Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Zjistěte, jak dobře si pamatujete oblíbené večerníčky: Otestujte svou paměť a zkuste získat plný počet bodů

Večerníček patřil historicky k jednomu z nejoblíbenějších dětských televizních pořadů u nás. Po dlouhá desetiletí je nedílnou součástí každodenního života mnoha rodin. Pro mnoho dospělých pak tato krátká pohádka na dobrou noc představuje symbol dětství. Zavzpomínejte na tolik oblíbené večerníčky a otestujte svou paměť v zábavném kvízu.

Večerníček jako každovečerní rutina všech dětí

Určitě si všichni dobře pamatujeme oblíbený rituál, kdy nám před spaním rodiče nebo prarodiče pustili večerníček. Přibližně desetiminutové pohádky, které jsme sledovali každý večer, provázely celé naše dětství. Úvodní scénka s charakteristickou znělkou, na které se objevil chlapec s papírovou čepicí, naznačovala, že je čas se usadit do křesla a užít si oblíbený příběh před spaním. Tvůrcem kreslené postavy Večerníčka byl, dnes již zesnulý, výtvarník Radek Pilař, jehož dílo zanechalo nezapomenutelný dojem na nás všechny. Za legendární pozdrav "dobrý večer" a "dobrou noc" propůjčil svůj hlas tenkrát šestiletý Michal Citavý. Večerníček se poprvé objevil na televizních obrazovkách v roce 1965 a od té doby byl pravidelně vysílán každou neděli. Od roku 1973, kdy bylo zahájeno barevné vysílání, se večerníček vysílá každý den, v současné době na Déčku, což je kanál určený pro děti. 

 

Kvíz: Připomeňte si legendární dvojici Kaisera a Lábuse. Kolik si toho pamatujete z jejich nesmrtelných scének?

Jen málokdo by neznal legendární dvojici komiků a herců Oldřicha Kaisera a Jiřího Lábuse. Scénky z oblíbených pořadů Možná přijde i kouzelník nebo Ruská ruleta ve své době bavily diváky v celém Česku. Schválně, kolik si toho z legendárních scének Kaisera a Lábuse pamatujete vy.
svetzeny.cz

Oblíbené Večerníčky

Jaká pohádka nás čeká ve Večerníčku každý den, to bylo vždy překvapením. Každé dítě má své oblíbené pohádky, ale mezi nejvíce oblíbené patří bezpochyby ty s Krtečkem. Postava Krtečka, vytvořená výtvarníkem Zdeňkem Milerem, je nedílnou součástí české kultury. Určitě si pamatujete první díl s názvem "Jak krtek ke kalhotkám přišel", který jsme všichni zbožňovali. Velkým plusem této pohádky bylo, že Krtečka, na rozdíl od většiny zvířecích postav, nevytvořil Walt Disney, což činí českou pohádku velmi originální. Mezi další oblíbené Večerníčky rozhodně patří i Bob a Bobek - králíci z klobouku. Tito dva králíci, kteří žijí v klobouku kouzelníka Pokustouna, jsou zapamatováni jak dětmi, tak dospělými. Legendární věta "Vstávat a cvičit!" je všem dobře známá. Obě postavy dokonce symbolizovaly Mistrovství světa v ledním hokeji v roce 2015 pořádané Českou republikou. Letos se opět objeví na MS v květnu.

 

Kvíz: Jak dobře znáte legendární prvorepublikové herce a co o nich víte. Otestujte se a zavzpomínejte s námi

Během období První republiky v Československu se české divadelní a filmové scény rozkvétaly díky talentovaným a výrazným osobnostem. Například Vlasta Burian, Oldřich Nový, Adina Mandlová, Eduard Vojan, Lída Baarová, Karel Hašler a další patřili mezi ikony té doby, jejichž umění a výkony zanechaly nezapomenutelnou stopu v historii českého herectví. Kolik toho o těchto a dalších hercích víte? Otestujte své znalosti.
svetzeny.cz

Otestujte se v zábavném kvízu!

Pokud se vám kvíz nezobrazuje, klikněte zde.

 

Zdroj článku