Přejít k hlavnímu obsahu

Co se stane s vaším tělem, když budete pít pivo každý den: Pivo může být zdraví prospěšné, je ale potřeba dodržovat určitá pravidla

Pivo považujeme za národní nápoj a někteří si bez něj nedokáží představit pořádný odpočinek. Pivem rádi zapíjíme vydatný oběd nebo si u něj posedíme s přáteli v hospodě. Ačkoli se v něm nachází spousta zdraví podporujících látek, rizikový je jeho obsah alkoholu. Je škodlivé dát si každý den jedno pivo? A co se stane s vaším tělem, když budete popíjet pivo pravidelně?

Pivo je plné vitaminů a minerálů

K uvaření piva sládek potřebuje čtyři základní suroviny: vodu, obilný slad, chmel a pivovarské kvasnice. Díky těmto složkám se do piva dostává celá řada vitaminů a minerálů. Kromě draslíku a sodíku jsou v pivu hojně zastoupeny také chloridy, vápník, hořčík, fosfor a křemík. Pivo ale není chudé ani na vitamíny. Nejvíce vitaminů jsou ze skupiny B, a to hlavně díky obilnému sladu a pivovarským kvasnicím. Ačkoli pivo obsahuje také alkohol, jeho pozitivní účinky převažují nad těmi negativními. To ale platí za předpokladu, že pivo pijete s mírou i s rozumem. “Co se týče piva, tak stále jde o alkoholický nápoj a musí se s ním zacházet opatrně, čili pít ho střídmě. Takový způsob konzumace může pomáhat kardiovaskulárnímu systému. Podle některých odhadů jde o 20 gramů čistého alkoholu na den pro ženy a 40 gramů pro může,“ upozornil Pavel Dostálek, světově uznávaný vědec, který se zaměřuje na chemické procesy doprovázející výrobu piva v rozhovoru pro Radiožurnál.

 

Co se stane s vaším tělem, když budete pít mrkvovou šťávu každý den

K nápravě mnohých zdravotních problémů mnohdy nepotřebujete žádné léky ani zázračné doplňky stravy. Často pomůže pouhá změna jídelníčku a přechod na odlehčenou stravu plnou vitamínů, fytoživin, vlákniny a dalších prospěšných látek. Zkuste pravidelně popíjet mrkvovou šťávu a budete se cítit o mnoho lépe.
svetzeny.cz

Co se stane, když budete pravidelně pít pivo?

Pokud se budete držet střídmé konzumace, pivo může mít příznivý vliv v oblasti prevence řady civilizačních chorob. Podle vědecké studie u dospělého jedince může snížit riziko aterosklerózy, redukovat stres, podporovat krevní oběh i trávení a některé složky obsažené v pivu mají dokonce protinádorový a antibakteriální charakter. „U jakéhokoliv alkoholického nápoje je základem jednoznačně střídmá konzumace, což v případě piva znamená maximálně půl litru až litr denně u mužů a 0,6 litru denně u žen. V takovémto množství má pivo pozitivní vliv především na kardiovaskulární systém, vylučovací i trávící systém,“ píše MUDr. Petr Matloch na webových stránkách nemocnice AGEL Třinec-Podlesí. “Střídmá konzumace piva konkrétně snižuje míru aterosklerózy, neboli kornatění tepen, s čímž souvisí i nižší riziko ischemické choroby srdeční či cévní mozkové příhody. Pivo je také močopudné a zvyšuje vylučování žluči, což eliminuje tvorbu močových a žlučových kamenů. Ne každé pivo je však tělu stejně prospěšné. Kvalita piva se odvíjí od kvality surovin a především vody. Ideální je pitná studniční voda, naopak nehodí se chlórovaná voda. Kvalitní pivo pak obsahuje množství vitamínů, hlavě ze skupiny B, minerály draslík, sodík, hořčík, vápník či chloridy, a také rostlinné polyfenoly, které mají antioxidační účinky,“ dodává MUDr. Matloch.

V kolika letech začíná stáří. Nenápadné příznaky, které značí, že se stáří týká i vás

Generace X překračuje hranice padesátky a přesto se nebojí žít život trochu jinak, než bylo normální u předchozích generací. Padesátka již není pro nikoho známkou staroby. Lidé bývají v tomto věku hodně aktivní, cestují, budují svou kariéru, a stále jsou na ně kladeny vysoké nároky. Jenže biologické hodiny nezpomalují. Jak poznáte, že už se stáří týká také vás?
svetzeny.cz

Pivo dokáže pomoci ženám v menopauze

Díky obsahu fytoestrogenů, tedy látce podobné ženskému hormonu estrogenu, jehož produkce během klimakteria klesá, může být podle vědecké studie pití piva pro ženy v menopauze prospěšné. Řada žen totiž musí pro zmírnění postmenopauzálních symptomů doplňovat hormony formou chemických produktů obsahující fytoestrogeny. Potvrdil to i v Českém rozhlasu Karel Kosař, ředitel Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského v Praze. "Fytoestrogen, který se nalézá v pivu má identické složení jako ženský estrogen. Naším úkolem je vyrobit nízkoalkoholické pivo s vyšším obsahem fytoestrogenů. Jejich vyšší obsah povede ke zlepšení zdraví žen v období menopauzy. Očekáváme, že to povede i ke zpomalení řídnutí kostí, což je negativní fenomén menopauzy."

Zdroj článku