Přejít k hlavnímu obsahu

Poznáte závist? Toto jsou varovné signály, které by vám neměly uniknout

Info ikona
Závist

Máte pocit, že na vás někdo žárlí nebo vám závidí? Sledujte dění kolem sebe a budete schopni určit, zda se jedná opravdu o závistivce. Takové lidi je dobré nemít na blízku. Podle těchto 4 důvodů poznáte, že jsou ve vašem okolí.

Závistiví lidé se prozrazují svým chováním. Můžete si myslet, že je poznáte na první pohled, ovšem mohou se umět přetvářet a vy byste jim možná „skočili na špek“. Zdrojem závisti je nedostatek sebevědomí – to je dobré mít vždy na paměti. Závistivci se neustále srovnávají se svým okolím a nesnesou, když je někdo lepší, hezčí, úspěšnější nebo populárnější. Tento typ člověka má v sobě tolik nejistoty a obav, že by nám ho mělo být skoro líto. Chcete-li zjistit, zda na vás někdo žárlí, je třeba dát si pozor na čtyři signály.

1. Zlehčuje váš úspěch

Nezáleží na tom, jestli se jedná o úspěch v práci nebo nějaké osobní vítězství – vaše výhra nikdy není dost dobrá. Alespoň pro závistivce. Takový člověk nebude věnovat přílišnou pozornost vašemu úspěchu a před ostatními ho bude snižovat. Znáte to: „Ve chvíli, kdy se závistivým lidem ukáže, čeho sami nedosáhli, jediný způsob, jak se cítit lépe, je snižovat ostatní,“ praví známe přísloví.

2. Napodobuje vás

Závistiví lidé se srovnávají s ostatními, a tak je přirozené, že se jim brzy budou podobat. Ať už je to mluva, styl oblékání nebo jen napodobování denní rutiny. Udělají cokoliv, aby se přiblížili úspěšnějším lidem a potom co? Potom by rádi nahradili jejich místo.

3. Vyzývá vás „na souboj“

Závistiví lidé se chtějí dostat nad ostatní, využijí každé příležitosti, jak vás „sesadit z trůnu“. Vaše případné selhání pro ně bude největší výhrou a nebojte se – nebude hned tak zapomenuto. Můžete si být téměř jistí, že člověk závistivec si vaše jméno a případné selhání pěkně vychutná a povypráví za vašimi zády vše možné i nemožné.

4. Vyzdvihuje vaše selhání

Uspějete a dělá si z toho legraci, neuspějete a vypráví se to měsíce všude možně. Ano, máte ve svém okolí závistivce a ne, není to přítel, ani kamarád, který vám pomůže v nouzi. Mít kolem sebe někoho, kdo vám vše závidí, je jasným projevem toxického chování a věřte nebo ne, bez takového člověka vám bude lépe.

Newsletter

Svet Zeny logo

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.