Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Uspějete v testu zaměřeném na české vynálezy? Vyzkoušejte si svoje znalosti a paměť

Zlaté české ručičky, říká se o nás v zahraničí. Česká schopnost něco vyrobit, vymyslet nebo opravit neobvyklým, improvizovaným, ale účinným způsobem je vyhlášená. Stejně jako některé vynálezy, které se rozšířily do celého světa. U mnohých předmětů byste možná nehádali, že vznikli u nás.

Česká republika je sice v porovnání se světovými velmocemi maličká, přesto existuje řada důvodů, proč se o nás ve světě dobře ví. A není to jen proto, že máme nejlepší pivo. Můžeme se pyšnit také řadou vynálezců, které mají na svědomí čeští vědci a badatelé. Tyto vynálezy jsou dnes používány po celém světě a řada z nich je potřebná pro běžný život.

Jména těchto vynálezů, věcí a slov ve světě zdomácněla, i když řada lidí neví, kdo za nimi vlastně stojí, nebo kde se vůbec vzaly. Někdy to však nevědí ani sami Češi. Jak jste na tom vy? Máte přehled v tom, co nás proslavilo ve světě? Zjistíte to v našem kvízu!

Kvíz: Mlsné jazýčky za socialismu. Vyzkoušejte si, jak dobře si pamatujete komunistické lahůdky

Ačkoliv regály v samoobsluhách často během totality zely prázdnotou a na mandarinky a banány se před Vánocemi stály dlouhé fronty, na některé dnes již neexistující socialistické pochutiny dodnes vzpomínáme a některé se dokonce udržely v jídelníčcích dodnes. Jak dobře si je pamatujete?
svetzeny.cz
Zdroj článku