Přejít k hlavnímu obsahu

Je čas na očistu šatníku

Často o tom mluvíme, ale jen málo kdy se opravdu odhodláme. Otevřít dveře skříně a dostat z ní vše, co jsme si v nákupní horečce koupili. Nepsané pravidlo říká: zbavit se všeho, co jste neměla na sobě déle než rok.

Jsem typickým příkladem sysla. Proč? Některých věcí je mi líto, protože se k nim váže kus mého života, který jako bych s jejich vyhozením ztratila. A pak mě také pokaždé napadne, že se mi něco z toho bude jednou určitě hodit. Kromě toho neumím odmítnout nikoho, kdo mi něco nabízí. „Jen si to vezmi, to chleba nejí,“ vzpomenu si vždycky na svoji babičku, která taky neuměla nic vyhodit. Na svoji obranu ale podotýkám, že s těmi sklony nejsem na světě sama. Oplývá jimi mnoho z nás. Tady se možná navíc hodí připomenout klasickou mantru všech nakupovačů ve slevách: „no nekup to, když to bylo tak výhodné.“ Co na tom, že to vůbec nepotřebujete a utratíte za to majlant?

Poslední návrat do minulosti

Moc dobře víme nebo alespoň tušíme, že materiální statky nám štěstí nezaručí. Další černé tričko za super cenu, jakých máme ve skříni už deset, nikoho v módní ikonu nepromění. Ať už si pořizujeme nové věci, či se naopak vzdáváme těch starých, je potřeba dívat se na to pragmaticky. Opravdu všechno to, co schraňujeme doma a po čem toužíme, potřebujeme? Zdání klame. Zkuste se zamyslet nad skutečnými důvody, proč tu nebo onu věc ve svém životě chcete mít. Netvrdíme, že musíte zahodit veškeré vzpomínky na minulost. Ponechte si ale jen ty, co pro vás mají cenu i dnes. A dejte pozor, abyste jich neměli tolik, že budou poutat vaši energii spíš k minulosti než k přítomnosti. Podle odborníků pro nás věci často představují vzpomínky na to, kým jsme kdysi byli. Nebo na to, kým jsme podvědomě toužili být.

Sláva minimalismu

Proto je dobré se čas od času (říká se, že jednou za rok) zastavit a doslova si uklidit v životě. To znamená probrat skříně, botník, krabice ve sklepě. A při tom všem gruntování se zamyslet nad tím, zda jsou věci, kterými se obklopujete, v souladu s tím, kým ve skutečnosti dnes jste. Přinášejí vám stále ještě radost? Pokud je vám jich líto, nemusíte je přece hned vyhazovat do popelnice. Prostě se s nimi rozlučte a s láskou je pusťte dál. Když se těch nadbytečných zbavíte, bude se vám žít mnohem svobodněji, klidněji a snadněji. navíc když se něčeho zbavíte, vytvoříte ve svém životě prostor pro něco nového.

Pošlete své pěkné kousky dál

Je vám líto vyhodit nepotřebné „poklady“ do popelnice? Určitě existuje někdo, kdo je ocení a komu udělají radost.

1. Využijte internet a aplikace, které umožňují prodávat i nakupovat věci ve vašem okolí.

2. Udělejte si bazárek s kamarádkami nebo kolegyněmi. Oblečení nebo třeba doplňky do bytu se některé z nich budou určitě hodit a bude z nich mít radost.

3. Věnujte věci na charitu. Mnohé azylové domy, noclehárny a další pobytová zařízení využijí i knihy či domácí potřeby.