Přejít k hlavnímu obsahu

Zemřel módní génius Karl Lagerfeld

Návrhář Karl Lagerfeld, umělecký ředitel módního domu Chanel, zemřel v 85 letech v Paříži. V posledních pár týdnech na tom nebyl zdravotně nejlépe, dokonce v lednu poprvé za celou kariéru nezúčastnil módní přehlídce značky Chanel. Jeho okolí to vysvětlovalo "únavou".

Karl Otto Lagerfeld se narodil v roce 1933 v Hamburku. Jeho otec byl Švéd a matka Němka. S tou se na začátku 50. let přestěhoval do Paříže a o rok později získal za svůj návrh vlněného kabátu stáž u designéra Pierra Balmaina. Zůstal tu tři roky, během kterých se naučil všechno podstatné.

Cesta k úspěchu

Poté pokračoval v salónu Jeana Patoua, kde mohl navrhnout i vlastní kolekce. Jeho cesta vedla přes značku Chloé až do módního domu Chanel. Tam působil od 80. let jako umělecký ředitel až do své smrti. V roce 2004 navrhl kolekci pro známou oděvní značku H&M. Limitovaná série byla vyprodána během dvou dnů. Na cestě ke slávě pomohl mnoha modelkám, proslavil například Claudii Schiffer, která se stala jeho múzou. Mezi jeho oblíbenkyně patřila také modelka a zpěvačka Vanessa Paradis.

Chybět bude celému módnímu světu. Například ředitel francouzské značky LVMH Bernard Arnault uvedl, že svět přišel o „kreativního génia, který pomohl z Paříže vytvořit hlavní město módy“. Podle Arnaulta ztratila móda a kultura velkou inspiraci.