Přejít k hlavnímu obsahu

Jaké jsou hlavní kancelářské trendy pro rok 2024?

Info ikona
Kancelářské trendy

Trendům podléhá vše kolem nás, a to i v oblastech, kde bychom to možná na první pohled úplně nečekali. A tak přestože někomu může připadat, že na kancelářských prostorách není co měnit ani vylepšovat, ve skutečnosti je tomu naopak. Ostatně když se ohlédnete jen o pár let nazpět, uvědomíte si, jak moc se administrativní prostory mění. Jaké jsou aktuální trendy?

Obrovský open space?

Definitivní sbohem již dejme trendu velkých open space kanceláří, které nejen u nás dominovaly na přelomu tisíciletí a na mnoha pracovištích se drží dodnes. Takové kanceláře měly jediný účel – maximální kontrolu zaměstnanců. Problém je, že pracovníci se v takových prostorách necítí dobře. Mají minimální soukromí, během hovorů se vzájemně překřikují, zkrátka nejde o místo, kde by někdo chtěl trávit takřka třetinu produktivní části svého života.

Proto dnes jasně vedou členitější prostory pomocí novodobých dělících stěn či príček, kde spolu nesedí všichni zaměstnanci, ale menší skupinky zaměstnanců, kteří pracují na stejném úkolu či projektu. Mají tak dostatek klidu a soukromí na to, aby se mohli na svou práci soustředit, zároveň mohou pružně konzultovat nejasnosti a rychle hledat řešení aktuálních problémů.

Hlavním trendem jsou neformální prostory

Trendem na poli kancelářských prostor ve velkých firmách jsou neformální prostory. Oproti tomu, jak firmy nad kancelářemi přemýšlely před několika dekádami, jde o obrovskou změnu. Firmy si dobře uvědomují, že v nehostinném prostředí zaměstnanec není spokojený. V lepším případě tak má nižší produktivitu, v tom horším svou pozici opustí a najde si práci jinde.

Proto se firmy snaží vytvořit v kanceláři takové prostředí, kde se zaměstnanec může cítit jako doma. Kuchyňky už tak nejsou malé zastrčené místnůstky s rychlovarnou konvicí a mikrovlnnou troubou, ale bohatě vybavené místnosti, ve kterých lze připravovat pokrmy a nápoje vysoké kvality. Ty pak mohou zaměstnanci příjemně konzumovat v odpočinkových místnostech, kde mohou neformálně řešit aktuální pracovní výzvy. Cílem je, aby se zaměstnanec do práce těšil a bylo mu v ní dobře.

Nábytek přizpůsobený prostorám a zaměstnancům

Velká pozornost je dnes věnována i vybavení. Kancelářská práce bývá sedavá, v dlouhodobém horizontu nepříliš zdravá. Tělu ale můžeme ulevit vhodným nábytkem. Židle by měla vytvořit oporu páteři, zejména té bederní. Stůl by měl být polohovatelný a v ideálním případě by měl umožňovat práci vestoje. Takto kvalitní může být i sériově vyráběný nábytek, nejde o nic cenově nedostupného. Za rozumné peníze tak tímto způsobem lze vybavit kanceláře pro desítky zaměstnanců.

Ve zmíněných neformálních prostorách, které by měly působit příjemným, uvolňujícím dojmem, se pak investuje do nábytku na míru, s nímž lze dosáhnout opravdu dokonalého výsledku.

Měření