Přejít k hlavnímu obsahu

Velikonoce 2023: Na kdy vycházejí oblíbené svátky, jaké jsou tradice, ale i otevírací doba obchodů

Info ikona
Velikonoce

Velikonoce se blíží a je dobré vědět, kdy nás čeká milované volno, a jak mají otevřeno obchody. Připravte se na Velikonoce dopředu a poté už si jen užívejte vytoužený odpočinek a krásný čas s rodinou.

Galerie: Překrásná velikonoční vejce vytvořená pomocí přírody. Vyzkoušejte nejkrásnější velikonoční dekorace

svetzeny.cz

Kdy nás čeká volno o Velikonocích? 

V roce 2023 nás čeká velikonoční pondělí 10. dubna. Prodloužený velikonoční víkend tedy vychází na 7. až 10.

Velikonoce jako nejvýznamnější svátek

Velikonoce jsou křesťanským svátkem oslavujícím vzkříšení Ježíše Krista z mrtvých. Podle křesťanské tradice byl Ježíš ukřižován na Velký pátek a třetího dne, tedy v neděli, vstal z mrtvých. Tento okamžik vzkříšení je považován za zásadní událost v křesťanské víře, proto jsou Velikonoce považovány za nejvýznamnější křesťanský svátek.

Svátek Velikonoc má ale i kořeny v pohanských tradicích, které slavily návrat jara a obnovu přírody po zimě. V mnoha kulturách se oslavovalo probuzení přírody, obnova plodnosti, nový začátek a obnovu života. Podobně i křesťanská tradice spojuje vzkříšení Ježíše s novým životem a nadějí na věčný život.

AZ-kvíz nanečisto: Zodpvězte bez chyby záludné otázky z této populární soutěže a probojujte se až k bankomatu

svetzeny.cz

Velikonoční otevírací doba

Na velikonoční pondělí je ve většině obchodů zavřeno. Státním svátkem je také Velký pátek. V ten však mohou mít obchody na Velikonoce otevřené podle běžné otevírací doby. Česká republika zavedla v roce 2016 plošný zákaz prodeje během vybraných státních svátků.

Velikonoční tradice

Pomlázka a vajíčka

Pomlázka a barvená nebo zdobená vajíčka jsou nejvýraznější symboly Velikonoc.

Pomlázka by měla být vlastnoručně pletená z vrbových proutků a ozdobená stuhami. Podle pranostik totiž mladé proutky vrby přináší zdraví a mládí každé dívce nebo ženě, která s nimi dostane našleháno. Počet stuh označuje, kolik dívek a žen pomlázka při koledě o velikonočním pondělí takzvaně „pomladila“. 

Vajíčka jsou odměnou za vyšlehání. Chlapci a muži dostávají vajíčka barvená, malovaná i jinak různě zdobená. Vzhled vajíček velmi často vychází z regionálních a místních zvyklostí a svůj význam mají i barvy.

Zdroj článku