Přejít k hlavnímu obsahu

5 tipů, jak zapůsobit při pohovoru

Konečně se vám ozvali z vysněné práce, že máte přijít na pohovor? Odeslání životopisu bylo jednoduché, teď přichází na řadu těžší část. Musíte svého potencionálního zaměstnavatele přesvědčit, že vy jste ta pravá osoba, kterou má vybrat. Dáme vám několik praktických tipů, které vám pomohou práci snů získat!

1. Řekněte to nejdůležitější během minuty

Pokud je o vaši potenciální pozici velký zájem, riskujete, že mezi všemi kandidáty zapadnete, pokud nezapůsobíte na první dojem. Co pro to udělat? Pomůže vám, když si před pohovorem natrénujte takzvanou "prezentaci ve výtahu", kterou rádi využívají personalisté. Zkuste si představit, že během cesty výtahem, která trvá přibližně třicet sekund až dvě minuty, zaujmete něčí pozornost. Co byste o sobě řekli? Zapomeňte na zdlouhavé historky, buďte efektivní, stručné a jasné.

2. Nehrajte si na někoho jiného

Nepředstírejte a nelžete: váš styl hovoří o vás a nikdo nechce zaměstnat někoho, kdo se snaží být někým jiným. Stůjte si za svým stylem, i za svými názory. 

3. Nový začátek

Základní pravidlo: nemluvte špatně o předchozím šéfovi, i kdyby vám provedl něco špatného. Svět je malý a nikdy nevíte, kdy se vám to vymstí. Za žádných okolností nebuďte arogantní. Nejlepší jsou ti pracovníci, kteří vědí, co chtějí a chovají se přirozeně a mile. A úsměvem rozhodně nic nezkazíte...

4. Pozor na sociální sítě

Sociální sítě o vás mohou prozradit vše, co byste jinak v práci nezmiňovala, takže si dejte pozor, co se objeví na vašich profilech. LinkedIn možná máte vhodně upravený pro zaměstnavatele, ale co veřejně dostupné příspěvky na Facebooku? Nebo veřejný profil na Instagramu? Možná by šéf nemusel vidět vaši polonahou fotku nebo opilecké video, ještě než vás přijme. Ujistěte se, že máte veřejné pouze takové fotky, které vám nemohou uškodit.

5. Po pohovoru

Pohovor máte za sebou a čekáte na výsledek. V ideálním světě by vám osoba, s kterou jste se při pohovoru setkala, měla poskytnout zpětnou vazbu. To se ovšem stává opravdu zřídka. Pokud měl pohovor pouze jedno kolo a personalista vám řekl, že se ozve, můžete čekat, dokud někdo nezavolá. Pokud vám byla společnost sympatická a s lidmi, s kterými jste mluvila, jste se cítila dobře, můžete jim napsat e-mail, v němž poděkujete za poskytnutý čas při pohovoru a za možnost představit se. Případně tohle poděkování připojte k úkolu, který jste musela ještě zpracovat v rámci dalšího přijímacího kola.