Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Kdo chce kam, pomozme mu tam. Znáte české pranostiky a přísloví? Otestujte své znalosti

Info ikona
Kvíz

V běžném životě je slyšíme už od školky. České pranostiky, rčení a přísloví možná ani neumíme vysvětlit, jisté věty ale máme jednoduše zakódované v hlavě. Otestujte si své znalosti v našem kvízu a zjistěte, zda jsem mistři, nebo vám nějaké znalosti přece jen chybí.

Znáte rozdíl mezi pranostikou, rčením a příslovím?

Tato slovní spojení jsou si podobná, a zároveň velmi odlišná. Přísloví s sebou nese mravní ponaučení, rčení je zase metafora, která vystihuje nějakou typickou situaci a přiléhavě ji komentuje. Pranostika je drobný útvar lidové slovesnosti, předpověď týkající se určitých dnů či období, obzvláště ve vztahu k zemědělství a počasí.

Teorii máme za sebou, nyní je čas na zábavný kvíz

Kvíz ze zeměpisu: Hlavní města států, která by měl znát žák základní školy. Obstojíte?

svetzeny.cz

Věděli jste, že …

Jan Werich vytvořil pohádku s názvem Chlap, kmet a pes, jejíž zvláštností je, že se skládá výhradně z jednoslabičných slov. Byl a zůstává jedním z mála autorů, kteří si uměli pohrát s českým jazykem a jejich láska k němu byla vidět i v jeho tvorbě.

Co se délky týče, tak absolutním vítězem je slovo nejnezdevětadevadesáteronásobitelnější. Nejdelší slovo složené pouze ze souhlásek je čtvrtčtvrť a nejdelší věta ze souhlásek zní takto, a divte se, opravdu dává smysl: Blb vlk pln žbrnd zdrhl hrd z mlh Brd skrz vrch Smrk v čtvrť srn Krč.“

Palindrom znamená v českém jazyce slovo, které se čte stejně ve všech směrech, tedy slova, která se stejně čtou zepředu i zezadu. Jako příklad můžeme uvést několik z nich, jako třeba nepochopen, nepotopen, nezasazen, nezařazen.

Zdroj článku