Přejít k hlavnímu obsahu

10 věcí, které se šperky nedělejte

Info ikona

Krásné šperky jsou vaší ozdobou a zaslouží si také patřičnou péči. Zjistěte, v jakých situacích byste měli oblíbený řetízek nebo prstýnek raději odložit a jak se o šperky starat.

1. Jít se šperky do chlorovaného bazénu či termálu

Pokud vyrazíte do bazénu, k moři nebo do termálních lázní, šperky byste měla sundat. Chlorovaná voda a termální prameny způsobují, že zlato i stříbro černá a slaná mořská voda nejenže šperkům nevadí, ale například zlatu může dodat i nový lesk. Také kameny organického původu jako jsou perly, korály nebo tyrkysy raději před vstupem do bazénu odložte, jsou totiž choulostivé a chlor i různé chemické sloučeniny by je mohly poškodit.

2. Připravovat těsto s prsteny na rukou

Při běžné přípravě jídla nemusíte prstýnky sundávat, tedy pokud se zrovna nechystáte zadělávat těsto na knedlíky… Jakmile by se totiž těsto dostalo do šperku, nejspíš bychom je z něj jen složitě dostávali a museli ho pak nechat vyčistit ultrazvukem. Opatrní také buďte, máte-li prsten s perlou, která by mohla reagovat změnou barvy a povrchu třeba na potřísnění octem nebo při kontaktu se zelím či červenou řepou.

3. Uklízet bez gumových rukavic

Většina pracích a čisticích prostředků obsahuje bělidla, chlor a další chemické látky, které můžou poškozovat především kameny organického původu. Proto je lepší při úklidu šperky sundavat, případně si zvyknout používat klasické gumové rukavice.

4. Krémovat se s prsteny na rukou

Kosmetické krémy a emulze sice šperky vyloženě nepoškodí, ale pokud třeba pravidelně přicházejí prstýnky do styku s krémem na ruce, ztrácejí lesk a třpyt a musíte je potom častěji čistit v ultrazvuku.

5. Lakovat si vlasy s nasazenými náušnicemi

Měli byste si náušnice zakrýt, když si lakujete vlasy? Doporučuje se spíše náušnice nandavat až po úpravě a nalakování účesu. Hlavně náušnice s perlami vysloveně trpí, protože perla zmatní a musí se znovu leštit do lesku.

6. Vystavovat šperky vysokým teplotám

Některé vzácné kameny, například smaragdy, můžou reagovat na vysoké změny teplot i tím, že změní barvu, nebo dokonce prasknou. Proto je lepší nenosit ani neodkládat šperky v místech, kde hrozí velký žár. Například v okolí krbu nebo třeba u táborového ohně. Výjimečně odolný je v tomto ohledu diamant, který vydrží neporušený, i když se dostane do styku s ohněm.

7. Nerespektovat křehkost perel

Perly jsou z organického materiálu – perlorodky, proto jsou velmi choulostivé na mechanické poškrábání a působení chemických látek. „Šperky s perlami si nasazujte až na konec make-upu, po aplikaci parfému i laku na vlasy. Aby neztratily svůj lesk a třpyt, vyžadují pravidelnou péči, která nemusí být nijak složitá. Stačí je čistit slabým roztokem jemného mýdla,“ doporučuje Ester Engelová Odstrčilová šperkařského ateliéru.

8. Brát šperky do prašného prostředí

Žádným šperkům nesvědčí pobyt v prašném prostředí, popel nebo písek klenotům mohou ublížit. Měli byste na to myslet pokaždé, když se rozhodnete udělat velký úklid, vyčistit kamna nebo s dětmi vyrazíte na pískoviště.

9. Nepečovat o šperky

Běžnému opotřebení nejvíce podléhá stříbro, protože je nejměkčí, takže se snadno poškrábe, a také působením kyslíku nejdříve černá. Proto je třeba zacházet se stříbrem značně ohleduplně. U čištění stříbra doporučujeme vyhnout se častému čištění a také kontaktu s chemickými látkami kyselého charakteru, které urychlují černání. Zlato a platina oproti stříbru vydrží víc, nicméně to neznamená, že byste se o ně nemuseli starat. Pro čištění doma využívejte leštící hadřík, který je napuštěný speciálním roztokem (seženete například v drogerii).

10. Neodložit šperky při sportování

Pokud se chystáte do tělocvičny či sportovat v přírodě, měli byste všechny šperky raději nechat doma, jinak jim hrozí mechanické poškození. „Nejvíc náchylné k poškrábání jsou přírodní kameny v rozmezí tvrdosti Richterovy stupnice (od 7-8), jako jsou české granáty, morganity, aquamaríny nebo smaragdy. Určité nečistoty v nich (tzv. inkluze) můžou způsobit i odštípnutí kamene při nárazu. Naopak safíry a rubíny mají tvrdost 9 a jsou velmi odolné proti poškrábání a nárazu. Nejodolnější proti otěru je pak diamant, který má na Richterově stupnici tvrdost 10,“ vysvětluje rozdíly zlatník Marek Odstrčil.