Štědrovečerní princezna Sofie Anna Švehlíková: Herectví se kvůli slavným rodičům vyhýbala, genům však „neutekla”

Gabriela Maryšková | 28/11/2025
Sofie Anna Švehlíková
Foto: Česká televize

Přidejte si Svět ženy do oblíbených na Google zprávách

Z malé holčičky, která se držela maminčiny sukně, vyrostla krásná slečna, jež má za sebou velkou filmovou roli. Sofie Anna Švehlíková (19) se představí jako princezna v nové štědrovečerní pohádce. Herectví se však kdysi hodně bránila, protože se to od ní kvůli slavným rodičům tak nějak očekávalo, a naopak šla právě proti tomu, aby kráčela v jejich stopách. Nakonec však silné geny zvítězily a vy se můžete o letošních Vánocích přesvědčit, jestli opravdu podědila velký talent.

Sofie Anna Švehlíková neplánovala být herečkou. Ba co ví, herectví se však kdysi hodně bránila, protože dva herce už měla doma v podobě velmi slavných rodičů. A protože se její kariéra tak nějak přirozeně očekávala, šla pohledná dívka právě proti tomu. Nakonec však silné geny zvítězily a my už za okamžik uvidíme, jestli nadaná dívka opravdu podědila velký talent. Oba rodiče patří k excelentním hercům, o dědečkovi, Aloisu Švehlíkovi, legendě našeho filmu, nemluvě. I to mohl být jeden z důvodů, proč se Sofie snažila umělecké branži vyhnout. Jenže člověk míní a osud mění a nakonec se to ani v Sofiině případě nepovedlo a herectví začalo mladou dámu bavit.

Štědrovečerní debut

Další pokračovatelka slavného rodu vstupuje dnes na hereckou scénu. Pokud se zadíváte Sofii do tváře, zjistíte, že je kopií slavné maminky Jitky Schneiderové a podědila po ní nejen kočičí oči. Po otci, oblíbeném herci Davidu Švehlíkovi jistě také mnohé podědila, ale Jitce jako by z oka vypadla. Sofie se díky povolání rodičů odmala pohybovala v záři reflektorů a zejména s maminkou byla k vidění na mnoha společenských akcích. A stejně jako Jitka Schneiderová na každé akci září a je považována za jednu z našich nejstylovějších a nejlépe oblékaných hereček, i u Sofie bylo možné, že by se mohla díky krásné a zajímavé tváři a výstavní postavě stát klidně modelkou. Po mamince podědila Sofie i skvělý vkus za módu. Ostatně, i princeznovské šaty jí velmi sluší. 

Mladá kráska se však bránila jakémukoli doteku uměleckého světa a rozhodně nechtěla zapadnout do klasické rovnice, že když jsou rodiče herci, její životní a profesní dráha je předem dána „Tím, že právě všichni očekávají, že budu herečka, tak jsem chtěla jít hodně proti tomu a říkala jsem, že já teda herečka rozhodně nebudu,“ uvedla Sofie pro Extra.cz. Jenže postupně zjistila, že geny opravdu podědila a práce před kamerou ji velmi naplňuje a baví.

Roman Zach
Syn dlouhána Romana Zacha: Upřímný Prokop kráčí v tátových stopách. Na začátku s tím ale herec nesouhlasil

Pohádková princezna se vypracovala sama

Známé příjmení s sebou samozřejmě nese určitá stigmata, kterým se potomci zkrátka nevyhnou, především řeči o protekci. Jinak tomu není ani v případě slečny Švehlíkové. „Lidi na to naráží a často, ale není to tak, vůbec nevědí, jak to chodí. Nikdy tam nebyly žádné tlačky a nic takového,“ popsala herečka, že vždy si musela projít klasickými castingy a bylo jen na režisérech, jestli se jim zalíbí, nebo zkusí štěstí jinde. A získat hlavní roli ve štědrovečerní pohádce rozhodně není vděčný úkol. 

Sofii se podařilo získat hlavní roli princezny, a to ještě po boku sympatického herce, hvězdného Oskara Hese. Tady dvojice by nám letos měla zpříjemnit nejkrásnější večer v roce. Jak ale všichni víme, štědrovečerní pohádka jen málokdy u diváků zaboduje. Podařilo se to ale například Sofiinu tatínkovi Davidu Švehlíkovi v krásné pohádce Krakonošovo tajemství, která sice nebyla štědrovečerní, ale měla premiéru 25. prosince 2022 a jednoznačně zabodovala. „Snažím se to ale neřešit. Zároveň je hezké, že pohádka je očividně dost zásadní součást Vánoc pro většinu lidí,“ přiznala Sofie pro magazín Idnes.cz, že role princezny byla její vysněnou.

David Švehlík a Jitka Schneiderová
David Švehlík a Jitka Schneiderová: Hvězdný pár se kdysi rozpadl kvůli nevěře žhavé zrzky. Dnes mají krásnou dceru a oba našli lásku

Studium herectví však Sofii Švehlíkovou neláká

Mimo práce před kamerou už má Sofie za sebou také divadelní zkušenost a hned po boku maminky Jitky v inscenaci Absolvent. O studiu na herecké škole však vůbec neuvažuje a zaměřila se na humanitní studia. „Asi mě ovlivnilo i domácí prostředí, vidím, že není dobré sázet jenom na jednu kartu, protože je to nejistá profese,“ popsala mladá herečka, že si však ráda udělá nějaké kurzy, aby se v herectví dále posouvala.  

Na svůj věk je Sofie velice vyspělá a je vidět, že o své budoucnosti přemýšlí. Herectví je pro ni zatím příjemným koníčkem ke studiu, ale třeba se za čas vše změní, pokud budou přicházet zajímavé nabídky na role. Ráda by si také zahrála s tatínkem, tak snad bude její prosba u režisérů brzy vyslyšena. A my se necháme překvapit, jestli letošní štědrovečerní pohádka u náročných diváků zaboduje, ale jedno je jisté, rodí se nová hvězda nastupující herecké generace.    

V případě hereckých rodičů v mnoha případech nepadá jablko daleko od stromu. Věděli jste, že hvězda seriálu Polabí František Ferdinand Hlavica je synem slavné herečky?

Dostávala jsem dřevákem na zadek: Herečka Zuzana Zlatohlávková otevřeně nejen o svém divokém temperamentu a tenisové kariéře

Sofie Anna Švehlíková Jitka Schneiderová David Švehlík slavní rodiče vánoční pohádka Talent

Nejčtenější články

Kvíz: Nejtěžší letec i křikloun roku. Otestujte se, jak dobře znáte ptačí šampiony Andělský horoskop na týden od 22. června: Berani pocítí obrovskou vlnu odvahy, Panny by měly věřit nečekaným náhodám „Na Den otců dostanu víno, ale děti si na mě neudělají hodinu čas,” je smutný Daniel

Doporučujeme

Načíst další