Přejít k hlavnímu obsahu

Šokující seznam Death List: Předpovídá 50 slavných osobností, které v roce 2024 zemřou

Jakkoliv kontroverzní to je, The Death List je webová stránka, která každoročně uvádí jména padesáti známých osobností, které pravděpodobně zemřou. Člověk by nad tím normálně mávnul rukou, ovšem zarážející je fakt, že několik předpovědí v minulých letech opravdu vyšlo. Kdo je na seznamu letos?

The Death List, seznam očekávaných úmrtí

The Death List je každoročně aktualizovaný seznam, který existuje již od roku 1987. Každý rok je na seznamu 50 jmen známých osobností, kterým jeho tvůrci předpovídají v aktuálním roce smrt. Zní to kontroverzně a morbidně, že? Zvláštní a husí kůži nahánějící je ale fakt, že několik předpovězených úmrtí v minulých letech opravdu vyšlo. A nebylo jich málo. Někteří lidé proto každoročně aktualizovanému seznamu opravdu věří, jiným přijdou tyto odhady naprosto zvrácené.

Syn osvětimské zrůdy Josefa Mengeleho: Rolf svého otce do konce života kryl

S činy svého otce Rolf Mengele (79) samozřejmě nesouhlasil, a když se s osvětimským Andělem smrti setkal, chtěl znát pravdu. Josef Mengele (†67) se však jen vymlouval a ani jeho jediný potomek z něho nedokázal dostat přiznání k zrůdnostem, kterých se dopustil za zdmi koncentračního tábora. Přesto Rolf nikdy neprozradil úkryt svého otce.
svetzeny.cz

Které odhady seznamu se opravdu vyplnily?

Jak již bylo zmíněno, tento kontroverzní seznam existuje již od roku 1987. Zatím “nejúspěšnějším” rokem s nejvyšším počtem odhadnutých úmrtí byl rok 2020, kdy zemřelo 20 osobností z 50 odhadnutých. V roce 2020 nás opustili například americký herec Kirk Douglas, módní návrhář Pierre Cardin či zpěvačka Vera Lynn.

V loňském roce se podařilo odhadnout 19 úmrtí slavných osobností. Na seznamu byli například jazzový zpěvák Tony Bennett, spisovatel Milan Kundera nebo podnikatel Mohamed-Al Fayed, jehož syn Dodi zemřel při autonehodě s princeznou Dianou v Paříži v roce 1997.

Hrůzu nahánějící hotel Cecil: Nevyjasněná zmizení, záhadná úmrtí a domov sériových vrahů

Na první pohled je to nenápadná budova jako každá jiná. Hotel Cecil v americkém Los Angeles je však zahalen tajemstvím. Někteří lidé, kteří se zde ubytovali, se už nikdy nevrátili. Záhadnými příběhy se budova hotelu jen hemží. V minulosti se zde dokonce ubytovali dva sérioví zabijáci. Aura tohoto hotelu je pro mnohé nepochopitelnou záhadou.
svetzeny.cz

Jak se vybírají osobnosti zařazené na The Death List?

O tom, kdo bude zařazen na seznam, rozhoduje určitý výbor vždy před začátkem nového roku. Existují tři pravidla, kterými se výbor při výběru řídí: Kandidáti musí být natolik slavní, abychom mohli s jistotou očekávat, že se o jejich smrti bude psát v médiích, kandidáti nemohou být slavní pouze tím, že pravděpodobně brzy zemřou a pouze 25 kandidátů z předchozího roku se může znova objevit na seznamu. Dle loňského zařazení Rolfa Harrise to nejsou pouze oblíbené osobnosti, které se dostávají na seznam. Letošní seznam zahrnuje i osmaosmdesátiletého Josefa Fritzla, který je na seznamu jednoduše označen jako "monstrum".

Kdo je na seznamu v roce 2024

Čtyři nejvýraznější osobnosti letošního roku jsou jména, která se na seznamu objevila i v loňském roce. Na prvním místě je bývalý americký prezident Jimmy Carter, který letos oslaví 100 let. V loňském roce obsadil šesté místo a na seznamu se opakovaně objevuje již po deváté. Herec Dick van Dyke (98) byl loni na vrcholu žebříčku, ale nyní se posunul na druhé místo. Rozhlasový moderátor Pete Murray (98) a americký ekonom Alan Greenspan (97) jsou umístěni na třetím a čtvrtém místě. Na pátém místě se poprvé objevuje papež František (87). Mezi další nováčky patří 93 letý herec Clint Eastwood nebo herečka Julie Waltersová.

A ačkoliv jsme teprve v první polovině ledna, svět už stihli opustit tři z odhadnutých kandidátů: herečka Glynis Johns, politik Derek Draper a německý fotbalista Franz Beckerbauer.