí a leckdy je pak jediným řešením umělé oplodnění. Také riziko potratu je u starších matek vyšší než u těch mladších.

Dědičnost po rodičích: Po matce můžete mít nejen chronické nemoci

svetzeny.cz

Pozdní mateřství má však i svoje výhody

Ženy staršího věku mají často více životních zkušeností a jsou emočně zralé, což jim může pomoci lépe porozumět a zvládat náročné situace spojené s mateřstvím. Také je velký předpoklad, že po čtyřicítce mají ženy často stabilní kariéru a finanční situaci, což může vytvořit prostor pro větší finanční jistotu během mateřské dovolené a v prvních letech péče o dítě. Navíc ženy, které se rozhodnou stát matkami až po 40, často tento krok promýšlejí pečlivěji. Jsou většinou lépe připraveny na závazek, který s mateřstvím souvisí. V pozdějším věku mají ženy také často už pevné a stabilní vztahy, což může znamenat silnější a trvalejší partnerství při výchově dítěte a stabilní rodinné prostředí.

Mateřství po 40 není nic špatného, jen je třeba lépe zvážit

Mateřství po čtyřicítce může být náročnější, ale také nesmírně obohacující zážitek. Každá žena je jedinečná a má své vlastní životní plány, které si vybírá. Při rozhodnutí mít dítě v pozdním věku by měla zhodnotit svůj zdravotní stav a všechna rizika, ale i přínosy spojené s pozdním mateřstvím a rozhodnout se podle okolností.

Zdroj článku