Přejít k hlavnímu obsahu

Podívejte se na módní trendy, které vládly době socialismu: Na které bychom nejraději zapomněli?

Každé období s sebou nese typické módní trendy, na které se později často díváme tak trochu skrz prsty. Ani doba socialismu a normalizace u nás nebyla výjimkou. Móda se sice vrací, ale některé trendy této doby bychom raději měli nechat minulostí. Pojďme si je společně nostalgicky připomenout a přesvědčit se o tom, že toto už opravdu ne.

Před obdobím socialismu

Ještě předtím, než se vlády v Čechách ujala socialistická vláda, tedy ve válečném období, chodívaly průměrné ženy oblečené poměrně elegantně. Trendy tenkrát byly ženské šaty, kterým nechyběl šmrnc a styl. Šaty vycházely především z toho, že podtrhávaly ženskou siluetu. Tradiční byla rozšířená sukně s mírným nabíráním, pásky, elegantní halenky a šaty s živůtkem. I v poválečných letech se tento styl ještě nějakou dobu udržel v trendech. Po nástupu komunistické vlády se však módní trendy záhy proměnily a na módu se začalo pohlížet spíše jako na zbytečný luxus. Komunistická propaganda tak měla vliv i v tomto směru.

Mohlo by se vám líbit

Návrat trendu z 90. let: Nevkus, nebo módní hit? Tento rok budeme nosit kontroverzní čouhající tanga z kalhot

Módní svět je známý svými neustálými změnami a cyklickými trendy, které se v průběhu času vrací. A jedním z těchto trendů, který se aktuálně vrací, je móda z 90. let, která se stala ikonickou érou plnou nezapomenutelných stylů a výrazných módních výstřelků. Jedním z těchto trendů jsou také čouhající tanga z kalhot, která byla v té době velmi populární. Ačkoli tato móda již tenkrát vyvolala rozporuplné reakce, zdá se, že se opět vrací.
svetzeny.cz

Měnící se móda s nástupem socialismu

S nástupem socialistické vlády se vše změnilo - včetně módního průmyslu. Socialistická společnost založená na rovnosti najela na konfekční módu. Vybočovat z davu nebylo žádoucí ani co se módy týče. Žena měla myslet především na praktičnost svého oděvu, nikoliv na jeho estetiku.

Úbor pracující ženy

Jelikož za komunistického režimu musel téměř každý pracovat, i tento faktor se promítl do vlivu na módní průmysl. „Pracovní oděv je důležitý, prvořadý pro náš život, je to oděv pro krásnou a významnou dobu dne. Pracovní oděv se tak stane středem pozornosti veškerého odívání, totiž takzvané módy,“ cituje oděvní historička Konstantina Hlaváčková ve své knize Móda za železnou oponou úryvky z dobového tisku. Typickým oděvem každé průměrné ženy v této době tak byly šaty na zapínání, často s nevkusnými barevnými vzory, které připomínaly spíše zástěru. Ženy často jako pokrývku hlavy místo elegantních klobouků nosily praktické šátky.

Mohlo by se vám líbit

Schovejte větší bříško i stehna: Tyto šaty sebevědomě vynosíte celé jaro

Stále vás trápí kila nabraná přes Vánoce? Za chvíli bude teplé počasí a vy nevíte, jak kila navíc shodit rychleji, než vrstvy oblečení? Neděste se, nemusíte! Stačí pouze zvolit takové šaty, které přebytečná kila zkrátka a jednoduše schovají. Inspiraci na šaty najdete v naší galerii.
svetzeny.cz

Trendy materiály

Praktičnost se promítla i do materiálů, ze kterých byly oděvy vyráběny. Nejvíce populární byly umělé materiály jako tesil, dederon, chemlon, krimplen, nebo silon. Výhoda těchto materiálů byla především v tom, že se téměř nekrčily. Bez úhony tak přečkaly dlouhé sezení, nebo převážení v kufru. Ale právě kvůli tomu, že byly látky umělé a neprodyšné, měly také jednu velkou nevýhodučlověk se v nich velmi rychle zapotil.

Vycpávky - čím větší, tím lepší

Velkým trendem tehdejší doby byly vycpávky v ramenou. A protože se lidé v tomto směru téměř neřídili heslem „míň je víc”, vycpávky v ramenou byly opravdu velké. Nejen tradičně v sakách, jak jsme na to zvyklí i dnes, ale i třeba v halenkách či obyčejných tričkách. Byly zkrátka všité téměř všude. I dnes se móda vycpávek ve svršcích vrací, nicméně rozhodně ne v takové míře, jako tehdy.

Připomeňte si módní hity socialistické doby v naší galerii.

Jaká móda se nosila v době socialismu?
Zdroj článku